Každý, kto si prečíta tento známy výrok, si určite spomenie na jeho autora, niekdajšieho predstaviteľa súčasnej vládnej moci v štáte. Výrok je však univerzálny a tento príbeh bude o niekom úplne inom. Bude o partii pokrytcov, ktorí motajú ľudom hlavy, že sú „iní“, „lepší“, „voňavejší“, ale v skutočnosti je obchádzanie pravidiel ich srdciam veľmi blízke, čo už mnohokrát aj dokázali.
Začneme hneď aktuálnym príkladom. Jednou zo zásadných výhrad k novele trestnej legislatívy bolo porušenie legislatívnych pravidiel. Teda najmä skrátené legislatívne konanie, bez pripomienkovania, čo bolo aj predmetom podaní na Ústavný súd SR, ktoré okrem pani bývalej prezidentky podali aj poslanci NR SR za Progresívne Slovensko. Rovnako sa poslanci PS podpísali aj pod podanie na ústavný súd vo veci zákona o STVR, kde jednou z výhrad je tiež porušenie legislatívneho procesu v tom, že absentovalo MPK a primerané informovanie verejnosti.
Jednoducho, človek by mohol nadobudnúť dojem, že sa jedná v prípade PS o ľudí pevných zásad, ktorí ctia pravidlá, nebudú v žiadnom prípade robiť niečo pokútne, poza chrbát verejnosti a keď sa také niečo bude diať, tak to ostro odsúdia a postavia sa proti tomu.
Ledaže by nie.
Vráťme sa teraz do decembra 2023 na zasadnutie Mestské zastupiteľstva hlavného mesta SR Bratislavy, ktoré je bezmedzne kontrolované Progresívnym Slovenskom spolu s jeho odnožou Teamom Bratislava a ich primátorom Matúšom Vallom.
Na toto zasadnutie zastupiteľstva bol predložený „nevinný“ návrh novely VZN o dani z nehnuteľnosti, ktorý upravoval na jednom riadku nejakú drobnosť. Tento návrh samozrejme prešiel riadnym legislatívnym procesom. Čiže bol včas publikovaný na úradnej tabuli mesta, mohli ho teda pripomienkovať fyzické aj právnické osoby, pripomienky boli kvalifikovane vyhodnotené a posúdené a mali možnosť sa k nemu vyjadriť aj jednotlivé mestské časti Bratislavy.
Potiaľto by to bolo v poriadku.
Následne sa však stalo nevídané a predseda poslaneckého klubu PS a starosta Lamača Polakovič podal (akože) za 10 starostov pozmeňujúci návrh k tomuto VZN, ktorý už nemal jeden riadok, ale mal 5 strán a kompletne zmenil a zásadne zvýšil dane z nehnuteľnosti pre obyvateľov a podnikateľov v Bratislave. Bez informovania verejnosti, bez riadneho legislatívneho procesu, bez možnosti pripomienkovania, proste „na hulváta“ a hlavne v rozpore so zákonom o obecnom zriadení. Poslanci PS poslušne zodvihli svoje ctené rúčky a návrh prešiel. Zásady, pravidlá a neochvejná morálka týchto ľudí zrazu išli bokom.
Zopár dní sa o tom hovorilo, zopár ľudí kričalo, ale „kauza“ išla do stratena. Veď PS nám chcem určite dobre. Nezáujem s PS spriaznených médií, ktoré inak považujú porušenie riadneho legislatívneho procesu za závažný prehrešok, tiež o niečom svedčí.
Pre porovnanie, nás tiež zaujalo, že v „Rudom práve“ PS sme si po prezidentských voľbách prečítali „výpočet“, ako zvolený prezident Pellegrini počas svojej kariéry obchádzal pravidlá a že na začiatku svojej kariéry robil „čiernu robotu“, keď riešil „prílepky“ k zákonom. Dovolíme si zacitovať: „Takéto prílepky – nepriame novely – sú v rozpore so zákonom o tvorbe právnych predpisov, napriek tomu sa k nim poslanci uchyľujú z politických či lobistických dôvodov. Často s nimi prichádzajú na poslednú chvíľu, aby sa rýchlo schválili a kritici nemali šancu ich zabrzdiť.“ [https://dennikn.sk/4032506/pellegrini-tvrdi-ze-ani-v-noci-neprejde-na-cervenu-ako-pocas-kariery-obchadzal-pravidla/].
V prípade novely VZN o DZN to nebol “prílepok” v pravom slova zmysle, ale podstata praktiky zostáva zachovaná – obísť verejnosť a kritikov a rýchlo schváliť. Môžeme si teda položiť otázku, kto bol v tomto prípade Vallovou, teraz použijem slovník PS, aby všetci rozumeli, “podržtaškou”, ktorý pre neho urobil “čiernu robotu” a predložil tento “pozmeňujúci návrh” s jasným cieľom.
Téma sa tieto dni opäť dostala na pretras, keďže postup Mestského zastupiteľstva v tomto prípade, na podnet, posudzoval prokurátor Generálnej prokuratúry SR a „prekvapujúco“ dospel k záveru, že došlo k porušeniu zákona a odoslal Mestskému zastupiteľstvu prokurátorské opatrenie vo forme „upozornenia“ prokurátora na porušenie zákona, ku ktorému sa teraz bude musieť Mestské zastupiteľstvo nejako postaviť.
Dnes sme si dokonca prečítali vyjadrenie jedného z predkladateľov predmetného pozmeňujúceho návrhu, mestského poslanca a starostu Ružinova Chrena, ktorý v argumentačnom zúfalstve vyhlásil, že „názor prokurátora de facto oberá poslancov obecného zastupiteľstva o ich právo predkladať pozmeňujúce návrhy...“. Na problém sa však len ťažko možno pozerať takto formalisticky. To, čo tvrdí Chren by bola pravda, ak by ten pôvodný návrh mal 5 strán a pozmeňujúci návrh by mal jeden riadok. Ale nie naopak. Takého vyjadrenie možno považovať iba za ďalší pľuvanec do tváre Bratislavčanov.
Rozhodnutie prokurátora sa, ako inak, opäť obišlo bez záujmu tých „najobjektívnejších“ médií, údajne sa len hovorca primátora nechal počuť, že „prečo sa zaoberáme formalitami“. Takže, ak by ste nevedeli, tak raz je to pre PS formalita, raz je to dôvod na podanie na Ústavný súd pre porušenie základných práv a slobôd. Záleží len na tom, či to robíme „my“ alebo „oni“.
Vyhraj voľby, môžeš všetko.