Najprv úvod pre tých, ktorí o filme nič nevedia. Podstatou filmu je nečinnosť polície v americkom mestečku Ebbing. Matka zavraždeného dievčaťa je nespokojná s prácou polície, ktorá ani niekoľko mesiacov po znásilnení a vražde jej dcéry nemá žiadne stopy a zdá sa, že prípad už začína zapadať prachom. Preto si prenajme tri opustené bilboardy kúsok za mestečkom, na ktorých nechá vylepiť krátke a stručné nápisy, otázky smerované na náčelníka polície. Kto je vrahom jej dcéry a čo robí polícia pre to, aby to zistila. To je podstatou tých odkazov. Film som už videl a môžem povedať, že je brilantný.
Tak ma teraz v súvislosti s udeľovaním Oscarov a pripomenutím tohto filmu napadlo, že či by nebolo vhodné umiestniť takéto bilboardy aj u nás. Lenže kde? Kúsok za Bratislavou? Alebo za veľkou Mačou? Alebo pred Bonaparte? Alebo náhodne po celom Slovensku a aj na východe, aj keď tam podľa premiéra nič nie je? Mimochodom, keď som si tak prehliadal profil pána Richarda Rašiho, bývalého župana Košického kraja a ešte stále primátora Košíc, všimol som si na ňom viacero príspevkov, v ktorých Východné Slovensko a hlavne Košický kraj chválil. Pozýval ľudí na návštevu tohto kraja a rád by ho spropagoval aj pre zahraničných turistov. Takže som sa zamyslel, ako medzi sebou členovia strany Smer-SD komunikujú. To pán R.F. nikdy od pána Rašiho nepočul žiadne slová chvály na Východné Slovensko? A možno sa príliš nepoznajú, veď ako často prízvukujú, sú veľká strana, ktorá má tisíce členov. Možno je práve toto ich problém, že medzi toľkými členmi si títo dvaja páni nestihli odkomunikovať, či niečo na tom východe je.
V pondelok 26. februára sme sa v novinách dočítali hroznú správu o vražde dvoch mladých ľudí. Dnes máme tiež pondelok, no s dátumom 26. marca 2018. Čo sa za ten čas objasnilo a čo sa viac zahmlilo? Hneď od zverejnenia sa začali šíriť špekulácie, že dôvodom vraždy by mohla byť práca investigatívneho novinára. Túto domnienku sa snažil zastrieť prezident policajného zboru T. Gašpar takzvanou " drogovou stopou." Neskôr ani nevedel, kto sa mu pohybuje po mieste činu. Lebo je bežné, aby sa riaditeľ protikorupčnej jednotky objavil na mieste dvojnásobnej vraždy. Nerobte z nás ovečky, páni! A s tým súdnym znalcom to ste už úplne. V každej kriminálke od Dominika Dána sa píše, že na miesto činu prichádza súdny lekár (znalec), ktorý je jediný oprávnený hýbať s mŕtvolou. Podľa posmrtnutnej stuhnutosti, ale aj iných detailov dokáže približne určiť čas smrti. Lebo nevycvičenému oku by mohli uniknúť dôležité detaily, ktoré svedčia o tom, čo sa udialo pred smrťou, ale aj kedy bola obeť zavraždená. Keď nezavoláte súdneho znalca k brutálnej dvojnásobnej poprave, čo si potom o vás máme myslieť?
Keď Ján Kuciak na jeseň minulého roka podal trestné oznámenie za vyhrážanie, ubehlo 44 dní, kým vôbec bola celá vec postúpená na konkrétnu policajnú stanicu. Béla Bugár dostal policajnú ochranu okamžite po tom ako mu niekto poslal výhražné emaily. Prečo ste takto rýchlo nekonali aj v prípade dnes už zavraždeného novinára? V priebehu posledných týždňov som si prečítal všetky články Jána Kuciaka, ktorý predtým ako sa stal novinárom písal na Blog SME. 16.05.2012 sa vyjadril aj k nominácii policajného prezidenta T. Gašpara.
"Nominácia Tibora Gašpara na pozíciu prezidenta Policajného zboru je výsmech všetkým, ktorí o gorilie protesty čo i len zavadili, nieto ešte vymrzli a zničili si hlasivky na námestiach. „Kauza desaťročia" má na Slovensku príznačné vyznenie: Jeden z jej aktérov odteraz dozerá na poriadok v štáte. Nie je to dôvod na bolehlav? Ulice sú prázdne, dom smútku plný.
A dnes Kaliňák, ten Robko, čo má Bejby v mienkotvornom médiu, vymenoval za šéfa polície Tibora Gašpara. To je zase ten, čo mal odpratať spis do Nitry, čo mal mať prsty v skartovaní...jednoducho ten, čo ako šéf Úradu boja proti korupcii korupciu nie že neriešil, ale utajoval.
Takto sme dopadli s našim odporom a protestmi. Arogancia moci sa po premlčaní Gorily už ani nebude mať dôvod skrývať za pekné reči a gestá. Zrejme sme premrhali jednu z najväčších možností zmeniť systém k lepšiemu. Pretože zhora nie je vôľa a zdola vlnu zastavila hneď prvá pobrežná skalka. Keď už nič iné, nezabúdajme na pocity z Gorily. Alebo si ju (znovu) prečítajme," z článku Jána Kuciaka.
Nechcem už zachádzať do ďalších detailov a rozoberať všetko, čo už bolo stokrát napísané. To, že vám neveríme ani nos medzi očami ste si spôsobili sami. Svojím arogantným štýlom vládnutia ste nás aj vás dostali do tohto bodu. Smejete sa nám do tváre a obhajujete neobhájiteľné, lebo za vami stoja nerozmýšľajúce davy hltajúce vaše slová ako Bibliu na nedeľnej kázni. Ťažíte z nevedomosti svojich voličov a nás samostatne uvažujúcich máte len na to, aby sme odvádzali dane do štátnej pokladne. Lenže už bolo toho dosť. Tie vaše klamstvá sa na seba neustále nabaľujú a s každým ďalším sa slučka sťahuje. Preto, bývalý pán premiér, ani my nikam neodchádzame. Aj keď by ste asi boli radi, keby sme my mladí odišli do zahraničia a ostali tu len vaši voliči. Ale my sa už nikam nechystáme. A viete akú máme výhodu? Už nebudeme ticho!
Pri každom ďalšom vašom kroku vedľa, budeme tam. Pri každom vypadnutom špáradle sa ozveme a budete nás počuť. A ak to necháte zájsť až do takého štádia, že nakúpite tony lacných kobercov, aby ste mali ešte kde zametať tú špinu, tak vedzte, že budeme pri tom, a budeme zisťovať, či tie koberce neboli nakúpené za nevýhodnú, premrštenú cenu oproti tomu ako by sa dali zohnať od iného predajcu. Lebo nemôžeme a nechceme byť zajatcami vlastného štátu.
Tak sa snažte spraviť niečo pre to, aby ste nemuseli vidieť svoju tvár na bilborde cestou na chalupu na Donovaloch alebo keď pôjdete na turistiku do Tatier. Lebo tie otázky budú jednoduché a ľahko pochopiteľné aj pre vás. Kto to spravil? Kto si to objednal? Ako ste pokročili vo vyšetrovaní? Čo nám tajíte? Máte v tom prsty?
Nechceme to hrotiť, nerozmýšľame ako vy. My čakáme a vy sa snažte, aby sme nemuseli zachádzať do extrémov. Lebo nie sme a nechceme byť ako vy.
