
"Pár chytrých hlav", ktoré stmeloval lekár Tomáš Stern, sa dalo dokopy a synagógu zachránilo. K synagóge sa boľševici správali skutočne macošsky. Desaťročia slúžila ako sklad nábytku, jeden čas dokonca aj ako sklad zeminy pre ovocinársky štátny majetok. Keď vstúpite do stupavskej synagógy, ako prvé vás prekvapí, že vonkajšia strohosť budovy nekorešponduje s jej vnútornou krásou. Napriek značnému poškodeniu vyžaruje vnútorný priestor synagógy neobyčajnú duchovnosť, zvýraznenú zvyškami niekdajšej výzdoby - na klenbách a stenách sú ešte viditeľné krásne maľby - kobaltovej a tmavočervenej farby.
Obnova a budúcnosť
Pamiatková obnova exteriéru synagógy a statické zabezpečenie objektu boli úspešne dokončené v roku 2008 vďaka dlhodobej iniciatíve bratislavskej neziskovej organizácie Jewrope. V interiéri synagógy prebiehajú aj naďalej rekonštrukčné a reštaurátorské práce. V budúcnosti bude synagóga slúžiť ako centrálny archív a depozitár kníh slovenskej židovskej komunity. Na ženskej galérii je plánovaná stála výstava judaík a archiválií z regiónu. Postupne by mala pribudnúť expozícia dejín židovskej komunity v Stupave a na Záhorí, koncertná a výstavná sieň [1].
Historická exkurzia
V súvislosti s prítomnosťou rímskych légií na vojensko-obchodnej stanici v Stupave je zrejmá i prítomnosť mnohých židov, čo padli do rímskeho otroctva. Potom nastal čas dlhého mlčania a až do 14. storočia niet jediného dokladu o prítomnosti židov na území mestečka. Počet židov v Stupave vzrástol v 16. storočí, kedy sa ich ujal gróf Pálffy [2]. V 17. storočí už existovala náboženská obec a Chevra kadiša [3]. Roku 1800 zorganizovala židovská obec zbierku na výstavbu synagógy, pričom väčšina príslušníkov obce prispela aj fyzickou prácou. Synagóga bola postavená v roku 1803 a patrí medzi dva zachované príklady deväť klenbového typu synagóg na Slovensku. V r. 1891 bola synagóga kompletne obnovená na náklady Žigmunda Geiringera, Stupavčana žijúceho vo Viedni. 5. júna sa pri tejto príležitosti konala veľká slávnosť za prítomnosti osobností verejného i náboženského života a donorovi bol slávnostne odovzdaný pozlátený kľúč, aby otvoril bránu synagógy [4]. V správe z tohto obdobia nachádzame okrem mien významných osobností i mená remeselníkov a firiem, ktoré sa na rekonštrukcii podieľali, medzi nimi stupavský stolár Karol Binder. V dobovej správe sa spomína i záves zhotovený z bordovočerveného zamatu s bohatou zlatou výšivkou, ako aj rovnaký plášť na zvitky Tóry [4].
Ide o druhú najstaršiu synagogálnu stavbu na Slovensku, ktorá je unikátna aj tým, že ide o synagógu tzv. poľského typu (postavená podľa vzoru synagóg zo 17. storočia). Na území bývalého Československa existuje len jedna podobná, v moravskom Mikulove. Má romery 17 x 23,5 m, múry sú hrubé a masívne [1]. Exteriér je charakteristický masívnymi stenami s drobnými neskorobarokovými oknami, sedlovou strechou a výrazným štítom s oválnymi otvormi na vetranie, čo je typické pre architektúru oblasti Záhoria. V západnom trakte objektu sa nachádzajú dve miestnosti, vstupný vestibul a denná miestnosť. Nad nim sa rozkladá ženská galéria, na ktorú sa vystupuje externým schodiskom. V modlitebnej hale dominujú štyri stĺpy pôvodne ohraničujúce centrálne umiestnenú bimu, ktoré podopierajú deväťklenbový strop a delia priestor na dvanásť častí. Unikátna deväťklenbová synagóga patrí k najvzácnejším slovenským synagogálnym objektom. V predsieni sa zachovalo rituálne umývadlo a fragmenty nápisov na stenách. Židovská synagóga v Stupave je kultúrnou pamiatkou, zapísanou do zoznamu pamiatok v roku 1988.
|
|
|
|
Synagóga v novembri r. 2004 | Rok 2010 |


Vstupná brána do synagógy v r. 2004.

Južná časť budovy v r. 2004.

Južná časť budovy v r. 2009 (zdroj: Wikipedia)

Zvyšky nápisov na stene v "predsieni".

Rituálne umývadlo.
Synagóga ožíva
Stupavská synagóga zatiaľ nie je trvalo prístupná, ale vďake neziskovej orgánizácii Jewrope a združeniu Pour Art) pomaly ožíva. Uskutočnila sa tu výstava fotografíí, vystúpili tu viacerí umelci, napr. Marián Varga, Andrej Šeban, kapela Pacora Trio, herec Robo Roth, uskutočnili sa tu viaceré autorské čítania (napr. Dušana Dušeka, Pavla Vilikovského, Petra Krištůfka a iných autorov).

Andrej Šeban v stupavskej synagóge.
Kde ju nájdete
Synagóga sa nachádza v centre obce, oproti kaštieľu Pálffyovcov (domova dôchodcov), na Hlavnej ulici. Bližšie informácie nájdete na tejto stránke. A tu sú aj súradnice pre tých, ktorí vlastnia GPS navigáciu: 48°16'24.13"N, 17°01'52.31"E.
Použitá literatúra:
[1] Čevelová, J. 2006: Budova stupavskej synagógy sa dočkala opravy. SME, 31.3.2006.
[2] Hrnko, A. 2004: Stupava - potulky históriou. Albert Marenčin Vydavateľstvo PT.
[3] Majchrák, J. 2008: Takí normálni vlastenci. Týždeň, 12. január 2008.
[4] Pour Art, občanské združenie: http://pourart.sk/index.php?main_page=index&cPath=7 (ver. 28. júna 2010).