Som veľmi citlivý na plytké texty,
pretože v tom režime sme nimi boli prekrmovaní. Nič nie je horšie ako nová demagógia, ktorá vychádza z rovnakých postupov. Nikdy by som si netrúfol hodnotiť nejakú dobu bez toho, aby som ju sám zažil, alebo, aby som nemal naštudované o nej čo najviac.
Život v 80 rokoch bol šedivý, ale stále vzdialený tomu, čo som našiel v diskusii k tomuto článku . Aj v ňom samom. . Americké filmy, ktoré sa tu premietali, boli väčšinou naozaj kvalitné. Málo ich bolo, o tom potom... Do siete neprišli diela, ktoré nesedeli režimu z ideologických príčin, napríklad Lovec jeleňov , alebo, a to je iné kafé: krváky a akčáky. Jednak boli drahé, jednak ich úroveň nebola lepšia ako dnes, keď sú nimi zaplavené všetky kiná. . Žiaľ, ani kultové Hviezdne vojny (pre mnohých fanúšikov sci fi zlatý klenot) nevyhovovali ideológii, či slávny Krstný otec, čo je samozrejmé, tak sme ich videli aspoň na videu (video bolo koncom 80 rokov bežne dostupné. Stačilo mať peniaze, ale tie treba mať aj dnes. Vyrábala ho Tesla v spolupráci s Philipsom). . Možno by ste boli prekvapení, niektorí diskutujúci, aj autor toho článku, pán Jaslovský, ale tu, v Československu, sa premietali aj Bergmanove a Felliniho filmy (s výnimkou Sutherlandovského Casanovu), Schlesingerov Deň kobyliek a Maratónec. Polnočný kovboj. To je iba malý výpočet toho najlepšieho. V distribúcii boli naozaj kvalitné filmy. Aj keď ich bolo málo. .
PC boli v počiatkoch aj na Západe. Že sme zaostávali, to bolo dané silou ekonomiky , kto na to mal (PC) zohnal si ho. Napokon, dali sa kúpiť v bazároch. Alebo na inzerát od kšeftárov. Kšeftár doniesol, dohodol sa s podnikom, a cez bazár mu ho predal. Na tomto biznise zarobil istý bývalý miliardár obrovské peniaze v počiatkoch svojho podnikania (PC revolúcia sa datuje, resp. časovo zapadá, do obdobia ozajstnej revolúcie). . Exotické ovocie bolo iba pred vianočnými sviatkami a pred výrazne politickými (1. máj a pod.) sviatkami. Ale aj po Vianociach sa dopredávali pomaranče a mandarínky. Banány chodievali občas aj cez rok. Boli na ne rady. Uznávam, že na vidieku zásobovanie nebolo také dostatočné ako v Bratislave. Ale bolo to možno aj tým, že konzervatívny dedinčan nekúpil. Ktovie? . Spomínam si na rodinného príslušníka, ktorému sa krátko po novembri nepáčilo, že nová, podnikavá mliekárka ponúka jeho žene syry, na to nebol zvyknutý a považoval to za vyhodený peniaz :) a divné maniere nových čias. .
Vo všeobecnosti sme boli (a sme aj dnes) oveľa chudobnejší ako ľudia na západe. Veľa z nových vymožeností je mnohým občanom neprístupných. Aj tým, ktorí sa mali v tom neslobodnom svete dobre, aspoň po hmotnej stránke. .
V diskusii mi chýbalo už iba jedno, aby ste napísali, že neboli plazmy a LCD TV. Možno by Vám tú srandu niektorí horliví noví "zväzáci" zhltli aj s navijakom :) .
Som rád, že je ten režim preč, ale nedémonizujme a nezosmiešňujme ho v kultúrnej a hmotnej oblasti. Nejedna krajina nám mohla životnú (keď už nie kultúrnu) úroveň závidieť. My sme mohli zasa závidieť Západu slobodu a možnosti pre šikovných ľudí, ktorí boli v socializme postihnutí rovnostárstvom, alebo niektorí nutnosťou vstúpiť do KSS, ak sa chceli realizovať viac (a mať sa lepšie), a ani to vraj nebolo bohviečo. Ten režim prial straníkom a kšeftárom. Aj tých bolo dosť. .
Ostatných po hmotnej stránke nechal ako tak žiť. Na relatívnej úrovni. Bez hladu. Možno nie najdôstojnejšie. .
O ideológii sa rozpisovať nebudem, ani o slobode. To je úplne iná kapitola. O tom ani ten článok a diskusia neboli. Aj ja som ten režim nemal rád. Ale klamanie nie je dobrá cesta, ani zosmiešňovanie a ponižovanie.