Svet bez peňazí by bol oveľa hodnotnejší

Pre niekoho možno zvláštny titulok, no pokúsim sa túto myšlienku vysvetliť. Bude to taká malá úvaha (v dnešnom stave vecí asi až fantazmagória) o tom, ako som si predstavil svet bez peňazí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (33)

K tomu, že svet bez peňazí by bol hodnotnejší som prišiel jednoducho. Pretože základ toho, aby svet bez peňazí mohol vôbec vzniknúť je, aby všetci ľudia boli uvedomelí a mimoriadne empatický. Ďalej by sa všetci museli zbaviť čŕt, akými sú chamtivosť, arogancia, agresivita… Ale najmä by museli prijať to, že pyramída, kde je najbohatší človek navrchu, by sa zmenila na kruh, kde si každý pomáha a nepotrebuje pocit - Ja som viac ako ty.

No. A nebol by svet razom oveľa hodnotnejší?

Často sa vraví, že každý človek na svete má na niečo talent, je v niečom výnimočný a podľa mňa je to aj pravda. V tomto svete bez tých farebných papierikov, by svoj talent rozvinul každý. Neplatila by tu už veta, strácame talenty, lebo nieje na ich výchovu.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dnes si od vás štát pýta, aby ste produkovali hlavne peniaze a je jedno ako, je mu jedno či práca, ktorú robíte vás baví. Nová spoločnosť by si od ľudí pýtala, aby robili najlepšie to čo vedia a chcú a čím môžu pomôcť celej spoločnosti.

Ak by sa vyskytol nejaký problém, (samozrejme neriešili by ho politici ako ich poznáme dnes, skôr vedci a najmúdrejšie hlavy v danej problematike), ľudia by sa už nepýtali koľko treba vynaložiť peňazí na vyriešenie problému, odkiaľ ich zohnať atď... Ale pýtali by sa, máme zdroje na vyriešenie tohto problému? (ľudské, materiálne). Celý svet by musel ťahať za jeden povraz.

Skryť Vypnúť reklamu

Projekt Venus

Raz som pozeral jeden dokument v ktorom bol predstavený projekt Venus. Tento projekt má za cieľ navrhnúť takú spoločnosť, v ktorej by neexistovali vojny, chudoba atď. V jednej časti architekt Jacob Fresco vraví “vlastenectvo, zbrane, armáda, toto všetko je znakom toho, že ešte niesme civilizovaný“.

Dokument celkom dopodrobna vysvetlil, ako môže takýto svet fungovať. Išlo najmä o to, aby sa riešila príčina problému, nie aby jediné riešenie problému v spoločnosti bolo napísať zákon. Ak by sa ľudstvo vysporiadalo s chudobou, určite by rapídne klesla kriminalita. Alebo banálnejší príklad, namiesto osadenia značky pozor šmykľavá vozovka za dažďa, urobiť povrch vozovky drsnejším, aby sa za dažďa nešmýkalo.

Skryť Vypnúť reklamu

Neexistuje žiadny dôvod, prečo ešte stále pálime fosilné palivá, pardon existuje, peniaze. Proste celý dokument sa niesol v myšlienke, že peniaze sú zastaralé a bránia pokroku.

Na svete je dostatok zdrojov (prírodných) na to, aby všetci ľudia na planéte mali každý deň dostatok jedla a čistého šatstva (dokonca čistých zdrojov aj pre 6 miliárd ľudí). Tento dokument treba vidieť. Zaoberá sa aj motiváciou, teda myslím tým to, čo by ľudí motivovalo niečo robiť, keď by už neboli peniaze.

Tak či onak, ktovie ako sa to tu na zemi o pár stovák rokov vyvinie, možno bude raz tento projekt na programe dňa.

Možno sa tak niekedy stane a ľudia budú natoľko civilizovaní, že vyhlásia všetky prírodne zdroje za dedičstvo všetkých ľudí na zemi. Prestanú bojovať proti sebe a brzdiť pokrok, alebo sa tak nikdy nestane a stále to bude o vojnách, chudobe, kriminalite a o tom, že prišiel jeden národ, použil násilie a obsadil druhý národ.

Andrej Butvin

Andrej Butvin

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Niekedy sa zamotám v spleti mojich myšlienok Zoznam autorových rubrík:  Humornaživo(t)BásneÚtržky myšlienokNázorySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu