Na začiatok sa vráťme sa do roku 2014, kedy prebiehala prezidentská kampaň. V nej sa voči Andrejovi Kiskovi spustila špinavá antikampaň, ktorá ho označovala rôznymi prívlastkami, napríklad aj bizarnosťami akou je scientológia. Cieľom antikampane samozrejme bolo očiernenie potencionálne silného kandidáta v boji s jedinou správnou voľbou ľudu, samotným Robertom F. Títo dvaja sa napokon stretli v druhom kole prezidentských volieb a politický nováčik Andrej Kiska svojho skúseného a národom vraj obľúbeného oponenta porazil. Od tej doby môžeme začať datovať skutočnú nenávisť predsedu strany voči prezidentovi krajiny.
Vzťahy medzi bývalým premiérom a prezidentom neboli nikdy nejaké priateľské, ale až do roku 2017 neboli na takej viditeľnej úrovni nepriateľstva. V roku 2017 poslal anonym informácie týkajúce sa Kiskovej firmy KTAG a neoprávneného účtovania vratky DPH. Ostáva len špekulovať, prečo sa "anonym" rozhodol poslať tieto informácie médiám a orgánom činným v trestnom konaní. Jedným z vysvetlení môže byť silná podpora prezidenta Andreja Kisku, s ktorým sa počas jeho prezidentovania stotožnila veľká časť krajiny. A to ohrozovalo budúcnosť predsedu Smeru, ale i celej organizácie v pozadí a zabehané zvyklosti vedenia štátu. Preto bolo potrebné začať silného oponenta oslabovať už dopredu, dva roky pred nasledujúcimi prezidentskými voľbami.
V januári 2016 sa začalo policajné vyšetrovanie. Vyšetrovateľ podľa Kisku vypočul konateľa, pracovníkov spoločnosti, jeho brata, vyžiadal si všetky zmluvy, faktúry a pýtal sa aj dodávateľov.
V auguste 2016 polícia firme vrátila všetky dokumenty a konštatovala, že došlo ku kráteniu dane, ale keďže bola uhradená a bola prejavená účinná ľútosť, zastavuje vyšetrovanie.
Bežný postup pri podozreniach z neoprávneného krátenia dane. Mnoho firiem malo a ešte aj bude mať iný pohľad na zaúčtované položky ako daňový úrad. Jeho úlohou je tieto položky kontrolovať a dané firmy upozorňovať. Tak ako sa stalo aj v tomto prípade. Firma KTAG na základe týchto kontrol doplatila 27-tisíc eur a tým to bolo pre ňu, daňový úrad i orgány činné v trestnom konaní uzatvorené. Bolo by zaujímavé vidieť nejaké štatistiky, ktoré ukazujú, koľko firiem bolo trestne stíhaných za zle zaúčtované položky, ktoré následne vyplatili. Asi by sme veľa takých prípadov nenašli.
Lenže pri firme KTAG neostalo tomu tak navždy. Pretože sa objavil "anonym Yegor", ktorý tieto informácie ako čestný občan poskytol verejnosti a jej spravodlivému hnevu. Mediálne výstupy predsedu Smeru voči prezidentovi na seba nenechali dlho čakať. A spoločnosť, už dosť rozdelená predtým, sa mohla opäť deliť, drobiť, radikalizovať. Lebo základom každej kvalitnej "tieždemokracie" je heslo: "Aha, aj on kradne. Vidíte, všetci sú rovnakí!"
Otázkou je, odkiaľ a akým spôsobom sa Yegor dostal k takýmto citlivým daňovým informáciám. Lebo aj toto by mohlo byť predmetom vyšetrovania orgánov činných v trestnom konaní. Či v tomto prípade už neplatí to, čo v prípade Filipa Rybaniča?
Následne sa konflikty medzi dvoma najvyššími verejnými činiteľmi stupňovali. Bohužiaľ časom sa zväčšovala aj suma, ktorú mala firma KTAG zle zaúčtovanú.
Dnes nie je úplne jasné s akým zámerom konala firma KTAG pri účtovaní prezidentskej kampane Andreja Kisku. Prezident pravdepodobne podcenil komunikáciu ohľadom tejto udalosti, následkom čoho to dnes vyzerá horšie, ako keby vyšiel s celou pravdou vonku hneď na začiatku. Počiatočná suma, s ktorou nás oboznámil Yegor sa časom zvyšovala a nejasnosti pribúdali. Dnes preto nie je "v móde" verejne sa postaviť na obranu Andreja Kisku.
Áno, bez dokonalej znalosti celého vyšetrovacieho spisu nie je možné zaujať kvalifikované stanovisko. To by si ale mali uvedomiť úplne všetci. Kritici i obhajcovia. Ak nám teda nevadí, že v iných prípadoch by políciu takýto prípad nezaujímaI, lebo dlžná suma bola štandardne doplatená. Ale očakávať od bežnej, impulzívne reagujúcej verejnosti takéto prezretie je utópia. Nie je ani mojim cieľom očistiť meno Andreja Kisku, to musí urobiť prezident sám. No pri poznaní širokých súvislostí je mi jasné s akým cieľom sú prezentované daňové prešľapy firmy prezidenta Kisku a jeho brata.
Keď si však porovnám prínos Andreja Kisku a Roberta F. pre krajinu, tak nemám pochybnosti, kto bol pre ňu pozitívnym prínosom a koho fungovanie môžeme prirovnať ku stovke kubánskych tornád. Preto by som rád vyjadril podporu pánovi prezidentovi Andrejovi Kiskovi. Vážim si, že sa Andrej Kiska nenechal dotlačiť do jedovatej dohody navrhovanej predsedom Smeru. Napriek tomu, že to pre Kisku znamená stupňovanie teroru od Smeru i orgánov činných v trestnom konaní - čo je hrozná správa o štáte, v ktorom žijeme - tak aj napriek tomu sa Andrej Kiska nenechal zastrašiť. Pretože podľa medializovaných informácií je možné, že pán Kiska bude treste stíhaný a hrozí mu až 7 - 12 rokov väzenia, ak by bol preukázaný úmysel. Šialené.
Ak máme vychádzať z tohto potencionálneho trestu, tak koľko rokov by si musel odsedieť predseda Smeru, ak by sa spravodlivosť pozrela aj na neho? Bohvie, či by mu stačili dva životy na to, aby si stihol odsedieť spravodlivý čas za všetko zlo, čo napáchal počas "plnenia" verejných funkcií na Slovensku. Urobiť výpočet pozitívnych a negatívnych skutkov týchto dvoch verejných činiteľov by bolo na dlhšie, ale pri mene Robert F. sa na tie pozitívne spomína veľmi ťažko. Tento človek na jednej zo svojich jedovatých tlačoviek napríklad odkázal prezidentskej kandidátke Zuzane Čaputovej, kde bola táto pani doteraz, keď sa diali neprávosti ľuďom v krajine.
Pre tento článok nie je podstatné, kde bola pani Čaputová, ale kde bol celý ten čas R. F. On stál na čele štátu, ktorý ničil životy ľuďom. Bol to on, ktorý s R. Kaliňákom mával pred novinármi blúzkou zbitej Hedvigy Malinovej, ktorú po rokoch šikany zo strany štátu donútili odísť z krajiny. Prečo a ako sa dostal k blúzke, ktorá patrila medzi dôkazové materiály a nemal by k nej mať prístup? Takisto aj dnes, keď na tlačovkách vynáša informácie na A. Kisku. Odkiaľ má takéto informácie, je snáď vyšetrovateľom? Od koho mal povolenie vyložiť na stôl milión eur ako v nejakom mafiánskom filme? Kto vychvaľoval spaľovanie drevnej štiepky a loboval pre tento zákon, ktorý výrazne napomohol k likvidovaniu krásnej slovenskej krajiny? R. F. bol vždy na tej strane, ktorá buď priamo škodila občanom Slovenska, alebo minimálne im nijak výrazne nepomáhala.
Preto ak mám porovnávať funkčné obdobia týchto dvoch politikov, tak vidím elementárne rozdiely v ich poňatí.V tom ako títo dvaja aktéri vidia a prevádzkuje službu ľuďom.
Zatiaľ čo jeden sa snažil maximálne pomôcť "našim ľuďom" a krajina ho nezaujímala, druhý si plnil svoju funkciu zodpovedne a latku nastavil veľmi vysoko. I keď mal slabých predchodcov, ale ani to neznehodnocuje jeho výkon funkcie. Preto ak niekto začne tvrdiť, že Kiska je rovnaký ako zatiaľ neprávoplatne usvedčený daňový podvodník Bašternák, tak sa nemôžem nad tým nepozastaviť. Ak je štátom (čiže Smerom) chránený DPH-áčkar Bašternák, ktorý si pýtal miliónové vratky za neexistujúce obchodné transakcie, na rovnakej úrovni ako firma KTAG, ktorá mala zle zaúčtované položky a všetky nedoplatky na výzvu daňového úradu doplatila, tak s tým súhlasiť nemôžem.
Milé je aj to, že R. F. sa vlastne sám priznal, že býva v byte daňového podvodníka. I keď pred časom povedal, že keď sa preukáže jeho vina, tak sa z bytu odsťahuje, ale pri tomto predsedovi sme zvyknutí, že jeho slovo nestojí ani za fajku močky, takže je zbytočné sa nad tým pozastavovať.
Naopak, nie je zbytočné postaviť sa na stranu Andreja Kisku. Áno, ak vyžadujeme absolútnu čestnosť, slušnosť a podobne - hodnoty, po ktorých sa v našej spoločnosti už nejaký čas často a naliehavo volá a s ktorými sa operuje-, tak je v tejto chvíli postaviť sa na jeho stranu riskom. Nikto z nás nezainteresovaných sa stopercentne nemôže zaručiť za nevinu Andreja Kisku. A v súčasnej dobe volania po slušnosti, sa nehodí, aby takéto podozrenie viselo na hlave štátu, ktorá má prezentovať práve tú slušnejšiu stranu, preto je na jednej strane aj dobré, že mu čoskoro končí mandát.
Dnešnou optikou a vďaka zmene zákonov o volebnej kampani už je nepredstaviteľné, aby si kandidát účtoval náklady na svoju kampaň cez svoju firmu. Môžeme byť radi, že sa na Slovensku podarilo zlepšiť transparentnosť takéhoto financovania. Na druhej strane, chceme sa rýpať a vôbec zamýšľať nad tým, akými peniazmi, z akých zdrojov financoval svoju kampaň R. F.?
Ak by sme sa mali vrátiť do roku 2014 a opäť si zvoliť prezidenta z dvojice Fico a Kiska, pričom by sme mali odžité tieto 4 roky, vôbec by som neváhal a opäť by som si vybral Andreja Kisku, tak ako aj predtým. Totiž kým začneme vyžadovať absolútnu slušnosť v celom doterajšom živote politického kandidáta, musí sa spoločnosť dostať do takej fázy, že takíto ľudia budú mať záujem prihlásiť sa o verejnú funkciu a ísť so svojou kožou na trh. A to sa nestane, kým budú slušní ľudia prenasledovaní tými neslušnými, za výdatnej pomoci bezpečnostných zložiek.
Preto držím palce a stojím za Andrejom Kiskom teraz, i po skončení prezidentského mandátu. Vážim si, že si nevybral ľahšiu cestu a nepodvolil sa pred mafiánskymi praktikami Roberta F. Po vymenovaní Fica, by už jeho dvakrát vyšetrované daňové prešľapy, nebolo nutné otvoriť aj po tretíkrát. Lenže on si nevybral túto "ľahšiu" cestu. Rozhodol sa nepodvoliť mafii a tým riskuje trestné stíhanie po skončení prezidentského mandátu. Pokiaľ pánovi Kiskovi stojí budúcnosť tejto krajiny za to, aby riskoval zlovôľu ľudí, ktorí majú páky ovládať orgány činné v trestnom konaní na požiadanie, tak mne stojí za to, aby som veril Andrejovi Kiskovi.
V čase keď sa od Kisku odvracajú i opoziční politici, je potrebné vnímať všetky súvislosti a dôsledne ich vyhodnocovať. Kiska mal na stole tri scenáre. Mohol kývnuť na ponuku Roberta F. a tým by sa vyhol opätovnému otvoreniu prípadu ohľadom firmy KTAG, odišiel by do politického dôchodku, stal by sa pre Fica a ostatných nezaujímavým a nemali by dôvod prenasledovať ho. Druhý scenár hovorí o tom, že ak by Fica vymenoval, ale neodišiel by z politiky a vstúpil do tej straníckej, tak by na neho mali páky a všetci, či už z tábora dnešnej koalície alebo opozície (nerobme si ilúzie) by mu vyčítali, že Fica vymenoval. A to by bol pre neho totálne veľký čierny bod. Tretí scenár je ten, ktorý zrealizoval.
Totiž, ak by Andrej Kiska kývol na ponúkanú dohodu a Fica vymenoval, tak by nielenže získal pokojný odchod z politickej scény, lebo by sa stal pre Smer nezaujímavým, ale zároveň by sa stal jedným z "našich ľudí". A celých 5 rokov výkonu jeho prezidentskej funkcie by bolo zbytočných. Som rád, že neodovzdal krajinu ľuďom, ktorí s ňou nemajú pekné plány. Ľudia ako Mečiar, Harabin, Fico, Kaliňák a ich poskokovia tu už napáchali za tie roky viac zla ako by dokázalo povestných 100 kubánskych tornád. Preto je dobré, že sú medzi nami aj ľudia, ktorým stojí osobné nepohodlie za to, aby sa im postavili na odpor. A preto ak Andrejovi Kiskovi stojí za to stáť proti takýmto ľuďom, praktikám a systému, ktorí predstavujú, mne stojí za to, stáť za Andrejom Kiskom.