Tŕňová koruna Krista

„Je to zázrak: v katedrále Matky Božej v Paríži je uchovaná jedna z najväčších relikvií kresťanstva – tŕňová koruna Spasiteľa. Práve tá, ktorú vojaci položili na hlavu Ježiša Krista, aby zväčšili jeho utrpenie.“ (Andrej Tarkovsky)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (51)
Obrázok blogu
(zdroj: patriarchia.ru)

Koruna v parížskej katedrále je kruh z viazaných tŕňových prútov, ktoré sú spojené zlatými niťami. Práve v tomto kruhu, ktorý má priemer 21 cm, boli tŕne. Bolo ich okolo 70 a všetky boli darované francúzskymi kráľmi a byzantskými cisármi ako dary katedrálam a kostolom rôznych kresťanských krajín.



Obrázok blogu



Tŕňová koruna Spasiteľa (aj keď s istotou nemôžeme tvrdiť, že naozaj bola na hlave Ježiša Krista) je spomínaná v poviedkach pútnikov do Jeruzalema už od štvrtého storočia. Roku 409 sv. Paulín de Nole ju spomína ako jednu z relikvií v Jeruzaleme, takisto ako aj mučeník Antoán v roku 570 a v roku 575 Cassiodorus vo svojom komentári ku žalmom zvolá: „Vo východnom Jeruzaleme je stĺp a tam je tŕňová koruna!“ Medzi siedmym a desiatym storočím bola premiestnená do Konštantínopolu, do kaplnky byzantských cisárov, aby ju zachránili od rabovania počas útokov Perzskej ríše. V roku 1238 byzantský cisár majúc finančné ťažkosti, založil relikviu u benátskych bankárov. Neskoršie francúzsky kráľ Ľudovít IX. kúpil u cisára mnohé kresťanské relikvie, medzi ktorými bola i tŕňová koruna. V roku 1238 kráľ Ľudovít, ktorého volali svätý, kvôli jeho viere a mravnému životu, slávnostne vítal túto relikviu až 40 km pred Parížom. Ľudovít vyzliekol všetko kráľovské oblečenie a obuv a spolu so svojím bratom niesol korunu na svojich pleciach až do hlavného mesta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu



V roku 1241 bola do Paríža prenesená aj časť kríža, na ktorom zomrel Kristus. Veľmi rýchlo, v rokoch 1243-1248, bola pre tieto relikvie v centre mesta vedľa katedrály postavená Svätá Kaplnka, na stavbu ktorej bolo daných dva krát viac peňazí, než za samotnú tŕňovú korunu.

Obrázok blogu



Spolu s korunou a časťou kríža tam bol uchovaný aj jeden z klincov, ktorým Ježiša pribili na kríž. Počas francúzskej revolúcie bola Svätá Kaplnka zatvorená a relikvie boli premiestnené do Národnej knižnice. Vďaka konkordátu medzi Napoleonom I. a rímskym pápežom z roku 1801, boli relikvie vrátené parížskemu arcibiskupovi. V roku 1806 tŕňová koruna a ďalšie relikvie boli vložené do špeciálnych sklenených túb a uschovávajú ich v trezore katedrály Notre – Dame de Paris až dodnes.

V roku 1862 cisár Napoleon III. daroval relikviár pre tŕňovú korunu. Tento relikviár má formu stredovekej kráľovskej koruny uloženej na pevnom základe s liatymi figúrami troch osôb, ktoré vlastnili Kristovu korunu: sv. Helena, cisár Balduin a Ľudovít Svätý (je zobrazený s relikviou v rukách).

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu



V prvý piatok každého mesiaca o 15:00 a na Veľký piatok tŕňová koruna, časť kríža a klinec je vystavený k verejnej poklone. V iné dni počas roka prístup k týmto relikviám nie je možný.

Obrázok blogu



3. októbra 2007 počas svojej návštevy Francúzska Moskovský patriarcha Alexij II. si uctil tŕňovú korunu Ježiša Krista a po spoločnej modlitbe sa prihovoril prítomným: „Tento chrám je ozajstným srdcom Paríža a celého Francúzska. Počas mnohých storočí tieto steny videli množstvo historických udalostí, ktoré nás chceli presvedčiť, že bezprávie a sily zla zvíťazili. Ale veľká relikvia, ktorá je tu uchovaná, vždy ukazovala veľkú Božiu silu. Z celého srdca prajem, aby bol tento chrám nielen symbolom minulosti, ale aj budúcnosti francúzskeho národa a celej kresťanskej civilizácie.“

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


Gleb Chesnokov

Gleb Chesnokov

Bloger 
  • Počet článkov:  85
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Narodil som sa a vyrástol som. Zoznam autorových rubrík:  DenníkRuskoPolitikaSpoločnosťZamysleniaFotografieSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu