V tejto dobe je v Bratislave veľmi populárne od rôznych aktivistických združení ukazovať nám, aké úžasné veci sa dajú robiť v iných veľkých mestách a snažia sa nájsť skratku, že presne to by sa malo robiť aj tu.
Pravda je však taká, že skratka v tomto prípade neexistuje a vždy keď skĺzneme na kratšiu cestu, tak sa budeme musieť vrátiť.
Za príklad miest, kde sa zásadne utlmuje automobilová doprava, budujú sa tam vo veľkom cyklotrasy a podobne, dostávame rôzne veľkomestá, ktorá nie sú absolútne porovnateľné s Bratislavou. A teraz nemyslím primárne fyzické parametre ako rozlohu (ktorú má mimochodom Bratislava v európskom kontexte naozaj veľmi veľkú – cca 360km2) alebo počet obyvateľov, ale skôr masívny investičný dlh v rámci rozvoja verejnej dopravy. Nedávno som zachytil ako príklad katalánsku Barcelonu.
Barcelonu, kde v meste majú 27 železničných staníc, kde jazdia regionálne vlaky, kde majú vyše 160 km tratí metra, ktoré tento rok oslavuje 100 rokov (!!!) od uvedenia do prevádzky, alebo kde majú cez 200 autobusových liniek a tak ďalej.
Nesúhlasím s tvrdením, že Bratislava má funkčnú verejnú dopravu v zmysle, že by docielila, aby ľudia mohli pohodlne presadnúť z áut do MHD. Dôkazom toho je aj to, že mesto musí cielene znepríjemňovať život vodičom, aby ich odradilo od používania áut, čo rozhodne nie je správna cesta.
Základ je, že nemáme žiaden nosný systém verejnej dopravy. Môžeme donekonečna opakovať, že v Bratislave sa metro neoplatí a podobne, ale faktom je, že nemáme nič a čo je horšie, nemáme ani len víziu.
Naša električka, ktorú sme od roku 1989 dokázali rozšíriť o 2,4 km nosným systémom nikdy nebude. Kombinácia hviezdicového resp. radiálneho systému, úzkeho rozchodu, nízkej rýchlosti, množstva zastávok s nízkou vzdialenosťou, výlučne úrovňových križovaní s ostatnou dopravou je kokteil okolností, ktorý to vylučuje. Nehovoriac o „výstrelkoch“ typu trasovanie električky popred SND na objednávku nejakého primátorovho developera.
Takáto električka môže byť maximálne doplnkom nosného dopravného systému. Navyše ani túto našu električku nie sme schopní rozširovať. Zopakujem ešte raz. !!! 2,4km za 35 rokov !!! Len čo sa podarí dokončiť trať na koniec Petržalky, tak to bude 6,3 km za 36 rokov.
Naše mesto nutne potrebuje vedenie, ktoré uvidí ďalej ako za roh svojej kancelárie a bude konečne schopné sa realisticky postaviť výzvam v doprave a začať riešiť dlhodobý rozvoj verejnej dopravy. Nezamieňajme si prosím rozvoj s bežnou údržbou. Nákup nových vozidiel, navyše za cudzie peniaze, nie je žiaden „kumšt“, ale iba bežná údržba.
Mimochodom tá Barcelona mala v roku 1924, keď spustili metro, zhruba toľko obyvateľov, koľko má dnes Bratislava.
Súhlasím, že by bolo potrebné vytvoriť tlak aj na štát. Aby konečne prijal, že Bratislava je hlavné mesto a nie iba nejaká kaviareň odtrhnutá od slovenskej reality. A možno, keď roky rokúce vedenia hlavného mesta neboli schopné prísť so zásadnými dopravnými projektami, tak by mal možno aj v tomto iniciatívu prebrať štát. Nemusí priamo realizovať, ale musí spolufinancovať a spolupracovať.
Som plne za rozvoj kvalitných cyklotrás, aj utlmovanie dopravy vo vhodných oblastiach. Pre mňa je však kľúčové, že to nemôže byť zásadne na úkor automobilovej dopravy, pretože tá v Bratislave nemá rozumnú alternatívu pre dostatočný podiel obyvateľov.
Z môjho pohľadu sa treba zamerať na reálny rozvoj verejnej dopravy a popritom na rozvoj alternatívnych druhov dopravy spôsobom, kde to nebude nutne znamenať zásadné obmedzovanie automobilovej dopravy. Zatiaľ.