Tomáš Čejka
Ferdo Mravec očami entomológa
Profesionálnej deformácii sa nevyhnete takmer v žiadnom povolaní.
Prírodospytec. Zoznam autorových rubrík: Chlast, Ochrana prírody, Jedlo, Zdravie, Živočíchy, Rastliny, Stupava a okolie, Nezaradené
Profesionálnej deformácii sa nevyhnete takmer v žiadnom povolaní.
Keď idú vedeckí pracovníci na obednú pauzu, rozprávajú sa, podobne ako normálni ľudia, o pracovných veciach tak akosi voľnejšie. Často radi bulvarizujú svoje nové poznatky, najmä ak sa k nim pripoja nič netušiaci kolegovia a najmä kolegyne z iných vedných odborov. Jazykovedci môžu napríklad ohurovať novými poznatkami z etnolingvistiky, fyziológovia a biochemici novými objavmi z oblasti metabolizmu tukov, zoológovia a botanici excentrickými názvami živočíchov či rastlín.
Vojaci, ktorí prežili druhú svetovú vojnu, rozprávajú, že vojna, to neboli len sofistikované bojové stratégie či veľké hrdinské činy. Takmer všetci vojnoví veteráni sa zhodli na tom, že najväčším peklom boli vši. "Všiská boli veľkým problémom, normálne sme sa dreli o stromy, väčšinou nás totiž na chrbte žrali", hovorí pán Trizuliak. Jeho veľký portrét od fotografa Šymona Klimana môžeme vidieť medzi ostatnými portrétmi preživších partizánov. Vystavené sú napríklad pod bratislavským Novým mostom.
Genetika. Veda, ktorej na semafore biológie už nejaký ten rok svieti zelená. Darí sa jej nielen vďaka odborníkom, ale tiež vďaka malej nenápadnej pomocníčke drozofile alias vínnej muške či octomilke.
Keď v najbližších dňoch vybehnete na lúku alebo do svetlejšieho lesa, môžete tam stretnúť nápadného chrobáka - májku.
V decembri minulého roku vyšiel konečne dlho očakávaný kľúč na určovanie pisoárov s keramickou schránkou.
Čím viac ako prírodovedec cibrím svoje znalosti z oblasti zoológie, botaniky, či ekológie, tým viac na sebe so zdesením pozorujem čosi, čo by sa dalo nazvať degeneráciou spontánneho citového vnímania prírody.
Biologička Mary Rumphoová z americkej univerzity v Maine kedysi kŕmila len tak bezcieľne larvy morského mäkkýša menom Elysia chlorotica morskými riasami a zistila, že stačí, keď im dáva potravu dva týždne a larvy sú potom schopné žiť bez akejkoľvek potravy približne rok! Jej nadšenie nepoznalo hraníc, lebo to bolo nesmierne praktické a ekonomické.
V nedeľu, 19. októbra, to bude rok, čo istý slovenský entomológ zbadal neznámu bzdochu, ktorá sa nehanebne vyhrievala na balkóne jeho bytu.
Už zopár rokov ma máta myšlienka, kde sa vzali ulity exotických mäkkýšov na goralských klobúkoch. Ide len o ozdobu alebo majú dokonca nejaký magický význam?
Pevne verím, že tohoročné babie leto bude aspoň také dlhé, ako to v roku 2005. Zatiaľ to tak nevyzerá. Pamätám si, že som ho mal vtedy kvôli všadeprítomným pavúčím vláknam plné zuby, ale teraz sa teším, že budeme mať opäť tváre ako leví muži a ženy a náš bullteriér sa zmení na bobtaila.
Asi pred dvoma týždňami nám pristál na stole chrobák s hrozne dlhými tykadlami. Jediné, čo som vedel, že je to fuzáč.