Väčšina sa označuje za Sýrčanov, počujúc, že Sýrčanov Európa najľahšie prijíma. Najviac ich prichádza do Európy cez Grécko, ale porovnateľné počty prichádzajú cez Francúzsko, Taliansko, Španielsko. EÚ štát Grécko ich púšťa do nie EÚ štátu Macedónsko, to do Srbska a Srbsko opäť do EÚ štátu Maďarsko. V Maďarsku ich je už takmer 200 tisíc. Maďarsko puká vo švíkoch, prijalo osobitný zákon a ohradilo hranice. Rakúsko a Nemecko už tiež obmedzujú pohyb cez hranice. V tejto situácii Brusel, ale najmä Nemecko, Francúzsko, Taliansko prichádzajú s najjednoduchším riešením – chcú nariadiť členským štátom kvóty prijatia utečencov. Aké by boli kvóty ne-riešením problému utečencov možno ilustrovať na príklade Slovenska – v máji na nás pripadala kvóta 700 utečencov, v septembri 2 300 a koľko ich bude v decembri a neskôr nikto nevie povedať. Slovensko a ďalšie krajiny EÚ sa vzpierajú prijatiu kvót a majú k tomu dobré dôvody. Kvóty neriešia príliv utečencov do Európy, najskôr ich ešte zvýšia. Kvóty nerozlišujú medzi štátmi, ktoré majú podiel na vytvorení prílivu utečencov a ktoré nemajú.
Riešenie každého problému sa má začať pomenovaním príčin problému. Príliv utečencov do Európy uvoľnili nezmyselné vojny USA na Blízkom východe aj súčasná nezmyselná politika, ktorá kladie rovnítko medzi povalením sýrskeho prezidenta Assada a rozšírením Islamského štátu. Ale nezabudli sme na Francúzsko prezidenta Nicolasa Sarkozyho, ktorý priviedol Západ ku vstupu do občianskej vojny v Lýbii a povaleniu prezidenta Kaddáfiho v roku 2011. Francúzsky prezident aj predseda vlády teraz plačú nad počtom migrantov vo Francúzsku, pretláčajú kvóty, ale doteraz nepovedali ani slovo ľútosti nad vtedajšou chybnou francúzskou politikou. Kým také slovo nepovedia, Francúzsko si nezaslúži žiadnu pomoc s problémom migrantov. Ďalšie body sú jednoduché. Treba pomenovať americké vojny ako hlavnú príčinu prúdu migrantov. O tom sa všeobecne píše v európskej tlači, ale nikto v Bruseli a v európskych hlavných mestách to nevysloví. Sú na to zbabelí. Kedysi za komunizmu sme na to používali trochu hrubé, ale presné slovo – predposratí. Ďalšou a poslednou podmienkou je zastavenia boja proti sýrskemu prezidentovi Assadovi a naopak poskytnutie mu pomoci. Pomoc možno viazať na podmienku napríklad demokratických volieb pod kontrolou EÚ a iné po skončení vojny v Sýrii. Jedine skončenie vojny v Sýrii víťazstvom Assada je schopné zastaviť prúd utečencov a zároveň zastaviť rozširovanie Islamského štátu. Takzvaná umiernená opozícia v Sýrii to nie je schopná dosiahnuť. Ak by naopak prezident Assad padol, do Európy zamieria ďalšie milióny utečencov. Zatiaľ Assada podporuje len Rusko – Pán Boh mu za to zaplať . Ruský prezident Putin nedávno vyzval Západ na vytvorenie koalície na podporu Assada, ale EÚ na návrh nereagovala. Bez predbežného súhlasu Washingtonu sa boja.
Ako vidieť, riešenie problému utečencov je otázkou odvahy a charakteru európskych vládnych politikov. Čiže problém je neriešiteľný.
Aby bolo jasné. Migranti, ktorí sú už v Európe si zaslúžia našu solidaritu. Principiálne riešenie problému si zase zaslúžime my.