Demagógia po Vallovsky

Na sociálnych sieťach primátora Bratislavy Matúša Valla sme si v uplynulých dňoch mohli prečítať rozhorčenú reakciu...

Demagógia po Vallovsky
Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Na sociálnych sieťach primátora Bratislavy Matúša Valla sme si v uplynulých dňoch mohli prečítať rozhorčenú reakciu na legislatívnu iniciatívu poslancov NR SR a neskôr ministerstva dopravy ohľadom novely cestného zákona v časti, ktorá rieši určovanie dopravného značenia obcou. Samozrejme sa to celé točí okolo, už bájnej, cyklotrasy na Vajanského nábreží. Problematika je však oveľa širšia a bolo by chybou to vnímať takou úzkou optikou.

Keďže predmetná reakcia primátora je zároveň plná snahy manipulovať, tak sa v tomto blogu pokúsim zhrnúť fakty.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Úvodom začnem jemnou politickou poznámkou, že mi je naozaj úprimne ľúto, keď vidím, že Matúš Vallo a jeho klub, ktorí sa pasovali do pozície „iní/noví/lepší/progresívni“ a tak ďalej, sa v situácii, keď sú zrejme v úzkych, uchyľujú k demagógii. Spoliehajú sa zrejme na to, že ich publikum bude asi navždy nekritické a zaslepené ľúbivými PR rečami.

Ale teraz už k meritu veci. Primátor sa oháňa frázami ako “brutálny zásah do kompetencií samosprávy” a pritom zjavne asi ani netuší, čo sú originálne kompetencie a čo prenesené.

Tak si to zhrňme, na začiatok trochu historicky.

-          Správa pozemných komunikácií je a vždy bola štátnou správou.

SkryťVypnúť reklamu

-          Na vrchole reťazca inštitúcií vykonávajúcich správu pozemných komunikácií bolo vždy ministerstvo dopravy a pod ním niekoľko úrovní štátnych úradov (krajské/obvodné úrady dopravy resp. krajské a okresné úrady).

-          Miestnu štátnu správu vo veciach miestnych ciest a účelových ciest vykonávali národné výbory, potom obce ako prenesený výkon štátnej správy.

-          Tento prenesený výkon štátnej správy obcí od roku 2004 riadia a kontrolujú obvodné neskôr okresné úrady.

-          Od roku 2005 platí, že pri určovaní dopravných značiek, dopravných zariadení a vyhradených parkovísk obcou na miestnych a účelových cestách je potrebný súhlas dopravného inšpektorátu.

SkryťVypnúť reklamu

-          Od roku 2018 sa súhlas dopravného inšpektorátu zmenil na záväzné stanovisko.

-          Od 1.7.2022 sa záväzné stanoviská dopravných inšpektorátov zmenili na nezáväzné.

Pred 1.7.2022 teda potreboval cestný správny orgán, v našom prípade obec resp. mesto Bratislava pri určovaní dopravných značiek vždy záväzné stanovisko dopravného inšpektorátu. Jednoducho sa s policajtami bolo potrebné vždy dohodnúť. A niekedy to nešlo a niekedy to bolo možno brzdou progresívnejších riešení. Pretože policajti boli vždy tak trochu konzervatívni. To by samozrejme nebol problém, majú na to právo, ale ja osobne som ako problém vnímal, že tento proces vydávania záväzných stanovísk nebol nijako formalizovaný. Čiže dopravný inšpektorát mohol vydať nesúhlasné stanovisko takpovediac „od stola“ bez odôvodnenia a nikto s tým nemohol nič robiť.

SkryťVypnúť reklamu

Pán primátor vo vyjadrení píše, že aktuálna iniciatíva na úpravu legislatívy prebehla „A ako inak, opäť bez odbornej diskusie a v zrýchlenom legislatívnom procese.“.

Tu je však potrebné povedať, ako došlo k zmene od 1.7.2022, keď sa zrazu stali stanoviská dopravných inšpektorátov nezáväzné. Bolo to práve pozmeňujúcim návrhom zo 4.5.2022 od poslancov OĽANO Svrčeka a Vetráka (áno, toho zlého OĽANO, na ktoré sa primátor pravidelne vyhovára, keď je reč o katastrofálnej finančnej situácii hlavného mesta) k novele iných zákonov, súčasťou ktorej bola aj úprava cestného zákona v úplne iných veciach. Čiže potichu, bez akejkoľvek diskusie sa po takmer 20 rokoch odobrala zásadná kompetencia dopravným inšpektorátom. A tiež treba povedať, že aj toto bolo vlastne „Lex Bratislava“, pretože sa to riešilo práve kvôli Bratislave. Týmto spôsobom sa miska váh pri určovaní dopravného značenia priklonila na stranu cestných správnych orgánov.

Stanoviská dopravného inšpektorátu už síce neboli záväzné, ale „Vallovci“ sa opakovane hrdili tým, že sa tie stanoviská rešpektujú a "nikto predsa nepôjde proti KDI" (KDI - Krajský dopravný inšpektorát v Bratislave). A potom zrazu začali pribúdať prípady, keď mesto Bratislava ako cestný správny orgán začalo stanoviská KDI ignorovať a robiť si „na pankáča“ po svojom. Razom sme sa dostali do opačného extrému.

A tak sa štát rozhodol, že ide konať.

Je pravdou, že do legislatívneho procesu sa už dostal tretí návrh novely zákona v tejto veci, ale tiež treba povedať, že je asi najlepší a žiadna apokalypsa, ako sa snaží manipulovať pán Vallo, sa konať nebude.

Aktuálny návrh počíta s tým, že sa vrátime pred 1.7.2022 a dopravné inšpektoráty budú vydávať opäť záväzné stanoviská k určeniu dopravných značiek, dopravných zariadení a povoľovaniu vyhradených parkovísk, ale pridajú sa k tomu zásadné zmeny, ktoré sú v prospech cestných správnych orgánov/obcí a vlastne všetkých.

-          Záväzné stanovisko dopravného inšpektorátu musí byť odôvodnené.

-          Ak cestný správny orgán resp. obec nesúhlasí s týmto stanoviskom, tak požiada ministerstvo dopravy o zaujatie stanoviska a ministerstvo vnútra o vyjadrenie.

-          Na základe týchto podkladov ministerstvo dopravy zaujme stanovisko, ktoré je záväzné pre cestný správny orgán/obec aj pre dopravný inšpektorát.

Toto je v skutočnosti riešenie, ktoré je v prospech všetkých, pretože v podstate zavádza dvojinštančnosť konania o určení dopravných značiek. Ak by pred prílepkom k zákonu účinného od 1.7.2022 prebehla, primátorom zrazu tak žiadaná, odborná diskusia, tak sa to mohlo „poriadne“ urobiť už skôr.

K druhej časti predkladanej novely cestného zákona, ktorá „Ak to vyžaduje naliehavý verejný záujem alebo ide o okolnosti hodné osobitného zreteľa...“, zavádza právomoc ministerstvu dopravy, vykonať štátny odborný dozor nad všetkými cestami vrátane miestnych, sa žiada povedať snáď iba toľko, že je to iba veľmi výnimočný opravný mechanizmus, ktorým štát, úplne pochopiteľne, chráni svoju kompetenciu. Výška sankcií za neplnenie uložených opatrení v rámci štátneho odborného dozoru je primeraná tomu, aby pôsobila dostatočne preventívne. Vlastne nerozumiem, prečo to vôbec pán primátor Vallo rieši, v jeho postavení by nemal mať ani len pomyslenie na porušenie zákona, takže sa žiadnych sankcií obávať nemusí.

Pán primátor Vallo sa tu teda iba pokrytecky snaží ubrániť si bezmedznú kompetenciu, ku ktorej prišiel, ako slepé kura k zrnu, pofidérnym spôsobom, bez akejkoľvek diskusie cez poslanecký prílepok v roku 2022, a neváha na to využiť demagógiu.

Ak sa ešte iná samospráva, okrem mesta Bratislava, cíti dotknutá pripravovanou zmenou, tak vedzte, že možnosť ignorovať dopravné inšpektoráty ste dostali nedávno iba „vďaka“ Bratislave a iba „vďaka“ Bratislave a jej vedeniu o ňu zasa prídete. Tentokrát však budú k tomu aspoň vyššie spomenuté benefity.

Stav po plánovanej zmene cestného zákona bude rozhodne lepší, ako je teraz alebo aký bol pred 1.7.2022.

Jozef Chajdiak

Jozef Chajdiak

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  160x

človek, ktorému nie je všetko jedno... :-) Zoznam autorových rubrík:  DopravaRôzneNezaradenéPolitika

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu