Slováci v Rusku

Písmo: A- | A+

Keď prichádzam do Ruska, uvedomujem si, kde má domov moja duša. Je to obrovský priestor... Ťažko sa o tom píše, ale každého z nás asi priťahuje rodná zem ako magnet. Osobne poznám mnohých cudzincov, ktorí si myslia, že v Rusku sa len pije vodka a na cestách sú mŕtvoly tých, ktorých zabila ruská mafia. Možno práve pre nich predávajú v Moskve tričko, na ktorom je anglicky napísané: „Bol som v Moskve, medvede na ulicach som nestretol“. Nestretli sme ich ani s mojimi dvomi priateľmi zo Slovenska. Spoločne sme objavovali, porovnávali, spomínali na všetko, čo vieme o Rusku. Uvedomili sme si, že náš život je v skutočnosti to, čo nás reálne obklopuje. Na to sa ale treba na okamih zastaviť, obzrieť sa dookola, započúvať sa do zvukov prírody či veľkomesta. Lenin a Kremeľ.

Existuje veľa výstupov z Červeného námestia. Vybral som ten, ktorý je priamo pred námestím. Bolo pre mňa zaujímavé vidieť v očiach mojich priateľov prekvapenie a údiv vyjadrený tichým povzdychom: “Ááách”.

Obrázok bloguObrázok bloguTreba hneď zavolať domov. :-)

Obrázok bloguKremeľ

Obrázok bloguObrázok bloguObrázok bloguObrázok bloguPrezidentský palác.

Obrázok bloguV tejto budove zľava boli všetky známe stretnutia a zjazdy Komunistickej strany.

Obrázok bloguMy sme sa ponáhľali rýchlym krokom do mauzolea.

Obrázok bloguK Leninovi púšťajú len niekoľko hodín denne, čo chce využiť množstvo turistov. Pred vstupom musíte odovzdať do úschovne všetko: tašky, fotoaparáty, mobily, jednoducho povedané, nemôžete si zobrať k vodcovi revolúcie nič.. Vo vnútri dbajú o poriadok a “posvätné” ticho vojaci prezidentskej stráže.
(foto internet)

Obrázok bloguLenin sa nijako nezmenil od vtedy, čo som ho videl naposledy, ako pionier pred dvadsiatimi rokmi.

Mauzoleum je otvorené do trinástej hodiny. V 13, 50 sme ale stretli “Lenina” ešte raz. Asi sa vracal z práce domov. Pršalo, ale známy revolucionár kráčal napriek tomu pokojne. Nemá ho už čo prekvapiť...

Obrázok bloguObrázok blogu…svojím pohľadom ho pozoroval “Brežnev”.

Obrázok bloguV noci je Červené námestie zatvorené. Odpočíva. Čaká na nové ráno a nových turistov.

Obrázok bloguPokračovanie na budúce.

Skryť Zatvoriť reklamu