Parlamentné voľby – ako môže vyzerať nová vláda?

Ako môže vyzerať naša nová vláda?

Parlamentné voľby – ako môže vyzerať nová vláda?
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Už niekoľko hodín po zatvorení volebných miestností a po zrátaní takmer všetkých okrskov bolo už tak trochu očividné, ako môže vyzerať zastúpenie nového parlamentu. A mnohí z nás začali odhadovať aj to, ako by teoreticky mohla vyzerať budúca koalícia.

Vzhľadom na predchádzajúce vyhlásenia viacerých strán, ktoré zo spolupráce vylúčili niektoré subjekty, až tak veľa možností na stole nie je.

Zaujímavé je napríklad to, že v každom scenári budú v novej vláde zrejme sedieť predstavitelia strany Hlas. Naopak, OĽaNO a Priatelia pravdepodobne zostanú v každej situácii mimo vlády.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Smer, Hlas a SNS

Voľby proste vyhral Smer nikto s tým už nič nespraví. Prezidentka Zuzana Čaputová už zostavením vlády poverila Roberta Fica – ako totiž sama avizovala ešte pred voľbami – zostavením vlády plánovala poveriť výhradne víťaza volieb.

Je možné dedukovať, že Robert Fico ako prvého určite osloví Petra Pellegriniho, keďže Smer napriek mnohým rozkolom s Hlasom opakoval, že sa bude uchádzať o spojenectvo so svojimi “odídencami”.

Smer a Hlas majú dokopy celkom 69 mandátov v Národnej rade a do parlamentnej väčšiny im tak zostáva iba sedem hlasov. Tie by teoreticky mohla dodať strana SNS Andreja Danka, ktorá bude mať v parlamente 10 poslancov. Potenciálna koalícia zložená zo Smeru, Hlasu a SNS by tak mala tak trochu krehkú väčšinu 79 zákonodarcov.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci vznik takejto koalície pôsobí takmer nepochybne logicky, má aj svoje tienisté stránky. Pochopiteľne, Peter Pellegrini nemá ako odídenec zo Smeru dobré vzťahy ani s Robertom Ficom a ani s Andrejom Dankom (pričom sám kedysi vyhlásil, že s Ficom v jednej vláde sedieť nebude). Pellegrini dokonca zopakoval aj po voľbách, že by podľa neho nebolo vhodné, aby v jednom vládnom kabinete sedeli dvaja bývalí premiéri. Je však otázne, ako veľmi táto skutočnosť činí vzniknutie koalície Smeru a Hlasu nepravdepodobným.

Rovnako otázne je aj to, akú “váhu” bude mať názor samotného Petra Pellegriniho. Do spolupráce so stranou Smer ho môžu pochopiteľne tlačiť aj väčšina z potenciálnych poslancov v jeho strane. 

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímavou kuriozitou je pritom aj samotná strana SNS. Do parlamentu sa z nej mimo Andreja Danka prebojovala akási “všehochuť” zložená z konšpirátorov, kuffovcov a Martiny Šimkovičovej, ktorých sa Andrejovi Dankovi podarilo na svoju kandidátku tak trochu pozliepať. Veľmi prekvapujúcim úkazom v tohtoročných parlamentných voľbách je pritom aj Pavel Ľupták – známy internetový konšpirátor – ktorému sa za SNS podarilo do parlamentu prekrúžkovať.

Keďže by sa poslancami SNS stali aj konšpirátori, či vyslovene prokremeľsky orientovaní konšpirátori, tak takáto situácia by nemusela vyhovovať viacerým ľuďom z Hlasu. Budúcim poslancom Hlasu sa totižto stane napr. aj Peter Kmec, bývalý veľvyslanec USA.

SkryťVypnúť reklamu

Smer, Hlas, SNS a KDH

Aj keď sa jedná viac-menej o “zlepenec”, takáto koalícia by umožnila mať potenciálnej vláde ústavnú väčšinu. Pre vládu Roberta Fica to znamená prakticky to, že by mohla meniť ústavu a v prípade neplánových odchodov z koalície by disponovala nejakými rezervami.

Smer, Hlas a KDH

Čo ak by Hlas ako taký teoreticky súhlasil so vstupom do koalície s Robertom Ficom, no Peter Pellegrini (a možno aj niekoľko poslancov Smeru) by mali problém s konšpirátormi z dielne Andreja Danka? Takáto vláda by si teda k sebe mohla zobrať KDH.

Je tu však jeden veľký problém. KDH jednoznačne odmietla spoluprácu s Robertom Ficom.

Milan Majerský, aktuálny predseda Kresťanských demokratov však už v priebehu volebnej noci povedal, že definitívne rozhodnutie o možnej spolupráci urobí až 120-členná Rada KDH, ktorá bude zasadať v polovici októbra. Nie je pritom vylúčené, že kresťanskí demokrati budú po rokoch mimo parlamentu naliehať na to aby vstúpili do vlády.

Potenciálna koalícia zložená zo Smeru, Hlasu a KDH by teda mala celkom 81 poslancov a Milan Majerský by navyše zrejme na rozdiel od Andreja Danka dokázal garantovať aj celistvosť a konzistentnosť svojej prekrúžkovanej kandidátky.

Nesmieme však zabúdať na to, že podobné partnerstvo s Robertom Ficom sa pri parlamentných voľbách v roku 2016 stalo osudným Bélovi Bugárovi a jeho strane Most-Híd, Je teda veľmi dôležité, či sa Rada KDH v októbri nebude obávať podobného osudu a radšej než po faktúre siahne po morálnej konzistentnosti a možnosti nezradiť svojich voličov.

Progresívne Slovensko, SASka, Hlas a KDH

Takáto koalícia je jedinou možnou koalíciou bez Smeru a bez Roberta Fica. Problém je, že jej vznik závisí od jediného faktora, ktorým je Hlas Petra Pellegriniho. 

Progresívne Slovensko je druhou najsilnejšou stranou tohtoročných parlamentných volieb a spolu s Hlasom by do koalície mohol zobrať aj SaSku a KDH, s ktorými spoluprácu sám Peter Pellegrini nikdy nevylúčil. Takáto koalícia zložená zo štyroch strán by mala celkom 82 poslancov.

Žiaľ, realitou je, že ak má existovať vláda bez Roberta Fica, musia sa v nej naučiť spolupracovať progresívci s Hlasom. Ak by chcelo Progresívne Slovensko napr. nahradiť Petra Pellegriniho Igorom Matovičom, ich štvorkoalícia by disponovala iba 71 poslancami, čo nie je dostatok.

Na druhej strane, v neprospech takejto koalície hovoria aj mnohé nezhody medzi PSko, SaSkou a KDH. Predseda SaSky Richard Sulík pritom nazval program Progresívneho Slovenska “komunistickým” a predseda KDH Milan Majerský o ich programe zasa tvrdil, že má “extrémistické prvky”. 

Nech už však bude vláda akákoľvek, jej zostavenie predstavuje obrovskú morálnu výzvu pre členov Hlasu, Progresívneho Slovenska, a tiež KDH.

Lukáš Čelinák

Lukáš Čelinák

Bloger 
Politik
  • Počet článkov:  87
  •  | 
  • Páči sa:  1 481x

Som odborník na elektronické vzdelávanie, programátor, okresný predseda SASky, hrnčiar a cestovateľ s bohatými skúsenosťami z celého sveta, vďaka ktorým som sa naučil kriticky nazerať na efektivitu verejných financií v našej krajine. Som taktiež vášnivý hrnčiar a vo svojom voľnom čase sa venujem organizovaniu workshopov, pri ktorých sa snažím oboznámiť ľudí a deti s hrnčiarskym remeslom. Moje záujmy zahŕňajú aj štúdium ekonomickej literatúry od autorov ako sú Bastiat, Hayek, Rothbard a Mises, ktorí ma inšpirujú pri politickej činnosti. Mám krásnu ženu a dve úžasné deti s ktorými spoznávame slovenský, čiastkovo reformovaný vzdelávací systém. Ako okresný predseda SASky sa prevažne zameriavam na písanie článkov o ekonomických témach, ktoré nadväzujú na všetky odvetvia v našej spoločnosti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáEkonómia a štátVzdelávanie a naša budúcnosťPolitika

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu