A to v čase, keď desiatky škôl prešli na výučbu nespojitého písaného písma (tzv. Comenia script), experimentálne overeného (a povoleného) v Českej republike.
Keď je niečo dovolené a potom to už nie je dovolené a keď sa niečo nemusí a potom sa už musí, tak sa akoby ukrojí zo slobody.
V tomto prípade zo slobody v písaní (vo forme písania).
A tak sa rozbehla petícia a iné akcie a medzi nimi aj Deň husieho brka http://slobodavpisani.sk/den-husieho-brka-15-6-2017/
Zapojili sme sa aj my, naše pedagogičky pripravili množstvo podnetných aktivít a deň s nami prežívali aj starší žiaci, ktorí boli v tento deň v škole v prírode. Bol to príjemný, veselý, tvorivý deň.
Deti ale aj okoloidúcu mohlina nástenku pripnúť lístoček s odpoveďou na otázku: Čo pre mňa znamená sloboda v písaní.

Tu sú niektoré z odpovedí (Upriamujem pozornosť najmä na zelený lístok v strede. Je na ňom napísané: Mám celý svet rád. A v bublinke je slovo "škrabopis".)

Deti sledovali prezentáciu o rôznych typoch písma a potom skúšali písať svoje meno v nejakom type, napr. v hlaholike, klinovom písme, azbuke, egyptskom písme)


Nasledovali tvorivé aktivity na jednotlivých stanoviskách.




Najprekvapujúcejšie prebiehala aktivita "spájanie slov". Deti na farebné papieriky písali slová ako v známej hre - prvé písmeno ďalšieho slova je zhodné s posledným písmenom predošlého slova. Papieriky so slovami zlepovali a vytvorili dlhočizného hada - začínal v triede a vinul sa dole cez dve schodištia. Keď deťom dochádzali slová, boli si požičať v kancelárii veľký slovník. Tu je len útržok zo slovného hada:



Deň husieho brka absolvovali aj starší žiaci - v škole vprírode:


Poslali nám aj video, v ktorom jeden z terciánov kladie otázky, tu je ich prepis:
"Hľadáme odpoveď na zopár otázok, ktoré nám vŕtajú v hlave, odkedy sme sa dozvedeli, že všetci prvostupniari sa vracajú k písanému písmu.
Môžme si ich kľudne aj očíslovať, aby sme to mali prehľadnejšie.
Otázka číslo jeden: V čom sa zmení môj život, moje štúdium a ako ma to posunie vpred, ak budem používať iba písané písmo?
Otázka číslo dva: Čo vás viedlo k tomu, aby ste si zvolili písané písmo a nie akýkoľvek iný typ písma?
Otázka číslo tri: Z akého dôvodu mám používať písmo, ktoré bolo vhodné pred osemdesiatimi rokmi a v tomto období má bohužiaľ obmedzené využitie.
Ďakujeme vám za pozornosť a veríme, že naše otázky budú zodpovedané."
A ja zasa verím, že Deň husieho brka nebol v škole jedným z posledných dní, kedy deti zažili slobodu v písaní....
Jana Jurášková