Chrániť ľudí pred vrahom (a naopak)

Správa, že Mariusz Trynkiewicz „môže byť na slobode na Slovensku" bola pre mňa prekvapením, ktoré hraničilo s nedôverou. Trynkiewicz je osobou, ktorá zabila štyroch chlapcov. Bol odsúdený na smrť. Avšak v dôsledku amnestie mu zmenili trest na 25 rokov väzenia. Vypršal 11. februára.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (60)

Poľské médiá, vrátane mienkotvorných, zacítili krv. Poliaci boli celé týždne zastrašovaní predstavou poľského Dutrouxa na slobode. Až sa stalo jasné, že to skôr Trynkiewicz potrebuje ochranu pred verejnosťou, ako naopak.

Možno práve preto sa v redaktorskej predstave domáceho bulvárneho plátku zrodila myšlienka, že je Trynkiewicz na slobode na Slovensku. Počet následných slovenských článkov už neprekvapoval. Ani listy znepokojených rodičov, ktoré adresovali veľvyslanectvu.

Na tomto mieste môžeme teda skonštatovať nasledovné: Ak by Trynkiewicz po opustení väzenia spáchal ďalšie zločiny, musel by odstúpiť poľský premiér, minister vnútra, minister spravodlivosti a prezident policajného zboru. Prinajmenšom. Neprekvapil by v takom prípade ani pád vládnucej koalície, celej vlády a predčasné voľby. Také sú časy a cena demokracie vrátane slobodných médií. Chvalabohu!

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To však nie je záverom tejto situácie. Ani to, že premiér sa má priamo postarať o bezpečnosť ľudí pred jedným, dokonca najohavnejším zločincom, lebo inak príde o funkciu alebo padne celá vláda. Som presvedčený, že ak tak konal, tak jedine preto, aby predišiel tragédii, a nie pre osobné politické kalkulácie.

Ponaučením pre Poľsko, a možno aj pre iných, je to, že existujú právne medzery, ktoré nesmú existovať, a ktoré vytvárajú potenciálne či dokonca virtuálne riziká. Virtuálne preto, lebo práve v tomto prípade je Trynkiewicz pod stálym policajným dozorom, a musel by byť fantómom, aby sa spod neho dostal. Ubezpečujem slovenské matky a otcov, že z jeho strany nehrozí Poliakom žiadne nebezpečenstvo, nieto ešte niekomu inému v zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu

Ponaučením je tiež diskusia o dileme či máme väzniť človeka, ktorý podľa právnych predpisov má byť na slobode. Predsa si svoje odtrpel. A okrem toho, v právnom štáte musí byť odňatie slobody zasadené do právneho rámca a potvrdené právoplatným rozsudkom. Nemôže byť postavené len na strachu a rozsudku vydanom verejnosťou, aj keď sú opodstatnené. Zdalo sa nám to samozrejmé, ale ako sa ukázalo, na túto samozrejmosť sme neboli pripravení.

Azda najdôležitejším záverom je to, že chýbajúce predpisy upravujúce celkom vnútorné, povedzme, záležitosti, následne spôsobili autentický nepokoj ľuďom v susedných krajinách.

SkryťVypnúť reklamu

A preto namiesto toho, aby sme frflali na bulvár, že škodí dobrej mienke, treba si to otvorene priznať a ospravedlniť sa. A čo najskôr prijať potrebnú novelizáciu zákona.

Tomasz Chłoń

Tomasz Chłoń

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Poľskej republiky v SR. Od roku 1987 pôsobí v zahraničných službách (1987-89 ako praktikant). V rokoch 2005-2010 bol veľvyslancom Poľska v Estónsku, na Slovensku pôsobí od 29. januára 2013. Absolvent univerzít vo Varšave a v Maastrichte, hovorí po anglicky, fínsky, maďarsky, francúzsky, rusky a pasívne ovláda estónčinu. Čoraz lepšie sa dorozumieva po slovensky. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu