Gáborík a Dukla vadia vedeniu mesta

Písmo: A- | A+

Tento nadpis znie priam neuveriteľne, hlavne asi pre všetkých fanúšikov ľadového hokeja, ale aj taký je súčasný Trenčín. Nijako inak sa nedajú opísať výroky, poznámky, reči, konkrétne rozhodnutia a kroky súčasného vedenia mesta, hlavne poslanca Kanabu, člena Mestskej rady a predsedu finančnej a majetkovej komisie, ku jednému symbolu mesta Trenčín – značke Dukla Trenčín, teda ku hokejovému klubu, ktorý si vážia v celom hokejovom prostredí a ktorý dal hokejovému svetu hráčov, ktorí sú, našťastie pre naše mesto, hrdí lokálpatrioti. Mám pocit, a nie len ja, že súčasnému vedeniu mesta je úplne ľahostajný osud hokeja v Trenčíne.

 

Takže poďme po poriadku. Mesto odmieta poskytnúť HK Dukla Trenčín, a.s. finančnú dotáciu na prevádzkovanie zimného štadióna, ktorý má Dukla od mesta vo výpožičke. Čiže mesto odmieta dať financie na prevádzkovanie svojho, resp. nášho, čiže mestského majetku. Tento model prevádzkovania zimného štadióna, teda vzťah Mesto - Dukla funguje od samotného začiatku, kedy prešiel zimný štadión do vlastníctva mesta. Funguje tak preto, lebo ide o špecifický majetok, ktorý podľa mňa najlepšie spravujú tí čo ho aj naplno využívajú. Doteraz tento model fungoval tak, že v mestskom rozpočte sa každoročne vyčlenila čiastka potrebná na prevádzku zimného štadióna - minulý rok 550 tisíc eur, ktorá bola na základe zmluvy poskytnutá HK Dukla Trenčín, a.s., pričom bola jasne účelovo viazaná iba na prevádzku zimného štadióna. To znamená, že podľa Všeobecne záväzného nariadenia musela HK Dukla aj vyúčtovať poskytnutú dotáciu dokladmi preukazujúcimi náklady na prevádzku zimného štadióna - elektrická energia, plyn, voda, ľanári, strojníci atď., na príslušný rok. Čiže žiadne platy hráčov, manažmentu, a podobné zaručené informácie, ktoré s obľubou prezentuje na verejnosti poslanec Kanaba, ktorý našťastie nereprezentuje stanovisko  strany, za ktorú bol zvolený, ale len svoje. Ale vzhľadom na to, že je súčasťou vedenia mesta, nie zanedbateľná skupina občanov mesta môže jeho účelové  vety  považovať za pravdu. Preto treba jasne povedať, že HK Dukla Trenčín, a.s. nedostala   n i k d y  žiadne peniaze od mesta na činnosť klubu. Peniaze na činnosť klubu si zabezpečuje manažment klubu vlastnou aktivitou. Pri téme prevádzky zimného štadióna je tiež dôležité pripomenúť, že 80 % prevádzkového času zimáku využíva mládež Dukly Trenčín, teda približne 300 detí, ktoré jednoducho môžu skončiť z hokejom ak nebude zimák fungovať. Možno si teraz niektorí poviete, že straším, ale ak zavriete zimný štadión - primátor to dokonca považuje za pravdepodobné,   je takmer nemožné aby mládežníci mohli prejsť trénovať niekde inde.

Alebo to niekto myslí naozaj vážne, že sa má Dukla presťahovať do iného mesta ? To si máme naozaj zrušiť   n á š   s y m b o l,  ktorý tu päťdesiat rokov budujú hokeju  oddaný fanatici ?  V koho je to záujme ?

Tu už vôbec neobstojí už obohratá platňa s pesničkou o prázdnej kase, nakoľko mesto nemá do príjmov rozpočtu započítané príjmy za min. 1 000 000 eur, z ktorých 650 000 eur určite dostane. A vo výdavkoch nekalkuluje vôbec s úsporami z už prepustených 40 ľudí z mestského úradu. Pritom celkový rozpočet  mesta - teda príjmy a výdavky, predstavuje čiastku 40 000 000 eur, čiže 1,2 miliardy Sk podľa starej meny.

Pomerne často počúvam ako výčitku, respektíve neoficiálny dôvod prečo má byť Dukla potrestaná, to, že mesto v minulosti investovalo viac peňazí do hokeja ako do futbalu. Ja práve tu cítim skutočný dôvod tohto konania voči Dukle. A pritom realita je nasledovná. Mesto investovalo z rozpočtu mesta, čiže z vlastných peňazí takmer rovnakú sumu do futbalu aj do hokeja. Približne po 1 milióne eur. Do futbalu hlavne do vybudovania ihriska s umelej trávy na štadióne ( vtedajších cca 25 mil. Sk ) a do rekonštrukcie rehabilitačných priestorov na štadióne.  Na zimnom štadióne to bola hlavne rekonštrukcia  všetkých vnútorných priestorov  zimáka, hlavne šatní pre všetky kategórie hokejistov, hygienické priestory pre fanúšikov a taktiež do nových rolb.  Okrem toho si Dukla zabezpečila od SZĽH cez Ministerstvo školstva počas troch rokov ďalší 1 milión eur, ktoré ale muselo dostať mesto ako majiteľ štadióna, a z ktorých sa vybudovalo nové opláštenie zimného štadióna, zatiaľ z dvoch strán.  Čiže podstata trestu pre Duklu je v tom, že bola taká šikovná, alebo má šikovnejšie vedenie,  že si dokázala zabezpečiť milión eur.  Ale to isté si mohlo zabezpečiť aj vedenie trenčianskeho futbalu. Ale ak sa máme na veci takto pozerať, tak to je cesta do pekla, pretože účelom tejto hry nemôže byť zámer postaviť proti sebe hokej a futbal. Je predsa výborné, že sa futbalistom  podarilo vrátiť do najvyššej súťaže, kam Trenčín vždy patril. Mali by sme byť radi, že v našom meste máme fanatikov, ktorí sa venujú v našom meste športu, a to akémukoľvek.  A nie rozdúchavať vášne a šíriť reči napríklad o tom, že majitelia Dukly nedávajú nič trenčianskemu hokeju. To tu mám teraz vážne pán poslanec Kanaba písať o vklade Róberta Švehlu do trenčianskeho hokeja, o konkrétnych krokoch ostaných akcionárov Dukly ? Tak ešte doplním, že títo ľudia investovali vlastné peniaze do informačnej kocky nad ľadovou plochou, do obrazovky na zimáku, do sky boxov atď.  Výroky pána poslanca Kanabu, napríklad údajne o tom, že on ako predseda komisie nikdy nebude súhlasiť s dotáciou na prevádzku zimáku pri súčasných akcionároch  Dukly, treba odsúdiť a primátor mesta by sa mal od takýchto a podobných výrokov poslanca Kanabu verejne dištancovať.

A úplnou čerešničkou na torte - ale poriadne zhnitou, sú výroky pána poslanca Kanabu na adresu Mariána Gáboríka, ktorý sa podľa kolegov poslancov blysol vetou, že Marián Gáborík má dosť peňazí nato, aby mohol zaplatiť viac ako ostaní ... Výrok  ako vystrihnutý z pamätného Jakešovho prejavu na adresu Hanky Zagorovej. Chcem veriť, že pán poslanec je s týmto názorom osamotený ako „kúl v plote". Pripomeniem len, že podľa pána poslanca má Marián Gáborík zaplatiť viac peňazí za pozemok pod parkovisko, ako ostaní občania mesta, pretože sa svojim talentom, šikovnosťou a drinou stal úspešným svetovým hokejistom. Ale po tichšie hovorené,  Marián Gáborík má byť potrestaný za to, že je rodina s mojou manželkou a podľa pán poslanca mu asi preto dalo mesto pozemok za 1 Sk pre jeho zimný štadión a podobne. Ja som hrdý, že sme mu ho dokázali „darovať" a, že Marián mohol do nášho mesta investovať 2 mil. eur ( dnes ešte viac ) a, že vďaka našej spolupráci je na Sihoti jeden super komplex - rekonštruovaná škola s hokejovými triedami, moderný športový areál  s malým zimným štadiónom, teda komplex, aký nemá žiadne iné mesto na Slovensku a možno aj inde. Vďaka našej spolupráci a Majovej investícii tu tento rok  napríklad príde do jeho letnej hokejovej školy viac ako 500 detí  s   c e l é h o   s v e t a !!! Oni sem prídu len preto, že je to Majova hokejová škola. Inak by neprišli. Budú tu okrem hokeja spolu s rodičmi bývať, míňať peniaze atď. Aj šport môže stimulovať cestovný ruch. Znova sa budem opakovať. Takýchto ľudí by sme si mali vážiť a nie im hádzať polená pod nohy kvôli osobnej úbohosti.

Chcem veriť, že v našom mestskom zastupiteľstve sa nájde väčšina, ktorej nie je ľahostajný osud hokeja v našom meste. Pretože, je najvyšší čas prestať hazardovať zo symbolom nášho mesta - našou Duklou ! Treba mať na pamäti, že nie každý pohár čo sa rozbije, sa dá aj zlepiť.

 

Skryť Zatvoriť reklamu