Money, money, money

Dnes som si prečítala v SME článok o tom, ako na Slovensku klesá záujem o prácu v zahraničí a ako sa vysokoškoláci radšej chytajú šancí uchytiť sa doma v prostredí novo zakladaných zahraničných korporácií. To ma v podstate nijak neprekvapilo, ani nijak špeciálne neobohatilo. Čo bolo ale zaujímavé boli reakcie diskutérov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

Väčšinou (teda aspon pokiaľ somvládala čítať) ľudia hovorili o peniazoch. O tom, ako sa to kde oplatí,neoplatí, kde sa ešte stále dá dobre zarobiť. Koľko si doniesli, mohli doniesť,nedoniesli lebo. Všetko to malo ale spoločnú myšlienku. Išli do zahraničiadoslova a dopísmena makať, aby si potom mohli domov doniesť za plný mech peňazía z nich si potom kúpiť alebo postaviť dom, kúpiť auto a kvázi zabezpečiť sa.Málokoho v diskusii napadlo, že ľudia môžu chodiť pracovať a žiť do zahraničiaaj kvôli niečomu inému ako peniaze. Vlastne pokiaľ sa správne pamätám na mojuposlednú návštevu doma, aj mňa sa dosť veľa známych pri bežnom stretnutípýtalo: “Tak čo…a lepšie sú to peniaze, že? Viac zarobíš, že?” S tým istýmdychtivým výrazom, ako keď sa za totáča pýtali, ako je “vonku”. Ako na topreboha odpovedať? Občas mnou lomcovala zúrivosť, prečo musia myslieť len natie peniaze? Prečo sa nezamýšľajú napríklad nad tým, že môžu byť aj iné dôvody.Napríklad len taký jednoduchý, ako zistiť na vlastnej koži, aké to je vonku,kde nemáš záchrannú sieť rodiny a kamarátov a kde si veci musíš vyboxovať sám.Naučiť sa, získať životné skúsenosti, ktoré môžeš využiť keď sa neskôrrozhodneš vrátiť na rodnú hrudu, ale aj keď nakoniec vonku zostaneš. Novépriateľstvá, nové lásky, nové kultúry...proste SPOZNAŤ. A tým spoznaním sazmeniť, k lepšiemu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nechcem tu tvrdiť, že ľudia čosi to vyskúšali sú automaticky lepší. Sú len podstatne tolerantnejší aotvorenejší vo svojich svetonázoroch a menej naklonení k vyhláseniam typu: “TakNemci sú takí a takí a Španieli takí a Angličania? O tých ani nehovorme, lebooni sú už úplne mimo.” Každý, kto aspon na chvíľku vystrčil päty z domu pocítilna vlastnej koži nutnosť naučit sa jednak cudzí jazyk a komunikáciu v ňom, akoaj nutnosť pochopiť, že tá naša kultúra a mentalita nie je za každú cenu tásprávna, je len iná.

Kristina Cernusakova

Kristina Cernusakova

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Wicked princess of Kramare and barrio Salamanca. Zoznam autorových rubrík:  Hitchhikers guide to SpainMuza ma palkou tresla

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu