Ako správnej vedkynijej vŕtalo v hlave, ako je to možné, že chloroplasty, ktoré mäkkýšie larvyzožerú spolu s riasami, fungujú v tele mäkkýša bez problémov a vyrábajúenergiu (tu treba vysvetliť, že chloroplasty sú bunkové ústrojčeky, ktoré súzodpovedné za fotosyntézu rastlín,niektorých prvokov a rias).
Zvedavá vedkyňa prišla neskôr na to, že mäkkýše sú fikané ajednoducho si od rias potrebné gény pre fungovanie chloroplastov „ukradnú“. Terazvšak musí Mary ešte prísť na to, pomocou akého mechanizmu mäkkýše vlastne tiechloroplasty kradnú. Domnieva sa, že sa gény chloroplastov dostávajú do buniekmäkkýšov počas trávenia rias. Je tu však aj možnosť, že by tomu mohol napomôcťnejaký priateľský pomocný vírus, ktorý prenesie DNAz bunkového jadra rias do bunkového jadra mäkkýša. Mary so svojím tímom prišlana to, že sa ukradnuté gény vyskytujú aj v pohlavných bunkách mäkkýšov.Tým si živočíchy zaistia, že každá nová generácia môže mať chloroplasty, v ktorýchbude bezchybne fungovať fotosyntéza. Super, nie?

Fotografia inkriminovanéhozlodeja génov z novembrovej titulky časopisu (citácia nižšie).
Faktografia: Rumpho, M. E. et al. 2008: Horizontal gene transferof the algal nuclear gene psbO to the photosynthetic sea slug Elysia chlorotica.- PNAS, Published online beforeprint, November 11, 2008.