Tragikomická nedeľa so Sulíkom a Dankom

Alebo keď je Sulík na rovnakej úrovni ako Danko. Nedeľná debata na obrazovkách RTVS s týmito dvomi aktérmi vyzerala viac ako show, než ako seriózna politická debata. A že vraj sa u nás nerobia zábavné relácie!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (97)

Teóriu o tom, že sa na slovenskom televíznom trhu momentálne nevyrábajú kvalitné zábavné relácie, tobôž nie s politickou tématikou, dnes vyvrátila relácia O 5 minút 12 na RTVS. Aby sme boli korektní, tak samotná relácia za to vlastne nemôže. Skôr výber dnešných hostí pripravil takúto pochutinu.

V relácii sa stretli predseda opozičnej SAS Richard Sulík a predseda vládnej strany SNS, Andrej Danko. 

https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/14036/186576#1203

Dnešným prvým okruhom v debate bol verdikt súdu voči ĽSNS.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

K tejto téme sa najprv vyjadril Andrej Danko. Uviedol na pravú mieru informácie, ktoré šíri ĽSNS na svojich predvolebných bilboardoch, o tom, že zastavili Istanbulský dohovor. Danko vysvetlil, že Istanbulský dohovor zastavila jeho strana SNS a že Kotlebovci voličov klamú. Čo je pravda a môžeme v tomto prípade s A. Dankom len súhlasiť. Ďalej pokračoval v teórii, že za rast extrémizmu môžu médiá, ktoré posúvajú von nekorektné informácie a takisto neustále obviňovanie koalície z rozkrádania štátu zo strany opozície. Na tom, že rozkrádanie finančného balíka s ktorým operuje vládna moc je stopercentným štartérom príklonu k extrémizmu, sa môžeme s A. Dankom opäť zhodnúť. Ak by som mohol dať skromný návrh, tak stačí začať pracovať pre ľudí, a nie pre oligarchov a extrémizmum bude hynúť sám od seba postupne. Ale kapitán a jeho partia určite vedia ako na to.

SkryťVypnúť reklamu

Autor je v tento deň sám prekvapený vzácnou zhodou názorov medzi ním a Andrejom Dankom. I s Dankovými tvrdeniami, že Kotleba klame svojich voličov autor článku súhlasí.

Samotný Richard Sulík však mal onakvejšie vyjadrenie k téme zrušenia ĽSNS. Podľa predsedu SAS vraj Kotleba ani nie je extrémista od A do Z. Teda, aby sme to uviedli presne ako to pán Sulík povedal, Kotleba nie je extrémista vo všetkom.

"A my sa netvárme, že Kotleba je od A do Z extrémista. Nie, nie je. On je populista, lebo tvrdí veci, ktoré v reálnom živote by priniesli škody a nie osoh. On to nemá domyslené. Preto my jeho voličov ani neoslovujeme. Ale označiť ho paušálne za extrémistu, že všetko čo hovorí - áno má aj extrémne tvrdenia, ale nemá všetky. Ani Kotleba nemá vo svojich stanovách veci, ktoré sú vyslovene proti nášmu ústavnému zriadeniu," povedal Richard Sulík. (Skrátená verzia z dlhšieho preslovu)

Ten Kotleba to dokonca ani nemá v programe, že je extrémista. To je mi prekvapenie. Predpokladám totiž, že keby mal v programe strany jednoznačne napísané "Som extrémista", tak by táto strana už od pojednávania súdu neexistovala. Takže som rád, že si aj Richard Sulík všimol a zistil, že Kotleba nemá v oficiálnom popise činnosti zvýraznený popis - či funkciu - extrémista.

SkryťVypnúť reklamu

Pri ďalších slovách R. Sulíka sa však už len pretáčajú oči. Sulík tvrdí, že kvôli tomu, že ĽSNS nemá vo svojom oficiálnom programe extrémistické ciele, tak to z nich nerobí extrémistickú stranu. Neviem čo odporučiť Richardovi Sulíkovi ako prvé. Či nech sa pozrie na portfólio Kotlebovských voličov a podporovateľov - v tom by mu mohli pomôcť blogy pána Jána Benčíka -, alebo nech sleduje vyjadrenia a konanie predstaviteľov tejto strany. Alebo úplne postačí, keď teraz v čase cestovania po Slovensku v rámci svojej straníckej eurokampane, si pán Richard začne všímať si bilboardy tejto strany popri cestách.

SkryťVypnúť reklamu

V prvom prípade mi príde veľmi nepravdepodobné, že by sa holohlaví chlapci s vytetovanými nazi-symbolmi utiekali k slušnému Mariánkovi Kotlebovi kvôli jeho programu, ktorý neobsahuje žiadne extrémne riešenia problémov. A teda by svoj hnev a nenávisť ku všetkému "inakšiemu" vyjadrovali podporou seriózneho učiteľa informatiky.

V tom druhom prípade je dosť nepravdepodobné, že by taký M. Mazurek hádzal a kričal po moslimskej rodine kvôli tomu, že mu zjedli poslednú porciu kebabu a on ostal hladný a právom podráždený, keďže bol ešte vo vývine, rástli mu svaly a potreboval bielkoviny. Takisto je veľmi nepravdepodobné, že istý poslanec Mizík nevie robiť na počítači, a preto nemohol napísať extrémistický status na sociálnej sieti. Ešteže mu takýto hendikep v 21. storočí nebráni vykonávať funkciu poslanca v NR SR, to by bola už aká smola. 

Je úplne jedno aké stanovisko vyniesol súd. Stačí sa pozerať očami a vnímať ako sa ľudia z Kotlebovej strany správajú, čo si hovoria v súkromí, aký typ voliča priťahujú a hlavne, čo ich voliči od nich očakávajú. Jedna vec je tá, že súd na základe predložených materiálov nenašiel dostatok dôkazov o extrémnosti tejto strany, druhá vec je zdravý rozum, ktorý vidí úplne niečo iné. Aby sme však Richardovi Sulíkovi nekrivdili, v relácii to spomenul aj on. Povedal, že návrh na rozpustenie ĽSNS zo strany Generálnej prokuratúry bol nedomyslený a zakladal sa nekvalitných podkladoch. Čo je pravda. 

Richard Sulík si však pravdepodobne nevšimol protesty pred budovou Generálnej prokuratúry v čase súdneho pojednávania o zrušení či ponechaní strany ĽSNS. Keby si totiž všimol, že sa takáto akcia konala, dnes by mohol byť len málo presvedčený o svojich slovách, že Kotleba nie je extrémista. Keby videl partiu, ktorá so zelenými vlajkami v rukách podporovala svojho vodcu, tak by mu mohlo dedukciou dôjsť, že títo ľudia majú posunuté hranice tolerantnosti do mínusu. Ale to by predseda SAS musel vnímať čo sa v krajine deje.

Áno, Sulíkove slová sa dajú interpretovať aj miernejšie. Môžeme to chápať aj tak, že celý tento svoj výstup myslel tak, že Kotlebovci nemajú vo svojom programe vyslovene extrémistické riešenia z dôb minulých. Že tam majú rôzne nezmysly, nedomyslené veci, ktoré by krajine uškodili a strhli by ju späť o mnoho desaťročí. Lenže to sa dá povedať aj inakšie. Nie je zrovna potrebné povedať, že Kotleba nie je extrémista, lebo nemá vo svojom programe extrémistické riešenia. Stačilo by povedať, že Kotleba je síce extrémista, ale keďže je už poučený z minulosti a jednu stranu mu zrušili, tak svoje extrémistické chúťky udržiava v neoficiálnej časti svojej komunikácie.

Ono je dnešná situácia komplikovaná aj pre toho Kotlebu. Nie je mu čo závidieť. Súd uznal jeho stranu dajme tomu že demokratickou, respektíve neohrozujúcou súčasné usporiadanie štátu. A toto je celkom háklivá časť. I keď časť jeho voličstva asi nemá kapacity na to, aby sa v tom príliš vŕtala, tak nejaká časť voličstva môže reagovať aj odklonom od Kotlebu. Pretože starý Marián viac reprezentoval ich myšlienky, ten dnešný, ktorý sa snaží zmestiť do slovenských zákonov, môže pre nich pôsobiť vymäknuto. Kotleba jednak potrebuje udržať svojich skalných voličov, jednak potrebuje svoje správanie a činy udržať v medziach zákona a jednak potrebuje udržať i tých voličov, ktorí nie sú extrémisti, len nerozumejú politike a nevidia inú možnosť, komu by svoj hlas dali.

Pre tvrdé jadro a zástancov pevnej ruky môže takéto lavírovanie podľa potreby, podľa toho pre aké publikum je ktorý výstup určený, pôsobiť odpudivo. Takáto časť obyvateľstva by potrebovala rozhodnejšiu postavu. Takú, ktorá sa za svoju demagógiu či arogantnosť nehanbí. To by mohla byť parketa Š. Harabina, ktorého mnohí vnímajú ako protopyp rázneho Slováka. Ktorý si vie aj vypiť s chlapmi v krčme, aj povedať čo má na jazyku, aj žene cez papuľu capnúť, keď sa stará do čoho jej netreba. To že to čo povie nemusí byť pravda, nie je pre túto skupinu podstatné. Kto kedy povedal, že krčmové reči sa musia zakladať na pravde. 

Je trochu blbé, keď predseda opozičnej strany, ktorá sa už roky zastrája vládnuť nám po niektorých voľbách, označí stranu s extrémistickými postavami vo vnútri - ktorá sa síce navonok tvári relatívne normálne - za neextrémistickú, len preto, že nemajú podľa neho extrémnosti v programe. No logicky to tam nemajú, lebo ani oni nie sú tak pozadu, aby sa nevedeli poučiť z minulosti. Ani na nesprávny Kriváň nevyliezli dvakrát, a ak hej tak sa s tým nechválili na facebooku. Tu sa vytvára aj priestor na špekuláciu, či majú v pozadí aj nejaké mozgy, ktoré koordinujú ich činnosť a schvaľujú, čo si môžu na základe platnej legislatívy dovoliť, a čo by už bolo za hranicou. Či niekto tejto strane pomáha zosúlaďovať jej aktivity tak, aby udreli na tú správnu strunu, ale zároveň, aby to nebolo právne napadnuteľné. Takže je otázka pre koho sú dôležitými hráčmi na slovenskom politickom trhu a kto ich "koučuje". Ak pre niekoho Kotlebovci pracujú a plnia úlohy týchto podporných poradných hláv v pozadí strany, je potom otázne, či tieto poradné hlavy majú blízko k nejakej inej, existujúcej politickej strane.

Len preto, že Kotleba sa navonok snaží oficiálne vtesnať do zákona, to ešte neznamená, že vo vnútri nie je extrémista. Nešťastné vyjadrenie Richarda Sulíka je len ďalšou mozaikou do skladačky o človeku, pre ktorého je najväčším tromfom už viac ako 9-ročné odvodové koliesko, ktoré mu rozobrali na súčiastky viacerí ekonómovia, ale jemu prekvapujúco stále vychádza ako nič. 

Škoda, že strana, ktorá má vo vnútri viacero šikovných pracantov a morálne kvalitných ľudí, ktorí majú reálnu chuť zlepšiť krajinu, kde žijeme, dopláca na svojho predsedu. A riskovať prípadnú koalíciu s takýmto subjektom by bola veľká hra s ohňom a dôverou voličov. A teraz nemyslím stranu Mariána Kotlebu.

Mne je ľúto i voličov Mariána Kotlebu. Myslím skôr tých zmätených, tých, ktorí nemajú koho voliť a preto skočia aj na klamstvá tohto človeka. Mrzí ma, že ich Kotleba klame. Z bizarného hľadiska by bolo lepšie keby im dal to čo im sľubuje. Z toho ľudského, pochopiteľne, je to neprijateľné, a pre život nás všetkých v tejto krajine je lepšie, že im len klame, namiesto toho, aby všetky svoje reči myslel vážne. Voliči na Slovensku sú na klamstvá zvyknutí, reagujú na ne väčšinou pozitívne. Veľká časť voličstva naletela otcovi národa, ďalej sa preklopili ku poslancovi R. F. a teraz majú na scéne viacerých klamárov, ktorí sa bijú o ich priazeň. Takže nejaká časť voličov sa ujde aj Mariánovi Kotlebovi, či sa nám to páči, alebo nie.

Hoci by ma ani vo sne nenapadlo, že raz budem ukončovať článok myšlienkou kapitána Andreja Danka, a nebude to myslené ako vtip na záver, stalo sa.

"Viete čo, ja Vám prajem nech vás Kiska zhltne celého," PLgr. Kpt. a tiež predseda NR SR, Andrej Danko.

Maroš Chmúrny

Maroš Chmúrny

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  233
  •  | 
  • Páči sa:  75x

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

312 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

136 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu