Prvý cigán vo vesmíre

Písmo: A- | A+

Chce sa veriť, že nové generácie budú vedieť viacej o usporiadaní sveta, triezvejšie a spravodlivejšie pozerať na život. Nedávno som si spomenul na starú sovietsku anekdotu z čias Chruščova. Otec vyprevádza dcéru po prvý krát do školy, hovorí jej, aby nezabúdala, že Rusi ako prví vyleteli do vesmíru...

Po niekoľkých dňoch sa dcéra vracia a hovorí otcovi:
-Oco, to nie je pravda. Rusi neleteli prví do vesmíru – tvrdo povedalo dieťa.
-Čo to hovoríš? Odkiaľ to vieš?
-V škole nám to vysvetlili.
-Čo konkrétne vám vysvetlili?
-Rusi neleteli prví do vesmíru. Ale psy.
-Ale psi boli ruské! Bránil sa otec.

Keď si predstavím tu scénu, tak jasne vidím, ako dcéra chladno pozerá na otca, akoby hovoriac: „Všetci dospelí klamete ako vždy“.

Áno. Deti veľmi milujú zvieratká, najmä psov a rôzne šteniatka. Myslím si, že ich milujú viac ako ľudí, najmä dospelých. A tak v predstavivosti sovietských detí sa diala veľká nespravodlivosť: psy hrdinsky zomierali vo vesmíre, ale po návrate všetka česť a sláva patrila dospelým. Čomu sme deti učili a učíme? Analogicky prípad je i s Amerikou, ktorú akože objavil Kolumbus a priviedol tam obyvateľov, pričom vyzabíjali skoro všetkých indiánov; a teraz už ani neprotestujú – keď ju už objavil, tak kašľať na to.

Je zaujimave, že i samotná „ruskosť“ psov, ktorú deklarovala táto známa anekdota, je tiež otázna. Pretože prvých psov, ktorých poslali do vesmíru 22. júla 1951 (ešte pred známymi Belkou a Strelkou), volali nie veľmi rusky: Cigán a Dezik. Tieto psie mená sú krikľavo opustené: cigáni sa túlajú sem a tam, nič seriózne; Dezik má v ruštine tak trošku „pupušský“ ráz. Jednoducho ozajstné ruské psy by sa mali volať Žučka a Tuzik. Túlavosť prvých kozmonautov silnela aj od toho, že boli chytené ako samotárske psy v Moskve.

Jedným z ďalších kozmonautov bol pes Bobik, je to zdrobnenina od Róbert. Zachovali sa dokumentárne záznamy psov, u ktorých sa pri preťažení skoro odtrhávali hlavy. Tak Bobik jedenkrát letiac do vesmíru zakúsil neľudské podmienky a pochopil, že nepotrebuje tento entuziazmus spojený so smrteľným nebezpečenstvom, za ktorý ľudia potom dostávajú hviezdičky a prémie. Cestou na štart si Bobik neočakávane zvolil slobodu a utiekol z rúk psovoda, skočil do nejakej veľkej rúry a cez ňu aj utiekol. Už ho viac nikto na kozmodróme nevidel, ale neukázal sa ani na Západe a Sovietske kozmické tajomstvá neprezradil.

Tak kto letel namiesto neho? Zostávala len polhodina do štartu. Jeden pes zostával, ale piloti musia byť dvaja, prísavky boli pripravené. Chytili prvého psa, ktorý strážil vojenskú kasáreň, umyli ho a dali do rakety, nestihol ani povedať, či s tým súhlasí. V papieroch bol pes zapísaný pod menom ZIB (Zamena Isčeznuvšemu Bobiku) – Zámena Zmiznutého Bobika. Keď sa psy vrátili, hrdinov vítal osobne Sergej Koroľov. Keď otvorili modul, tak videli, že jeden pes je známy a druhý je falošný, podozrivý. Generálnemu konštruktérovi odpovedali, že pre zvýšenie výsledkov poslali do vesmíru nepripraveného psa. Koroľov sa potešil a ohlásil vedeniu Komunistickej strany, že o chvíľu budú posielať na dovolenky do vesmíru obyčajných pracovníkov.

Obrázok bloguV Moskve tento príbeh o Cigánovi, Bobikovi a ZIB-ovi vypočuli mlčiac, ale rozhodli sa dať väčší pozor na výber kozmonautov. Potom, keď prišiel rad aj na človeka, zvolili dôstojníka z jednoduchej rodiny, bez straníckych odmien, ale na druhej strane s kniežatským priezviskom a pekným úsmevom, ktorý nemali pracovníci KGB a vedúci Strany.

Pozrite, keď sa najprv vyskúša niečo na psoch, potom sa dajú dosiahnuť vynikajúce výsledky. Škoda, že tento múdry prístup pred tým a ani potom už nikdy viac nebol použitý. Predstavte si, aký nádherný by bol život, keby nacizmus, komunizmus... boli najprv vyskúšané na psoch.

Skryť Zatvoriť reklamu