GBELY. Na hudobnej scéne nie sú žiadnymi nováčikmi. Miestne publikum ich pozná už jedenásť rokov. Ako žiaci gbelčanskej Základnej umeleckej školy tvorili hudobnú formáciu The Reflex. Za ostatných pätnásť rokov patria k tomu najlepšiemu hudobnému výberu, ktorý Gbely môžu ponúknuť.
Na krst debutového albumu Nezastavíš od Sanchez Amsterdam prišlo vyše troch stovák priaznivcov rockovej muziky. Prišli aj tí, ktorí rock predtým nikdy extra nepočúvali. Chalani si pre fanúšikov prichystali skvelé prekvapenie, kultúrny program čakal len málokto. Na parkete to rozbalili mladé tanečníčky z kútskej skupiny Pegas. "Na krste hudobného CD vystupujeme po prvý raz. Na rock nie sme príliš zvyknuté, doteraz to nebol náš hudobný žáner, no vyzerá to tak, že po dnešku sa to zmení", povedali v krátkom rozhovore bezprostredne po svojom vystúpení baby z Pegasu.
Sanchez nie sú tradičná lokálka
Ako predkapela na pódiu vystúpila skupina Sto Korun, z Gbiel. Špeciálnym hosťom bol Juraj "Ďuri" Hnilica z Turčianskej Štiavničky pri Martine, ktorého znalci slovenskej hudobnej scény môžu poznať zo skupiny "Bačova fujara". Svojimi pesničkami a hrou na španielke zapôsobil najmä na ženskú časť publika."So Sanchezmi som nahral jednu spoločnú pesničku Uletení anjeli, ktorú tu dnes odohráme prvý raz naživo," stihol Ďuri narýchlo povedať pred vystúpením dievčat z Pegasu, ktoré si v zápätí odbehol pozrieť. Momentálne pôsobí ako sólista, ale črtá sa nové hudobné zoskupenie, možno už čoskoro.
Jedným z krstných otcov bol Jimi Cimbala, ktorého gbelčania už dobre poznajú. Naposledy bol členom poroty nadregionálnej hudobnej časti súťaže Základných umeleckých škôl Beat Fórum. "Spolupráca s touto kapelou bola pre mňa zaujímavá tým, že sú výnimočnými hudobníkmi, nie len tu v okrese, ale myslím, že aj v rámci Slovenska, celkovo. Bolo mi cťou, nie len že si ma zvolili za producenta svojho albumu, ale aj preto, že mám tú česť byť jedným z krstných otcov ich prvého albumu."
Za svoj úspech vďačia ZUŠ Gbely
Sanchez Amsterdam vďačia za svoj úspech najmä podpore miestnej Základnej umeleckej školy, vďaka ktorej majú skúšobňu vybavenú profesionálnou technikou. "Nečakali sme takú početnú účasť. Predpokladali sme, že príde na osemdesiat ľudí a prišlo ich cez tristo. Od začiatku koncertu nám stálo sto ľudí pod pódiom, čakali sme úplne inú atmosféru, ale toto nás veľmi príjemne prekvapilo. Život tu pred naším nástupom na scénu rozprúdili chalani zo Sto Korún a hlave tanečníčky z kútskej tanečnej skupiny Pegas. Za svoj terajší úspech však vďačíme kolektívu ZUŠ, pretože bez ich podpory by sa nám podarilo len ťažko rozbehnúť hudobnú kariéru. Väčšina kapiel sa rozpadá práve kvôli tomu, že nemajú či už skúšobňu, alebo aparáty a muzika celkovo je finančne dosť náročná záležitosť," povedali v rozhovore po koncerte chalani zo Sanchez Amsterdam.
Podľa Jimiho Cimbalu sú absolventi miestnej ZUŠky nadštandardne kvalitnými hudobníkmi, čo nie je len prípad tejto kapely. "Veľmi dobrí sú aj The Alarms. Gbely majú byť v tomto ohľade naozaj na čo hrdé, miestna ZUŠ je naozaj výnimočná, to môžem potvrdiť."
Za albumom stoja poprední slovenskí hudobníci
Krstnými otcami albumu Nezastavíš boli chalani z tímu nahrávacieho štúdia Randal Jimi Cimbala, Peter Mikušek a Zoltán Tóth . "Hralo sa mi tu dobre. Publikum bolo zo začiatku trochu nesmelé, ale v podstate ich chápem, lebo pesničky, ktoré tu dnes odzneli ešte nemajú odkiaľ poznať, keďže album je ešte čerstvý. No táto muzika sa musela jednoznačne páčiť, pretože si publikum vypýtalo prídavky. K spolupráci so Sanchez Amsterdam som sa dostal nepriamo cez Jimiho, keďže ho oslovili ako producenta. Celý tím sme sa do tohto projektu nepriamo zaangažovali. Jimi má na starosť gitarové party, Peter Mikušek hlavne bicie a ja som s Dávidom naspieval skoro všetky pesničky, aranžmány vokálov a klávesové party. Bola to ťažká robota, hlavne zladiť časový harmonogram," povedal v zákulisí po koncerte krstný otec Zoltán Tóth.
Album Nezastavíš je nasýtený žánrovými presahmi, poslucháč tu nájde drsné metalové pasáže, aj ľúbivé rockové motívy. "Ak má človek hrať pre mladých ľudí a ísť s dobou, musí na to ísť moderným spôsobom, použiť tam všetko čo momentálne doba dokáže. Možno, že o pätnásť rokov si povieme, čo sme to nahrali, ale vtedy to bolo aktuálne, je to nutnosť doby," povedal na margo multižánrovosti hudobník Zoltán Tóth.

Hviezdy sa rodia zhruba raz za päť rokov
Chalani krstili svoj album dobrou whiskey, žiadne zbytočné bublinky. Jedným z krstných prekvapení bola aj "krščenková" torta s iniciálmi skupiny. Počas predstavenia dokonca od neznámej fanynky pristála na pódiu podprsenka, ako na správnom rockovom koncerte. "V publiku boli aj ľudia, ktorí nás poznajú ešte z čias, kedy sme sa volali The Reflex. Keď nás teraz mali možnosť počuť s novým zvukom, určite to pre nich bolo príjemné prekvapenie. Nečakal som však, že ich príde toľko, o to viac ma to teší. Pred nami mali v Gbeloch najviac našliapnuté chalani z miestnej kapely Rising, tí by sa mali tento rok v auguste objaviť na rockovom festivale Peace Fest. Inšpirovali nás tým, ako sa snažili preraziť na hudobnej scéne."Zhodnotil koncert a vyzdvihol kvalitu svojich predchodcov David Maniaček, neformálny frontman Sanchez Amsterdam a pokračuje: "Za svoj terajší úspech vďačíme svedomitej práci, nie je to také, že ti niekto niečo dá, ale musíš sa snažiť. Zaťať zuby a ísť za svojím snom, úspech sa dostaví. Za rozlet vďačíme samozrejme tímu miestnej ZUŠ, keby nebolo ich, v podstate ani neexistujeme."
V Gbeloch sa rockové hviezdy rodia zhruba raz za päť rokov. Každá z nich žiari po istý čas vo svojom hudobnom vesmíre. Najnovšia hudobná novinka z Gbiel v sebe snúbi metal, rock, prímes punku aj trošku popu. Každopádne to nie je v žiadnom prípade nejaká popová mäkota, ktorá zakrátko vyšumí.