Niekoľko aplikácií z môjho desktopu

Včera som zavadil o večné flamewar medzi zástancami rôznych operačných systémov dnes predstavím pár aplikácií, ktoré používam na desktope. Na začiatok chcem poznamenať, že nezáleží na tom, akú distribúciu preferujete ak ste užívateľom GNU/Linuxu, ja mám práve teraz nainštalované najnovšie Ubuntu 8.04, ale práve tak tam môže byť SUSE, Debian, Gentoo alebo trebárs PCLinuxOS. Keďže som prakticky nový bloger a na tomto blogovacom systéme ešte nemám skúsenosti s veľkosťou umiestňovaných obrázkov, optimalizoval som pre istotu každý na šírku 400px. Ospravedlňte preto ich zníženú kvalitu. Výpočet programov samozrejme nie je úplný.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (34)

Po nabootovaní systému a po prihlásení sa do svojho sedenia, v mojom prípade je to Gnome (ale tak isto to môže byť KDE, XFce, Enlinghtenment, Fluxbox... podľa chuti) ma privíta nasledujúca obrazovka:



Zvyčajne nespúšťam rôzne gdesklets, monitory systému a podobné hračky s výnimkou Conky. Odčerpáva to systémové prostriedky, údaje nie sú najpresnejšie a plochu aj tak nevidím, keď pracujem.

Takto vyzerajú blogy z môjho pohľadu na Firefoxe 3.0.1 :



Každý kto chce do nejakého unixového systému preniknúť hlbšie, zavadí o legendárny textový editor Vi, Vim alebo v grafickej nadstavbe na Gvim . Jeho ovládanie patrí medzi nepísaný štandard u pravých linuxákov. Ak neovládate Vim, neovládate Linux. Užívateľom Emacs-u sa predchádzajúca veta možno nebude páčiť, ale o textovom editore Emacs snáď nabudúce.



Tie klávesové skratky sa začínajúcemu užívateľovi môžu zdať trochu krkolomné, ale ten, kto píše všetkými prstami zistí, že ich rozmiestnenie na klávesnici je veľmi účelné. Nikdy nie je potrebné dvíhať ruky od klávesnice a šiahať na myš. Oceníte to hlavne v konzole. Používa sa zväčša na editáciu konfiguračných súborov, ale hodí sa aj na kódenie alebo tvorbu www stránok.

Na tvorbu www stránok je špeciálne určený x/html editor Bluefish . Ten zasa zvládne okrem farebného zvýrazňovania syntaxe x/html, php a css aj množstvo ďalších formátov. Nejaké pokročilejšie funkcie á la Dreamweaver však v ňom nehľadajte.


SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Na poštu používam Evolution. Obsahuje kontakty, úlohy, kalendár a poznámky. Je možné ho synchronizovať s viacerými službami. Evolution je pomerne robustná aplikácia a na slabších počítačoch zhltne pomerne veľa systémových prostriedkov. Ako alternatíva sa dá použiť známy Thundrbird alebo textový mail klient Mutt, v tom však je potrebné trochu sa pohrať s konfiguračnými súbormi a spojazdniť niektoré služby. Na obrázku sú spustené ešte 2 aplikácie, ktoré zdieľajú dáta s Evolution. Sú to Dates a Contacts.



Ak ste živnostník a vediete si účtovníctvo, mohol by vám postačovať GnuCash. Aktuálne dáta a reálie však musíte ručne dopĺňať a aktualizovať. Kedysi som sa podieľal na lokalizácii KMyMoney určeného pre KDE, ale to je aplikácia určená na vedenie domáceho účtovníctva. Momentálne používam GnuCash a docela mi vyhovuje.



Na synchronizáciu dát medzi vašimi aplikáciami a aplikáciami a rôznymi webovými službami sa dá v Gnome použiť Conduit Synchronizer . Táto aplikácia sa mi zdá trochu nedocenená a otvára veľké možnosti. Nastavenie i keď sa dá naklikať, však nie je pre začiatočníka triviálnou záležitosťou.



Nemôžem nespomenúť kancelársky balík OpenOffice.org a jeho textový procesor. O tomto balíčku sa nebudem ani rozpisovať, každý ho pravdepodobne pozná.



Na záver prejdem k aplikáciám, ktoré môžu vyplniť váš voľný čas.

GCStar je správca zbierok, ktorý zotriedi vaše zbierky rôzneho druhu. Ja ho používam na knihy. Zatiaľ síce nemá na Tellico, určené prioritne pre KDE ale aktualizuje sa pomerne často a pribúdajú neustále nové funkcie. Okrem importov a exportov z a do rôznych formátov, vygeneruje kompletný zoznam vašej zbierky ako www stránku s docela pekným css štýlovaním.



Rhythmbox zasa môže byť vaším hudobným centrom. Mimo iného môžete využívať služby last.fm, Magnatunae a Jamendo. Najobľúbenejším hudobným prehrávačom v GNU/Linuxe síce aj naďalej zostáva Amarok , ale Rhythmbox som uprednostnil kvôli zbytočnému naťahovaniu Qt knižníc u Amaroku v prostredí Gnome.



Na záver ešte domovské a odporúčané stránky programov. Užívatelia GNU/Linuxu by mali všetky programy nájsť vo svojich distribučných repozitároch, ak ich už nemajú nainštalované po základnej inštalácii.

SkryťVypnúť reklamu

Ubuntu: http://www.ubuntu.cz/
Kubuntu: http://forum.kubuntu.sk/
Firefox: http://www.mozilla.sk
Vim: http://vim.sourceforge.net/
Vim tutoriál v češtine: http://www.kit.vslib.cz/~satrapa/docs/vim/
Bluefish: http://bluefish.openoffice.nl/
Evolution: http://www.gnome.org/projects/evolution/
GnuCash: http://www.gnucash.org/
Coduit Synchronizer: http://www.conduit-project.org
OpenOffice.org: http://sk.openoffice.org/

Juraj Búš

Juraj Búš

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nemám rád škatuľky. V politickom kompase mi vyšlo, že názorovo stojím niekde pri Gándhím. Umiestnenie na grafe sa zhodovalo s liberálnou ľavicou. Ak bol teda Gándhí ľavicový liberál, tak som ním asi aj ja :-)Jabber:xjurajx@njs.netlab.cz Zoznam autorových rubrík:  Open SourceKnihySci-Fi a FantasyZo životaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu