A tak sme otvorili AU Optronics.

Písmo: A- | A+

Najväčšia investícia na Slovensku za posledné roky sa v utorok stala realitou. V Trenčíne sme slávnostne otvorili fabriku spoločnosti AU Optronics, ktorá je tretím najväčším výrobcom TFT-LCD modulov na svete. Spoločnosť preinvestovala v novej fabrike 191 miliónov eur a po zabehnutí výroby v nej bude pracovať viac ako 3 000 ľudí, ktorí budú mesačne vyrábať 240 000 kusov LCD modulov pre televízory svojich klientov pôsobiacich v krajinách V4. Spoločnosť má závody hlavne v Ázii a Amerike, pričom v sektore LCD modulov je trenčianska fabrika jediná v Európe. V roku 2010 dosiahla spoločnosť celkové výnosy 11,4 miliárd EUR. Celkove vo svojich závodoch zamestnáva AU Optronics viac ako 42 000 pracovníkov.

 

V médiách a na diskusných fórach sú témou číslo jedna mzdové  podmienky, ktoré ponúka investor. Myslím si, že nie je namieste hodnotiť dnešné nízke mzdy, nakoľko sa celá fabrika len rozbieha. Netreba zabúdať na to, že pri taiwanských spoločnostiach má veľkú váhu v konečnej mzde jej variabilná zložka, ktorá je závislá aj od produkcie závodu. Tu by malo nastúpiť vedenie závodu a malo by odkomunikovať mzdovú filozofiu spoločnosti. Ale samozrejme platí aj to, že ak bude mať investor problém získať pracovníkov za ponúkanú mzdu, bude musieť mzdu zvýšiť. Zároveň to začne tlačiť smerom hore aj mzdy v ostatných elektrotechnických fabrikách v regióne.

Som presvedčený, že Trenčín potreboval  takúto investíciu ako soľ, pretože bol historicky orientovaný hlavne na textilný a odevný priemysel, ktorý z dôvodu ázijskej produkcie takmer kompletne skolaboval. Zároveň spoločnosti ako Ozeta a Merina patrili medzi najväčších zamestnávateľov nielen v meste, ale aj v regióne. Špecifikom textilného a odevného priemyslu bolo, že zamestnával hlavne ženy, pričom mzdová úroveň v týchto odvetviach bola pod priemernou úrovňou v priemysle. Práve investícia AU Optronics so svojimi modernými produktmi, svojou veľkosťou a hlavne počtom pracovníkov sa dá porovnať iba s investíciami francúzskych bratov Tiberghienovcov ( Merina ) a českého továrnika Neheru ( Ozeta ) zo začiatku minulého storočia.

Spoločnosť AU Optronics začala v roku 2007 hľadať krajinu pre svoju veľkú investíciu v Európe. Logicky bol výber lokality zameraný na krajiny V4, kde má spoločnosť takmer všetkých svojich kľúčových zákazníkov. A tak sa v júni 2008 zástupcovia AU Optronics so svojimi poradcami objavili prvýkrát na pôde nášho mesta. Po prvej návšteve sme si „očekovali" všetky dostupné informácie o spoločnosti a ihneď sme pochopili, že ide o vážnu vec, ktorá môže byť veľkou šancou pre Trenčín. Tým sa začala  séria rokovaní, často krát veľmi dlhých, ktoré trvali približne 18 mesiacov. Spolu so zástupcami  agentúry SARIO  sme pripravovali čo najlepšie konkurencie schopné podmienky pre pozitívne rozhodnutie investora v prospech Slovenska a mesta Trenčín. Od prvého momentu sme začali pripravovať výkupy pozemkov pre investora, pričom sme v niektorých prípadoch museli riešiť aj „zložité" rodinné vzťahy ich majiteľov. V roku 2009 sme začali výkup pozemkov aj napriek tomu, že investor nebol ešte definitívne rozhodnutý pre miesto svojej investície. Ak by sme nešli do takéhoto rizika, občania by nám vyčítali, že sme urobili málo pre získanie investície. Kalkulovali sme  teda aj s tým, že aj v prípade negatívneho rozhodnutia investora, budeme mať vo vlastníctve významné územie potrebné pre ďalší rozvoj mesta. Už predtým sme v tejto časti mesta začali pripravovať priemyselný park, ale zámer AU Optronics bol taký rozsiahly, že sme museli vykupovať väčšie územie.  V roku 2009 prišli na rad vyjednávania s Ministerstvom hospodárstva o investičných stimuloch.  V priebehu rokovaní sa zrazu našli  ľudia, ktorí chceli túto investíciu Trenčínu ukradnúť  a „presťahovať"  na východ Slovenska. Ale podcenili fakt, že v tom čase sme mali za sebou už niekoľkomesačné úspešné rokovania s prípravným tímom potencionálneho investora, ktorým náš tím v rámci dobrej veci venoval  aj veľmi veľa zo svojho voľného času.  Jednoducho, investor bol už vtedy rozhodnutý, že ak príde na Slovensko, tak to bude iba Trenčín.

Takže Trenčín bol nakoniec úspešný. Nielen pre svoju polohu, dopravnú dostupnosť  ku kľúčovým odberateľom a pre absolútne nasadenie všetkých zúčastnených v procese prípravy investície, ale v konečnom dôsledku aj kvôli potenciálu mesta v oblasti prípravy  bývania pre budúcich zamestnancov investora, čo  bolo tiež veľmi dôležitou témou našich rokovaní. Taktiež to boli otázky obchodnej vybavenosti, možnostitrávenia voľného času a štruktúry  vzdelávacích inštitúcii.  Investora tiež oslovili pripravované investičné projekty v oblasti cestnej a železničnej dopravy,  obchodu a služieb.  Jednoducho, investora veľmi zaujímala budúcnosť nášho mesta, pretože vo svojich plánoch musí uvažovať aj so získavaním pracovníkov zo vzdialenejších regiónov, ktorí  by sa mohli časom  presťahovať do Trenčína. Preto je dôležité mať v meste pripravené cenovo dostupné bývanie, vrátane nájomných bytov. Podľa predstaviteľov AU Optronics je v ich domovskej krajine úplne prirodzené, že súčasne s priemyselným parkom v jeho blízkosti vyrastajú nové obytné štvrte s kompletnou občianskou  vybavenosťou.  Netreba zabúdať na to, že aj kvôli prilákaniu nových investorov do našej priemyselnej zóny musí byť Trenčín atraktívnym miestom pre život.

Príchod významného investora znamená posilnenie regiónu v elektrotechnickom priemysle, ktorý sa stáva po strojárskom ďalším nosným odvetvím regiónu. Navyše AU Optronics je vo svojom sektore celosvetovo významným hráčom,  s vlastným silným výskumom a vývojom, bez ktorého nemôže byť konkurencieschopný. Dôkazom toho je aj viac ako 7 000 patentov registrovaných na celom svete. A to je ďalšia šanca pre Slovensko   a pre Trenčín, nakoľko investor považuje svoju novú investíciu za strategickú pre celý európsky trh.  Navyše je Trenčín pre AU Optronics  miesto, kde by sa chcel v budúcnosti rozvíjať. V nadchádzajúcich mesiacoch až jedného roka sa dá očakávať aj príchod subdodávateľov AU Optronics, tak ako sa to stalo v prípade investície firmy Samsung vo Voderadoch. Preto bude dôležité, aby sa mesto nezbavovalo svojich pozemkov pre nepodstatné investície typu logistika a podobne. Verím, že príde rad aj na ďalších investorov, ideálne aj z iných odvetví ako je strojárstvo a elektrotechnika, čo môže mať vplyv na budúcu bezpečnosť pracovného trhu v regióne.

Je tu ešte jeden dôležitý moment. Vďaka príchodu investora sa zároveň podarilo vybudovať  v priemyselnej zóne potrebnú kompletnú infraštruktúru v objeme niekoľko desiatok miliónov eur. Tým sa podarilo aj zhodnotiť pozemky, ktoré mesto vlastní, alebo má zazmluvnené, a ktorých súčasná hodnota je približne 15 miliónov eur ! ( 450 miliónov Sk ).  Okrem toho táto investícia bude každoročne prispievať do pokladne mesta len na dani z nehnuteľnosti sumou  približne 450 tisíc EUR ( 13,6 mil. Sk ). Zároveň to bude znamenať nárast dane z nehnuteľnosti v bežných príjmoch rozpočtu mesta o viac ako 10 %. Pri postupnom zapĺňaní priemyselnej zóny bude tento každoročný príjem niekoľko násobne vyšší. Aj toto je dôvod prečo tá práca stála za to. Aj keď je reč o budúcnosti.

A na záver sa chcem poďakovať všetkým kolegom z mestského úradu, pracovníkom samosprávnych, verejných a štátnych inštitúcii v meste a taktiež zástupcom ostatných inštitúcii a spoločností, ktorí sa zúčastňovali celej prípravy vedúcej k úspešného príchodu AU Optronics do Trenčína.

 

 

Skryť Zatvoriť reklamu