Tento Európsky prezident vyhlásil boj euroskepticizmu. Dokonca a to ma zobralo najviac, vyhlásil, že „euroskepticizmus je najväčšou hrozbou pre mier v Európe“.
Doteraz som netušil, že ak si niekto v EÚ myslí, že nie je úplne správne odkrajovať z vlastnej suverenity predávaním kompetencií do Bruselu, je hrozbou pre mier a EÚ na čele s jej prezidentom. Chce proti euroskeptikom dokonca bojovať! Ako si mám ale takýto boj predstaviť? Chcú cenzurovať články, alebo knihy s kritickým pohľadom na nejakú činnosť EÚ? Alebo sa budú moje deti učiť povinne hymnu EÚ a na hodinách výtvarnej výchovy kresliť vlajku EÚ?
Myslel som si, že Európska Únia je spoločenstvo štátov na demokratickom princípe fungovania a teda, že konsenzus musí vzniknúť otvorenou diskusiou. Teraz sledujem, ako sám prezident vyhlasuje, že opozícia nie je vítaná a dokonca ju chce zničiť.
No ak si Rompy naozaj myslí, že tieto názory sú najväčšou hrozbou pre mier, potom skutočne začínam mať o EÚ pochybnosti. V zdravej spoločnosti predsa vždy budú tisícky prúdov rôznych názorov, je to pochopiteľné a prirodzené. Nehovoriac o tom, že by mal skôr poškuľovať po úplne iných problémoch, ktoré Európu trápia a skutočne sú možnými spúšťačmi nepokojov, ako nezamestnanosť, chudoba, hladové doliny, rómsky problém, atď.
Čo ďalej povedal?
„Čas homogénnych národných štátov je preč“.
Sám teda tvrdí, že v takmer každom štáte majú vplyv rôzne kultúry a jednoliaty štát takmer neexistuje. Keď to teda tvrdí, mal by chápať aj rozdielnosť názorov. Alebo názory chce homogénne?
„Dnešný nacionalizmus často nie je pozitívna hrdosť z vlastnej identity, ale negatívny pocit vnímania ostatných“.
S týmto tvrdením s ním v podstate súhlasím, škoda len že aj on je nacionalista EÚ, ktorý negatívne vníma ostatných.