Mami, mami, vieš, čím budem, keď vyrastiem? - pýta sa ma s vážnou tvárou dcérka.
Neviem, čo také?
No predsa princezná!
Pery sa mi roztiahli do širokého úsmevu. Nádherná myšlienka. Byť tým, čím chcem byť. Nehľadieť na limity, štandardné klasifikácie povolaní či čo si kto pomyslí. To je dar – takto vidieť svet a svoje možnosti. My mamy môžeme byť toho súčasťou a nechať sa inšpirovať svojimi deťmi. Chvíľu si dať zámok na ústa, odpustiť si vety typu: "To sa nedá. Také povolanie nie je. Musíš si vybrať niečo ako učiteľka, lekárka, krajčírka." Nechajme deti snívať s otvorenými očami. Veď, než vyrastú, bude určite dosť veľa takých, čo sa ich budú snažiť upratať do nejakej štandardnej škatuľky. A poďme si dovoliť snívať aj my mamy.
Vypni autopilota a zapni mód "SNÍVANIE"
Možno si na materskej či rodičovskej dovolenke (MD/RD) mesiace a možno roky. A možno si dospela k podobnému záveru ako ja nedávno. My, mamy, fungujeme na autopilotovi – vymieňame plienky, dojčíme na požiadanie, perieme, žehlíme, vymýšľame rozvíjajúce aktivity pre drobcov, perieme, žehlíme, varíme príkrmy, chodíme na detské ihriská, vychovávame, upratujeme hračky, varíme a perieme... A kdesi pomedzi siedmym zobudením za noc a desiatou vyvešanou práčkou tento týždeň sme zabudli, že aj my máme svoje sny a túžby. Že aj my by sme si rady prečítali dobrú knihu, naučili sa hrať na gitare, prestali sa báť šoférovať, urobili si masérsky kurz, zašli si s kamoškou na kávu. Môžete si tam dosadiť, čo len chcete. Viete, nám mamám sa život nezačne, keď naše deti odrastú, budú mať svoju partiu a nás už nebudú tak bytostne potrebovať. Prečo si nezačať plniť svoje sny už teraz? Mne osobne to dáva veľkú radosť, uspokojenie zo sebarealizácie aj energiu na zvládanie ostatných mamičkovských povinností. Mať niečo, čomu sa venujem okrem starostlivosti o deti a domácnosť.
Začnem až keď...
Dlho som si hovorila: "Až prestanem dojčiť, potom sa prihlásim na kondičné jazdy a budem sa učiť šoférovať. Až naučím dieťa na nočník, potom sa začnem stretávať s kamoškami." Bohužiaľ, vždy bol nejaký ďalší míľnik predo mnou. Alebo som čakala, že niekto iný mi pomôže splniť môj sen. Napríklad na narodeniny by mi mohol niekto dať poukaz na jazdu na koni – mojom milovanom zvierati. Nestalo sa. Ale prečo si tú jazdu na koni nekúpiť sama? A nepoňať to ako rodinný výlet? Deti sa určite budú z koní tešiť. Hľadať cestičky a spôsoby, ako si sny plniť a nie je zatvárať do škatule s nápisom "NEDÁ SA". Začiatkom roka, keď si mnohí dávame predsavzatia, mi to všetko do seba zapadlo. Tento rok si chcem splniť aspoň jeden sen. Lebo nikto iný to za mňa neurobí.
Tragédia života nespočíva v nedosiahnutí cieľa. Tragédia života je v tom, že nemáme žiadne ciele.
Benjamin E. Mays
Zlatá rybka a 1 splnené želanie
Práve MD/RD sú skvelým časom, kedy sa môžeme v živote posunúť, naučiť sa niečo nové či vyskúšať si to, čo sme doteraz neskúšali, ale veľmi by sme to chceli. Piecť torty, vyrábať náušnice, tancovať spoločenské tance... Všetko je možné.
Pozývam ťa, milá mama, poď sa teraz na chvíľu zamyslieť nad tým, čo by si chcela robiť?
Čo by ti tá pomyselná zlatá rybka mohla splniť?
Čo by ťa napĺňalo?
Čo by si sa chcela naučiť?
Čomu by si sa chcela venovať?
Čo by si si chcela vyskúšať?
Čo by ťa dobilo energiou?
Úplne vypni v sebe všetkých frflošov – na to nemáš čas, je to zbytočné, stálo by to veľa...
Zatiaľ nerieš AKO. Povedz si, čo by si chcela. Daj tomu aspoň minútku, dve.
Už máš?
Ak ťa napadlo hneď viac vecí, vyber si len jednu, ktorá ťa najviac nadchla. Ostatné si zapíš a ich splnenie si odlož, až keď si splníš ten prvý sen. Napíš si sen na papier.
Čo urobiť, aby sa sen stal realitou?
Teraz už naplno využijeme múdre manažérske odporúčania. Náš sen by mal byť SMART PLUS (ide o skratku z anglických slov – prívlastkov pre ideálny cieľ). Skontrolujte si, či je váš sen formulovaný v duchu nižšie uvedených princípov. Ak v niečom vaša pôvodná formulácia sna pokrivkáva, upravte ju.
Sen by mal byť:
Š – ŠPECIFICKÝ – Čo konkrétne chcem robiť? Čomu sa chcem venovať? Čo je cieľom môjho sna? Ako sa budem cítiť, keď sa mi sen splní?
M – MERATEĽNÝ – Ako konkrétne zmeriam, zistím, že som si sen splnila? Koľko minút, hodín sa mu budem venovať denne/týždenne?
A – AKCEPTOVANÝ – Som naozaj presvedčená, že tento sen chcem? Je to to, po čom túžim?
R – REALISTICKÝ – Je reálne tento sen dosiahnuť? Je to v mojich možnostiach?
T – TERMÍNOVANÝ – Aký bude prvý krok, čo urobím a kedy ho urobím? Mám plán, ako sen dosiahnem?
P – POZITÍVNY – Formulovala som si sen pozitívne? Čo dosiahnem, čo sa zlepší vďaka môjmu snu?
L – LÁKAVÝ – Som skutočne nadšená pre tento sen? Mám túžbu ho uskutočniť?
U – UŽITOČNÝ – Aký je úžitok z naplnenia môjho sna pre mňa, pre iných?
S – SAMOSTATNÝ – Dokážem sen realizovať samostatne bez závislosti na druhých ľuďoch?
Uvediem aj príklad s mojím snom: Budem tancovať zumbu 3x do týždňa minimálne 30 minút. (Š, M) Zajtra sa prihlásim na online kurz zumby s 3 mesačným členstvom. (T) Zumba ma vždy dobije pozitívnou energiou. (A) Už dlho som túžila opäť tancovať zumbu ako pred tehotenstvom. (L) Budem mať dobrý pocit zo seba, že niečo robím pre svoje telo a aj ma to bude baviť. (P, U) Cvičiť budem večer, keď deti zaspia. (R) Nemusím nikam cestovať, cvičím vtedy, keď môžem. (S)

2 kľúče k úspechu
Na to, aby sa môj sen zmenil z prchavého obláčika nad mojou hlavou na 7D skutočnosť, sú podľa mňa dôležité dve veci. Po prvé – moja motivácia, moje nadšenie, moja túžba. Dôvod, pre ktorý to robím. Dáva mi to zmysel. Teším sa na to. Nikto mi to neprikázal, nenanútil. Chcem to ja. A vtedy dokážem čokoľvek aj napriek problémom, ťažkostiam a polenám pod nohami, ktoré vám garantujem, že prídu. Pripravte sa na to, že pravdepodobne v deň, keď sa rozhodnete začať realizovať váš sen, ochorejú deti, manžel bude musieť neplánovane odcestovať na služobnú cestu alebo sa stratí balík s teniskami na cvičenie, ktoré ste si objednali už pred týždňom... Nevadí. Motivovanú MAMAžérku tieto drobné rozptýlenia neodradia. Naopak, využije všetky spôsoby, aby svoj sen dotiahla do finále. Tu sa dostávame k druhej veľmi podporujúcej skutočnosti, ktorá vám nedovolí sa svojho sna ľahko vzdať. Je ňou podpora okolia. Povedz o svojom sne manželovi, kamarátke, mame, komukoľvek, komu na tebe záleží a bude sa ťa pravidelne pýtať, ako sa ti s tvojím snom darí, ako napreduješ. Garantujem vám, že vám bude trápne po tretíkrát niekomu povedať, že ste ešte stále nezačali. Tak sa naštartujete. Už len preto, aby ste sa mohli manželovi pochváliť. V niektorých prípadoch pomáha aj získať ďalšiu nadšenú dušu pre váš sen. Napríklad budete chodiť cvičiť s kamoškou do fitka.
Tak čo? Idete do toho so mnou?
Aký sen si idete splniť? Držím vám všetkým veľmi palce. Verím, že sa to nám, MAMAžérkam, so SMART PLUS snom podarí. Obúvam si tenisky a hudba už vibruje mojím telom. Ide sa cvičiť... :-)