
Niečo podobné si môže myslieť len čitateľ neznalý a čitateľ, ktorého horizont siaha po literatúru thrilleru. Umberto Eco je už niekoľko desaťročí v centre literárneho diania.Je mysliteľom svetového formátu a jeho dielo patrí k nosníkom súčasnej literatúry. Román Meno ruže pred časom vyvolal značný ohlas a je v povedomí aj pre svoj komerčný úspech a následné natočenie s vynikajúcim Seanom Connerym v hlavnej úlohe. Dielo, ktoré vychádzalo z udalostí v stredovekom kláštore malo búrlivý ohlas pre svoj obsah. Čiže podobné asociácie na Brownovu knihu sú namieste. Tu však podobnosť medzi autormi a dielom končí.
Eca rozhodne nemožno viniť, že by na Dana Browna zaútočil z pozície nábožensky zaťaženého človeka, či priamo katolíka. Kto ho čítal vie, že je skôr agnosticky založeným človekom a práve preto ma potešili jeho názory. Označil autora DaVCode za výmyselníka a "pekrúcača" faktov, ktorý používa klamstvá vlepené do historických faktov a napadol ho aj ako nevýznamného spisovateľa
Súhlasím aj keď si myslím, že by mohol byť zhovievavejší. Tento druh literatúry bude mať vždy svojich čitateľov a spisovateľ má nárok na fikciu. Nakoniec Brown sa nato aj odvolal.
Zároveň si priznajme, že dobrý thriller má svoje oprávnené miesto na našom nočnom stolíku.
Možno výbušná situácia, ktorú pred pár mesiacmi navodili karikatúry Mohameda v európskej tlači, priviedla veľkého filozofa, teoretika a spisovateľa k prísnejšiemu odsúdeniu autora megaúspešného bestselleru.