Ján Čarnogurský
O Bruseli, migrantoch a kvótach
Do Európskej únie sa valia státisíce migrantov z Afriky, Ázie a Blízkeho východu. Všetci mieria podľa možnosti do Nemecka, vediac, že tam je najvyššia životná úroveň.
Advokát, disident, bývalý predseda vlády SR a minister spravodlivosti. Zakladateľ Kresťanskodemokratického hnutia. Zoznam autorových rubrík: Nezaradená, Domáca politika, Zahraničná politika
Do Európskej únie sa valia státisíce migrantov z Afriky, Ázie a Blízkeho východu. Všetci mieria podľa možnosti do Nemecka, vediac, že tam je najvyššia životná úroveň.
V .týždni číslo 28/2015 uverejnil Fedor Gál článok-nekrológ za sirom Nicholasom Wintonom, počas vojny záchrancom stoviek židovských detí.
Demonštrácie za mier a proti základniam NATO na Slovensku prebiehajú už od marca v Bratislave opakovane každé dva týždne a rozšírili sa zatiaľ asi do desiatich ďalších miest.
Motto : Štáty stoja a padajú s ideami, na ktorých vznikli. T.G. Masaryk Príspevok na panelovej diskusii v Prahe dňa 29. apríla 2015 usporiadanej organizátormi Evropské hnutí v ČR, Nadace Železné opony, Nadace Jiřího z Poděbrad a Informační kancelář Evropského parlamentu.
Štyridsať rokov sme boli obeťami sociálneho inžinierstva. Komunistického. Spočívalo v zoštátnení majetku, plánovanom hospodárstve, povinnom marxizme – leninizme, zadrôtovaných hraniciach, vo všemocnej polícii na každom kroku. Vzoprieť sa komunistickému sociálnemu inžinierstvu znamenalo najskôr väzenie, príp. emigráciu, vyhadzovanie z práce, tajné chodenie do kostola. Neskôr výroba a čítanie samizdatov, Sviečková manifestácia, tajná cirkev a domáce univerzity.
V júni 1698 navštívil Bratislavu ruský cár Peter Veľký. Zastavil sa v našom meste v rámci jedenapolročnej cesty po Európe.
Prednáška v Spoločnosti biskupa Stefana Lászlóa v Eisenstadte, Rakúsko, 8. novembra 2014.
Nedávno sme si postavili v Bratislave – Dúbravke dvojkríž. Bolo to kolektívne dielo. Architekti navrhli miesto a tvar dvojkríža, ďalší obyvatelia vybavili potrebné povolenia, firma, ktorá vie robiť také veci, dvojkríž vyrobila a osadila, ďalší od výtvarníctva navrhli kamenný múrik pri osadení a ďalšiu výzdobu miesta. Dokonca ochrancovia životného prostredia navrhli posunutie miesta dvojkríža asi o 2 m, aby nebol tak blízko stromov.
V deň prezidentských volieb – 15. marca 2014 – sa v Bratislave konalo ďalšie podujatie. Na Námestí SNP sa uskutočnila manifestácia a začiatok pochodu pod názvom STOP fašizmu. Bola to akási odpoveď manifestáciám, ktoré tam v minulosti robili prívrženci Mariana Kotlebu.
Dovoľte mi úvodom, aby som vás všetkých čo najsrdečnejšie pozdravil. Obraciam sa na vás ako prezidentský kandidát v nastávajúcich prezidentských voľbách. Obraciam sa na vás s naliehavou žiadosťou o vašu podporu. Konám tak preto, lebo zápasu o ochranu života a rodiny som venoval počas uplynulých tridsiatich rokov veľkú časť svojho snaženia. Nebýva mojím zvykom vypočítavať všetko, čo som v tejto oblasti urobil. Tentoraz však urobím výnimku, lebo situácia v zápase za kultúru života je dramatická a prezidentské voľby sú okrem iného i významným medzníkom v tomto zápase.
Konflikt na Ukrajine sa týka nášho suseda a bezprostredne sa teda dotýka našich zahraničnopolitických záujmov. V uplynulých rokoch som pravidelne navštevoval na jednej strane dôležité mestá krajín EÚ, na druhej strane Moskvu. Ak by som dostal dôveru občanov, ako prezident by som bol schopný konštruktívne prispieť k dialógu medzi všetkými zúčastnenými stranami na Ukrajine a pokúsiť sa o minimalizáciu násilia a prípadných strát na ľudských životoch.
Stav justície na Slovensku je trvalou témou rozhovorov a kritiky od Nežnej revolúcie. Pracujem v justičnom povolaní, advokácii, už spolu 20 rokov. Bol som ministrom spravodlivosti, predsedom vlády a vo všetkých týchto postaveniach som mal s justíciou do činenia. Hrozí mi, že sa budem v justícii považovať za rutinéra, čo v žiadnom prípade nie je chvála a už vôbec nie samochvála.
Už takmer 8 rokov sa polícia a verejnosť zaoberá prípadom Hedvigy Malinovej. V auguste 2006 oznámila Hedviga Malinová na polícii, že ju v Nitre zbili dvaja mladíci preto, že rozprávala do mobilu po maďarsky. Polícia zahájila vyšetrovanie, ale po niekoľkých dňoch oznámila, že Hedviga Malinová a údaje, ktoré pri vyšetrovaní povedala ako svedkyňa, boli nepravdivé. Hedvigu Malinovú obvinili z krivej výpovede a začali proti nej trestné stíhanie. V týchto týždňoch polícia vyšetrovanie uzavrela a prokuratúra by vraj mala podať na Hedvigu Malinovú - Žákovú obžalobu.
Ďalší dvaja slovenskí vojaci zahynuli pri teroristickom útoku v Afganistane. Patrili k elite slovenskej armády z 5. pluku špeciálneho určenia zo Žiliny. Úprimnú sústrasť rodinám padlých vojakov. Oficiálne reakcie Ficovej vlády zneli ako obvykle: „zbabelý útok nás neodradí od misie v Afganistane a naši vojaci tam zostanú iba tak dlho, kým bude operácia trvať."
Slovenskom zarezonoval Pastiersky list katolíckych biskupov na prvú adventnú nedeľu. Po Národnom pochode za život je tak už druhou udalosťou, ktorá tento rok rozhýbala laickú verejnosť.
Dnešný deň, 25. november, je pre mňa pamätný. V tento deň v roku 1989 ma prepustili z väzenia na slobodu. Bol som jedným z posledných politických väzňov komunistického režimu na Slovensku, ak nie posledným. Nasledoval pre mňa najrýchlejší politický vzostup v Európe.
V kresťanskej civilizácii sa sviatky Všetkých svätých a Pamiatka zosnulých vžili ako chvíle spomínania na blízkych a priateľov, ktorí nás už opustili.
Nežná revolúcia sa vtedy blížila ku svojmu vrcholu. Spolu s ďalšími šiestimi priateľmi som 30. 11. 1989 vydal Výzvu na zakladanie kresťanskodemokratických klubov. Kluby KDH sa vtedy rozšírili po celom Slovensku. Vo februári 1990 som bol zvolený za predsedu hnutia. Funkciu som vykonával 10 rokov a precestoval som Slovensko niekoľkokrát. Medzi členmi KDH som sa cítil ako v rodine.
Na 4. október pripadá výročie, ktoré málokto registruje. Štvrtého októbra 1991 vyšli v Bratislave a v Košiciach do ulíc a na námestia umelci, aby slobodne predviedli svoje umenie divákom. Nemuseli platiť poplatok za zabranie verejného priestranstva; naopak, mohli za svoje vystúpenia vyberať dobrovoľný príspevok od okoloidúcich. Dnes už na Slovensku nie sú pouliční umelci žiadnou zvláštnosťou, no začiatkom 90. rokov potrebovali impulz, aby nabrali odvahu a "zverejnili" svoje umenie na uliciach a námestiach slovenských miest.
Slovensko je skôr malou krajinou a napriek tomu sa po rôznych líniách ešte vnútorne rozdeľuje, často priam iracionálne, čo vedie k nemožnosti spájať jeho potenciál.