Jazyk ako nástroj radikalizácie aj zmierenia.

Jazyk môže povznášať, napĺňať a zmierovať, ale rovnako tak manipulovať, ubližovať či dokonca zabíjať.

Jazyk ako nástroj radikalizácie aj zmierenia.
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Tajomstvá a energia slov

Téma jazyka a jeho používania sa dotýka všetkých. Herečka Lucia Hurajová podotkla, že sa živí peknotou jazyka a snaží sa ju aj tvoriť, pekné slovo ju nabíja energiou. Spisovateľ Daniel Hevier píše a hovorí o tajomstvách slov deťom, aby vedeli rozoznať, aké slová môžu dať nádej, aké útočiť, rozosmiať, či rozplakať. Deti sú „slovotvoriči“. Podľa neho mládež dnes rovnako čítajú i nečítajú ako v minulosti, teraz čítajú iné texty, vizuálne posolstvá. Hovorí sa, že hranice môjho jazyka sú zároveň hranice môjho sveta. Veľmi lipneme na slovenčine, v jazyku sme agresívni voči cudziemu. Pritom v slovenčine skoro ani jedno slovo nie je pôvodné, väčšina pochádza zo starogermánskeho jazyka a z maďarčiny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 

Jazyk hrubne hlavne v politike

Problémom tejto doby je, že jazyk zvulgárnel a vo verejnom priestore sa používajú slová, ktoré zraňujú. Vysokoškolský profesor Ivan Lacko potvrdil, že jazyk, v tomto prípade angličtina, hrubne v zámorí i v západnom svete. Vulgárnosť a manipuláciu zaviedol do politiky terajší znovukandidát na prezidenta USA. Ide akoby o novú normu, spôsob, ako pracujú politici s voličmi. Ale my všetci sme zodpovední za toto posúvanie hraníc. Nadávky sú používané tak, že démonizujú a dehumanizujú osobu, kohokoľvek.

 

Ako zostať na úrovni v komunikácii bez úrovne

Záleží to od okamihu. V prípade že použijeme hrubšie slová, treba sa vedieť aj ospravedlniť. Daniel Hevier sa ospravedlňuje hneď. Lucia Hurajová odporúča reagovať na hrubé výrazy i hrubé spôsoby vetou mimo kontextu, ktorá neslušného človeka zaskočí. Podľa Ivana Lacka bola výborným príkladom toho, ako sa má čeliť nevhodnej komunikácii, naša bývalá prezidentka. Zvládala to so štýlom, s noblesou, ale zároveň vecne a neagresívne. Vždy má zmysel zastať sa niekoho, kto je slušný a čelí takémuto útoku.

SkryťVypnúť reklamu

 

Prečo prerážame to dno?

Všeobecná norma sa posunula tak ďaleko, že je normálne používať vulgárne výrazy. Okrem toho sme vystrašení z toho, čo sa deje okolo nás a reagujeme drsne. Politici sa sťažujú  na polarizáciu spoločnosti, ktorú však vo veľkej miere zapríčinili. Začali s nenávistnými prejavmi s vedomím toho, čo to spôsobí. Je ľahšie sa vyjadrovať skratkovito, kričať, než prednášať komplikovanejšie, pozitívne myšlienky. Príkladom sú slová, ktoré pôvodne nemali v sebe nenávistnú emóciu, ako pokrok, progres, slniečkár. V angličtine je teraz ešte horší výraz, spájajúci slová liberál a retard: „libtard”.

SkryťVypnúť reklamu

 

Chceme mier alebo mieriť na druhých

Zásadnou je otázka ako ďaleko je od slov k zbraniam. Sme rozdelená spoločnosť i svet. Na Slovensku to tak bolo už v minulosti. Je to naše dedičstvo, keď horný koniec dediny nenávidel dolný. A každý cudzinec bol nepriateľ.  Dnes je však to pre krajinu záťaž.

Paradoxne, lepšia komunikácia je vo firmách.  Aj  v téme inakosti a rodovej rovnosti. Možno, ak by bol štát fungujúca firma, išlo by to lepšie. Cit v jazyku, ktorý médiá i politici otupujú, by sme nemali stratiť. Zmena vyjadrovania je permanentná práca. V rodinách, v školách, na sebe. Reč vyjadruje rešpekt, korektnosť, citlivosť. A stále sa mení, je to živý organizmus. Mladá generácia používa veľké množstvo anglických výrazov, ktoré však skloňuje ako v slovenčine. Vyzerá to tak, že reč bude čoraz štrukturovanejšia a generácie si veľmi nebudú medzi sebou rozumieť.

SkryťVypnúť reklamu

 

Článok vznikol  z obsahu diskusie v Café Európa. O tom, akú úlohu zohráva jazyk na úrovni jednotlivca a celej spoločnosti. Môže povznášať, napĺňať a zmierovať, ale rovnako tak  manipulovať, ubližovať či dokonca zabíjať. Diskutovali  Lucia Hurajová, herečka, producentka a koučka prezentačných zručností, spisovateľ Daniel Hevier a Ivan Lacko z Katedry anglistiky a amarikanistiky, FiF UK. Diskusia Café Európa sa konala naživo v Kácečku v Bratislave. Moderátorom podujatia bol Martin Staňo. Mediálnymi partnermi boli Denník SME, Rádio_FM.

 

 

Café Európa

Café Európa

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  117x

Debaty Café Európa sú určené pre širokú verejnosť a ich cieľom je zvýšiť povedomie a podporiť spoločenskú diskusiu na vybrané otázky týkajúce sa EÚ a jej členských štátov. Publikum má možnosť vypočuť si argumenty odborníkov, zapojiť sa do diskusie, klásť otázky a nakoniec si na základe prezentovaných informácií vytvoriť na tému vlastný názor ... to všetko v príjemnej neformálnej atmosfére kaviarne. Zákusok s kávou, prípadne čajom je na nás! Formát diskusií vznikol pod patronátom Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku v roku 2010. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

227 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu