Povolebný objav (fejtón)

Voľby skončili a dopadli podľa očakávania. Tí, čo sa dostali do parlamentu, sa cítia ako víťazí, tí druhí podvedení. Voliči sa cítia ako hrdinovia, lebo rozhodli o štáte, ako bude vyzerať najbližšie štyri roky a možno aj kratšie. A tu vystupuje môj objav. Voľby sú neplatné!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Poviete si, ako to? Všetko predsa prebehlo v súlade so zákonom. Nemám vám to za zlé, lebo sa opierate o chybnú premisu – volebný zákon. Práve on spôsobuje politickú nestabilitu v štáte a robí z tohto aktu grotesku.Bez diskusie musíme uznať, že riadiť štát nemôže hocikto. Potrebnú sú určité schopnosti a znalosti. A tu je hlavné protirečenie, na ktorom zlyhávajú voľby.Príklad prvý. Ja. Poviem vám úprimne, som ekonomický analfabet. Právo je pre mňa španielska dedina. V živote som neštudoval politológiu. A to už nehovorím, že okrem auta a rodiny som nikdy nič neriadil. A tu sa slávnostne vyobliekaný vyberiem rozhodovať o osude tejto krajiny. Ako môžem fundovane vybrať z ponúkaných odborníkov tých najlepších, keď som sám neodborník? S veľkou pravdepodobnosťou nesprávne. Samozrejme, že do môjho odborného sebavedomia som nezhrnul múdre reči nad pivom v mojej obľúbenej krčme.Príklad druhý. Manželia celý mesiac zvažovali najlepšiu voľbu. Sú odborníci a vybrali správne. Lenže v deň volieb sa pohádali a muž, aby žene urobil natruc, vyberie úplne iných kandidátov. A ona to isté. Voľby sa zmenili na manželský ring.Príklad tretí. Volič je poloodborník, s manželkou sa nepohádal, iba je jeleň z toľkých volebných programov, ktoré sú jeden lepší ako druhý. Zubami-nechtami sa drží svojho práva a chce voliť menšie zlo. Ale ako zistí, ktoré to je? Aby si splnil povinnosť, je nútený použiť metódu náhodného výberu.Mohol by som vytiahnuť ďalšie kombinácie, na ktorých by som odhalil slabiny slovenského volebného systému. Podľa môjho objavu by sa obyčajným ľuďom nemalo blahosklonne udeliť právo voliť. Práve naopak. Zákonom by sa im to malo zakázať. Až vtedy by boli voľby vykonané odborne a fundovane...Preboha, a čo keď to nie je vo volebnom systéme? Čo keď je to v ľuďoch, ktorí sa zmenia v okamihu ako ochutnajú moc? Aby sa v tom jeden vyznal!

Milan Čarňanský

Milan Čarňanský

Bloger 
  • Počet článkov:  380
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Venujem sa písaniu prózy a na živobytie si zarábam ako úradník. Zoznam autorových rubrík:  FejtónySúkromný dejepisspoločnosťSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu