Slobodu pre Tibet... a pre Havaj

Ťažko skúšaný tibetský ľud v týchto dňoch vzbudzuje solidaritu všetkých, ktorí cítia, že byť vlastencom v dnešnom globalizovanom svete znamená byť občanom nie vo vzťahu k vlasti, ale vo vzťahu k spravodlivosti. Rastúce počty mŕtvych nás nemôžu nechať ľahostajnými. Aj preto je dôležité, aby sme voči násiliu otvorene protestovali. Musíme sa však naučiť rozlišovať tých, ktorí chápu univerzalizmus ľudských práv a tých, ktorí neodsudzujú zločin ako princíp, ale len jeho ideologickú, napríklad komunistickú podobu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (85)

 Amnesty International na Slovensku dnes po prvýkrát spolupracuje s politickou stranou. Pred budovou čínskeho veľvyslanectva organizuje protest s Občianskou konzervatívnou stranou, Občiansko-demokratickou mládežou, Konzervatívnym inštitútom Milana Rastislava Štefánika, Nadáciou Pontis a Človekom v ohrození. Žiadna jej národná koordinačná organizácia dosiaľ niečo podobné neurobila. Neviem, či si AI uvedomuje dôsledky svojho rozhodnutia, ktoré spochybňuje jej štatút nestrannosti a nezávislosti. Amnesty International si veľmi vážim ako celosvetovú organizáciu, ktorá má spolu s Human Rights Watch najväčší kredit pri dôslednom uplatňovaní ľudských práv kdekoľvek na našej planéte. Tentoraz sa však spojila s organizáciami, ktorých pohľad na ľudské práva je veľmi selektívny, odvodený od vedúcej úlohy USA vo svete. Sú to ľudia, ktorí zamestnávajú verejnú mienku osudom politických väzňov na Kube, no sú ľahostajní voči tomu, že najväčšie zverstvá na tomto ostrove nepácha Castrov režim, ale Bushova vláda obhajujúca ukrutnosti mučenia na vojenskej základni Guantánamo navlas rovnakými argumentmi ako stredovekí inkvizítori. Sú to ľudia, ktorí si nevšímajú utrpenie v najkrvavejších diktatúrach sveta (podľa rebríčka The Economist Intelligence Unit) ako je Stredoafrická republika, Čad, Togo, Uzbekistan, Saudská Arábia či Guinea-Bissau, ale takmer výlučne len v krajinách, ktoré sú v tomto rebríčku na spodných priečkach (Bielorusko, Kuba) alebo sa tam dokonca vôbec nevyskytujú (Venezuela). Tieto organizácie fungujú skôr ako práčky peňazí zo štátneho rozpočtu Spojených štátov než skutoční obrancovia ľudských práv. Preto nie div, že ich nechala chladnými včerajšia večerná demonštrácia v Bratislave proti brutálnej izraelskej ofenzíve, pri ktorej zahynuli desiatky palestínskych civilistov. Palestínčania majú rovnaký nárok na slobodu ako akýkoľvek iný národ, možno o to viac, že na ich strane nestojí mocný spojenec.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Tibeťania si zaslúžia našu podporu, ale spôsob, akým k nej pristupuje o čo politicky slabšia, o to mediálne silnejšia OKS, je amatérsky a povrchne ideologický. V prvom rade, spor Číny a Tibetu nie je prejavom komunistickej diktatúry, ako si to myslí Peter Osuský, ale národnostným konfliktom. Proti samostatnosti Tibetu sa nevyjadruje len Peking, ale aj Taiwan a čínski politickí emigranti. Po druhé, bojkot olympijských hier si neželá ani sám dalajláma, pre ktorého je táto udalosť skôr vítanou príležitosťou, ako upozorniť na otázku Tibetu. A po tretie si treba uvedomiť, že protesty Tibeťanov neboli nijako pokojné, ako o tom dezinterpretujú naše médiá. BBC ako prvá priniesla zábery mníchov rozbíjajúcich výklady. Neviem, ktorá štátna moc na svete by nechala bez povšimnutia vypálené a vyrabované obchody. Všetky tieto skutočnosti treba mať na pamäti, ak chceme hovoriť o súčasných udalostiach v Tibete aspoň s minimálnou znalosťou veci.   Som za to, aby všetky národy získali späť svoju stratenú slobodu. Želám slobodu Havajskému kráľovstvu brutálne anektovanému Spojenými štátmi roku 1898. Kongresu USA slúži ku cti, že v roku 1993 sa za túto agresiu ospravedlnil, no pôvodní obyvatelia Havaja sa nároku na ich suverenitu nikdy nevzdali. Želám slobodu Írom a Škótom, Baskom a Kataláncom, Kurdom a Palestínčanom. A Slovensku želám, aby vedelo rozpoznať, kto skutočne koná v mene slabých a porobených a kto v mene a záujme mocných.

Eduard Chmelár

Eduard Chmelár

Bloger 
  • Počet článkov:  78
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Jediný režim, voči ktorému nemám výhrady, je pitný.Profil kandidáta na prezidenta Zoznam autorových rubrík:  Zbližovanie ľudstvaKultúra mieru a nenásiliaUdržateľná spoločnosťKritika politikyMédiáRúcanie mýtovPro SlovakiaSúkromnéZábavaNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
SkryťZatvoriť reklamu