Na manifestáciu ma pozval rómsky aktivista zo Záhoria, ktorému som v minulosti poskytol právnu pomoc. Jeho syna zbili bieli chuligáni a spôsobili mu vážne zranenie. Také spôsoby považujem za fašistické a v spojení s ďalšími prejavmi násilia na Slovensku z posledného obdobia som považoval za správne, že sa uskutoční verejná manifestácia proti fašizmu.
Keď som prišiel na námestie, niektorí účastníci sa ma pýtali, ako sa zlučuje moja prítomnosť na takejto manifestácii s tým, že môj otec bol poslancom slovenského snemu a hlasoval za vznik Slovenského štátu. Otázky som považoval vcelku za logické. Odpovedal som, že o mojom otcovi som už napísal a uverejnil viacero textov. Som pripravený naďalej odpovedať na takéto otázky, ale momentálne som prišiel na námestie za iným účelom.
Priebeh manifestácie pozostával z vystúpení viacerých rečníkov. Bol som prekvapený, že vystúpenia sa týkali viac paušálneho odsúdenia vojnového Slovenského štátu, než prejavov násilia proti bezbranným v súčasnosti. Na vojnovom Slovenskom štáte je mnoho vecí, ktoré je treba odsúdiť, predovšetkým postup proti Židom a ich deportácie. O samotnom vzniku Slovenského štátu však práve teraz historici potvrdzujú, že alternatívou bolo rozdelenie medzi Maďarsko, Poľsko a príp. aj Nemecko.
Jedna mladá žena vo svojom vystúpení postavila na úroveň fašizmu odpor proti LGBTI. Nemohol som jej zatlieskať, pretože ja sám som proti niektorým prejavom LGBTI. Eduard Chmelár, s ktorým som kedysi organizoval petíciu za referendum o vstupe Slovenska do NATO, vo svojom príspevku hovoril o historikovi Martinovi Lackovi z Ústavu pamäti národa. Lacko mal vystúpiť na akejsi konferencii o Slovenskom štáte, kde bol vyvesený transparent Doktor Jozef Tiso – náš najlepší prezident. Eduard Chmelár zakončil svoje vystúpenie poznámkou – ako môže byť človek ako Martin Lacko platený zo štátnych peňazí. Vyznelo to ako výzva na prepustenie Lacka zo zamestnania. O obsahu Lackovho vystúpenia sa nehovorilo.
Na Slovensku sa rozmáhajú násilné prejavy proti menšinám, ktoré si zaslúžia označenie ako fašistické. Je dobré, ak proti takým prejavom zakročia nielen štátne orgány, ale vystúpia aj prostí občania. Povedal by som však, že koncepciu takých vystúpení by bolo vhodné premyslieť.[/content>
19. mar 2014 o 12:46
Páči sa: 0x
Prečítané: 1 665x
STOP fašizmu v Bratislave
V deň prezidentských volieb – 15. marca 2014 – sa v Bratislave konalo ďalšie podujatie. Na Námestí SNP sa uskutočnila manifestácia a začiatok pochodu pod názvom STOP fašizmu. Bola to akási odpoveď manifestáciám, ktoré tam v minulosti robili prívrženci Mariana Kotlebu.
Písmo:
A-
|
A+
Diskusia
(12)