Dvojkríže

Nedávno sme si postavili v Bratislave – Dúbravke dvojkríž. Bolo to kolektívne dielo. Architekti navrhli miesto a tvar dvojkríža, ďalší obyvatelia vybavili potrebné povolenia, firma, ktorá vie robiť také veci, dvojkríž vyrobila a osadila, ďalší od výtvarníctva navrhli kamenný múrik pri osadení a ďalšiu výzdobu miesta. Dokonca ochrancovia životného prostredia navrhli posunutie miesta dvojkríža asi o 2 m, aby nebol tak blízko stromov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (34)

Všetci pracovali bezplatne. Dvojkríž spojil malú komunitu obyvateľov Dúbravky pre spoločné dielo. Kňaz dvojkríž vysvätil a je naozaj ozdobou centrálnej časti Dúbravky. Možno sme sa nechali inšpirovať mestskou časťou Lamač, kde dvojkríž stojí už asi rok. Dvojkríž je na Kriváni a oravská obec Oravské Vysoké má dokonca 12 m dvojkríž, zatiaľ najvyšší na Slovensku. Je pravdepodobné, že dvojkríže budú vyrastať po celom Slovensku a nebude treba na to treba žiadne vládne uznesenie.

Položil som si otázku, prečo tak spontánne vyrastajú na Slovensku dvojkríže. Nuž, je v tom kus dejín. Podľa wikipédie dvojkríž bol pôvodne znakom nitrianskeho kniežactva, neskôr naddunajskej časti uhorskej monarchie, čiže viac alebo menej dnešného Slovenska. Ale predovšetkým dvojkríž je byzantského pôvodu. V nitrianskom kniežactve sa s najväčšou pravdepodobnosťou natoľko upevnil vo vedomí ľudí preto, že s ním prišli svätí Cyril a Metod. Do svojho erbu prvýkrát prevzal dvojkríž  uhorský kráľ Béla III. v 12. storočí. Ale na Slovensku rastú dvojkríže asi nie preto, že bol prvým erbom uhorského kráľa. Dvojkríž nás spája so svätými Cyrilom a Metodom a vierozvestcovia s Byzanciou. Dá sa to vyjadriť ešte inak. Podľa jedného kulturologického delenia Európa sa delí na petrovskú Európu a pavlovskú. Petrovská je Západná Európa podľa apoštola sv. Petra, ktorý po ukrižovaní Ježiša Krista prešiel do Ríma a celý život potom prežil v Ríme. Svätý Pavol apoštol takmer celý život putoval po byzantskej časti Európy a Balkáne. Podľa toho sa západná Európa označuje za petrovskú, východná za pavlovskú. Čiže dvojkríže nás spájajú s pavlovskou Európou. Ale otázka zostáva : čo to je, že dvojkríže akoby samé od seba vyrastajú na Slovensku ? Predsa tisíc rokov sme boli spojení s petrovskou Európou. Jej symbolom je jednoramenný kríž. Čo nás to drží s Byzanciou ?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sledujte, kde postavia ďalší dvojkríž.

Ján Čarnogurský

Ján Čarnogurský

Bloger 
  • Počet článkov:  46
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Advokát, disident, bývalý predseda vlády SR a minister spravodlivosti. Zakladateľ Kresťanskodemokratického hnutia. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáDomáca politikaZahraničná politika

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,082 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu