Áááá, zostávajú už len necelé 3 týždne do Veľkej noci!?
Milé mamy, možno vás tiež pochytí mierna panika pri pohľade na kalendár. A vy ste ešte ani nezačali. Nie to ešte, keď si predstavíte zoznam úloh, čo treba dovtedy spraviť. Čo by ste však povedali na to, keby som vám prezradila 3 jednoduché manažérske tipy, ako sa do Veľkej noci nezblázniť a všetko mať hotové? V pokoji a bez stresov. Lákavá ponuka? Poďme sa teda pozrieť na prvý a najdôležitejší manažérsky princíp, ktorý môžete uplatniť vždy, keď je pred vami obrovská úloha a na vás priam hora lezie, len čo si na ňu pomyslíte.

1. Pokrájaj slona!
Čože? O čom to tu píšem, keď typickým veľkonočným zvieraťom je skôr kuriatko alebo zajko? Pointa sa mi vskutku páči a ľahko si ju zapamätáte. Slon patrí medzi najväčšie zvieratá na planéte. Rovnako obrovský sa nám môže javiť aj náš zoznam úloh, čo chceme do sviatkov stihnúť. Ak by nám niekto povedal, aby sme zjedli celého slona naraz, tak by sme len pokrútili hlavou a tie menej hanblivé by si poklopali na čelo. Avšak keď si slona nakrájame na malé kúsky, potom ho už dokážeme zjesť a možno si to aj vychutnáme. (Hoci, nám to nejaký čas bude trvať.) Podobne urobíme aj my – tú horu upratovania, chystania, nakupovania a pečenia si spíšeme a "rozmeníme na drobné".
Preto si práve teraz, ako čítaš tento blog, milá mama, zober pero a papier a spíš si všetko, čo by si chcela stihnúť do Veľkej noci.
Máš zoznam hotový?
Ak nie, tak si ho napíš. :-)
Ak áno, prezradím ti druhý manažérsky tip...
2. Plánuj s rozumom
Ak by ste boli teraz so mnou v našej kuchyni, videli by ste farebné lístočky s úlohami nalepené na chladničke. Zastávam totiž názor, že to, čo dám na papier, do mobilu, aplikácie na poznámky..., nemusím nosiť v hlave. Teda nemusím na to myslieť alebo ma neprepadávajú myšlienky typu: na toto určite nemôžem zabudnúť.

Čo je dôležité?
Keď máme zoznam hotový, určíme si, čo je dôležité. Áno, viem si predstaviť, že ste si práve odpovedali, že všetko je dôležité. Ale to nie je pravda. Ak sa na zoznam pozriete s otvorenými očami, isto vás napadne, čo skutočne potrebujete a chcete mať spravené. A naopak, bez ktorých vecí by ste prežili. Ja mám napríklad na zozname vyčistiť špáry medzi dlažbou. Nie je to však nevyhnutné. Ak by som to nestihla spraviť, nič hrozné sa nestane. Dokonca si trúfam povedať, že rozdiel pred a po vyčistení by snáď ocenil len Monk. :-) Na druhej strane neurobiť nákup už by bola iná káva. Zvýrazníme si v zozname tie položky, ktoré 100 % chceme, aby boli urobené. Ostatným sa budeme venovať, len keď nám na ne zvýši čas.
Ďalej si uvedomíme, že do sviatkov je relatívne dosť času a malé kúsky slona môžeme začať ochutnávať už dnes. Čo tak objednať online výslužku pre šibačov? Každý deň sa budem snažiť urobiť aspoň 1 úlohu. Vyškrtnem si ju zo zoznamu a náležite sa za dobre odvedenú prácu aj pochválim či odmením (napr. si dovolím na 15 minút vyložiť nohy a čítať knihu :-)).

3. Nebojím sa delegovať, outsourcovať ani urobiť z toho zábavu
Pozeráte sa na svoj zoznam a v hlave prepočítavate, že pri chorom dieťati, vašej nevyspanosti a aktuálnom stave domácnosti niektoré dôležité veci nemáte šancu stihnúť? Aj na tento problém existuje riešenie. Manažment pozná 2 pojmy: outsourcing a delegovanie. Outsourcing – čiže dať urobiť úlohu nejakej externej firme, ktorá sa na to špecializuje. Ako to súvisí s naším zoznamom? Jednoducho. Nestíhate napiecť? Objednajte zákusky z pekárne, požiadajte kamarátku, ktorú pečenie baví, či by ste si od nej mohli nejaké koláčiky kúpiť? Alebo delegujte. Nikde nie je napísané, že všetko musíte spraviť vy. A tiež vám môžem z vlastnej skúsenosti povedať, že tiež neplatí, že len vy to urobíte najdokonalejšie, ako sa dá. Možno budete prekvapené ako ja, keď manžel umýva dlážku. Urobí to ďaleko precíznejšie ako ja. Tiež nie je na škodu zapojiť deti. Tie staršie mnohé úlohy zvládnu samy a navyše ide o skvelý výchovný moment. Nemusí to však byť nuda. Deti sa ľahšie nalákajú na zábavné činnosti. Popustite uzdu fantázii: vysávanie poza gauč môže byť spojené s objavovaním pokladu (vždy tam nájdeme kopec zakotúľaných hračiek, na ktoré deti medzičasom zabudli) alebo porazením prachovej príšery.

Veľkonočnú výzdobu môžeme robiť spolu a nemusíme kupovať plastové ozdoby (z papiera, špajle a škrupiniek vyhotovíme krásny zápich do kvetináča či vázy s vetvičkami). Pri prechádzke s deťmi natrháme prúty vŕby alebo ich necháme vykrajovať koláčiky z cesta. Možností, ako zapojiť deti, je neúrekom.
Milé mamy, MAMAžérky, verím, že tieto manažérske tipy vám pomôžu zvládnuť predveľkonočné prípravy s väčším pokojom a dokonca radosťou. Držím palce!
Ak sa vám MAMAžérske tipy páčia, sledujte moje blogy alebo si prečítajte tie, ktoré som napísala už skôr – kto je MAMAžérka či ako si splniť svoje sny.
A teraz hurá na slona!