Liek na nespavosť

Rýchly, bezpečný a intenzívny účinok.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Sú večery, keď nemôžem zaspať. A čím som starší, tým je to väčší problém. Počas dňa vo voľnom čase na mňa prichádzajú driemoty s takou silou, že im málokedy dokážem odolať. Ibaže večer? Večer je to iný príbeh.

Zaľahnem do postele, prikryjem sa perinou, zavriem oči a začnem sa štelovať. Po dvadsiatich minútach akrobatických manévrov zistím, že moje telo už vyčerpalo všetky možné polohy, vrátane tej embryonálnej s palcom v ústach. Vtedy prichádza plán B - pozitívne myšlienky. Telo by totiž spalo, ale mozog má iné plány, a tak si začnem predstavovať niečo upokojujúce. Niekoho upokojuje predstava rozkvitnutej lúky, iného šumenie mora, ale ja? Neviem, prečo tomu tak je, ale mňa celý život ma upokojujú dve predstavy. Prvá je, že plávam sám potme v bazéne na krytej plavárni a druhá predstava je, že letím v nejakej rakete naprieč celým vesmírom, úplne sám s vedomím, že nie je cesty späť. Freud by to asi diagnostikoval slovami, že subjekt nachádza pokoj v úplnej izolácii buď vo vode - symbole maternice,  alebo v nekonečnom prázdne vesmíru, kde je odrezaný od všetkých pozemských väzieb. Klasický prípad úteku od dospelosti späť do bezpečia prenatálneho stavu. A možno by mal pravdu. Možno je v tej temnej plavárni čosi prapôvodné, kde jediným rušivým zvukom je tlmené bubnovanie vlastného srdca. Čo predstavuje vesmír neviem, možno nekonečný pokoj, žiadne očakávania - len ja a nekonečno.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nuž a keď ani bazén, ani vesmír nezaberá, siaham po najťažšom kalibri – počítaní ovečiek. Jedna, dve, tri... pri dvadsiatke mi mozog z ničoho nič vyhrabe z pamäte spomienku na školský výlet na základnej škole, keď sme autobusom vyrazili z Banskej Bystrice a asi dva kilometre pred Zvolenom som sa brutálne povracal. Nielenže som to hodil na svoje nohavice, ale aj spolužiaka Maroša a jeho ruksak. A to len preto, že som doma hrdinsky odmietol Kinedryl so slovami: „Preboha mami, mne už v autobuse zle nebýva!"

Je fascinujúce, aké veci nám mozog v takýchto chvíľach dokáže robiť. Namiesto toho, aby sa staral o svoj hlavný nočný džob, čo je regenerácia a spánok, tak sa správa ako idiot na amfetamíne. Otváram oči, strkám si do uší slúchadlá a zapínam Spotify. Relaxačná hudba na spanie. Začínam lesom a spevom vtákov. Ku-kuk, ku-kuk... po piatom zakukaní mám chuť tú kukučku zastreliť. Preklikávam na zvuky dažďa. Boha, ale leje, hovorím si. Predstava toho, že z toho celého zase budú len mláky a blato ma rozčúli. V tomto momente som už kompletne prebratý a mohol by som nastúpiť na dvanásť hodinovú šichtu do bane na dolovanie uránu. V mojom prípade platí takzvaná Chomíková zaspávacia úmera: čím viac chcem zaspať, tým menej sa mi to darí, a čím menej sa mi to darí, tak tým som viac nasratý a čím viac som nasratý, tak tým menej dokážem zaspať. Nie je to čarovne hlúpe?

SkryťVypnúť reklamu

Ale dnes som na niečo prišiel a tak ako to býva geniálne myšlienky prichádzajú k vám nepozvané a znenazdajky. Všetko mi docvaklo na dnešnom školení bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, alias BOZP. V mojom živote už som týchto školení absolvoval neúrekom. Ja neviem, kde tých školiteľov berú, alebo či sa na to robí nejaký špeciálny kurz, ale všetci sú ako by ich jedna mater mala. Ten ich dar rečniť takým hypnoticky monotónnym tónom, že po piatich minútach máte pocit, že ste dostali dávku kvalitného heroínu.

Smiešnych päť minút a už cítite ako vám padajú viečka, ktoré sú čoraz ťažšie a ťažšie. Vy len cítite ako vás zaplavuje teplo a mier a chcete len driemkať a driemkať. Dokonca aj keď hovoria o tom, ako niekomu odtrhlo ruku, alebo ako sa niekto polial kyselinou, ich hlas ostáva pokojný, bez emócie, ako keby rozprávali o zbere malín počas svojho detstva. A vtedy mi to došlo, že by to bol perfektný start-up. Predávať školenia BOZP v audioformáte ako alternatívu k liekom na spanie. Nahovorili by ich samozrejme autentickí školitelia. Ja vám hovorím, že farmaceutické firmy, ktoré vyrábajú lieky na nespavosť by do troch mesiacov skrachovali. Nič vás nepošle do krajín snov rýchlejšie, ako pár minúť školenia BOZP vedeného odborníkom.

SkryťVypnúť reklamu

Predstavujem si, ako by vyzerala marketingová kampaň: "Nemôžete zaspať? Vyskúšajte Audio BOZP Pro! Začnite s našou základnou sériou  - Bezpečnosť pri práci v kancelárii a ak nezaspíte do pätnástich minút, prejdite na vyšší level: Katalóg ochranných pomôcok a ich správne používanie. Najvyšší level by bola: Legislatíva v oblasti BOZP v rokoch 1997-2024: Komplexný prehľad všetkých novelizácií a dodatkov."

Takže kým farmaceutický priemysel investuje milióny do výskumu nových sedatív, skutočný poklad leží priamo pred nami v každej kancelárii, fabrike či inštitúcii – v podobe nenápadných školiteľov BOZP, ktorých monotónne prednesy sú účinnejšie než akákoľvek chemikália. Možno práve teraz, keď toto čítate, ste našli riešenie svojho spánkového problému. Stačí si nahrať nejaké školenie BOZP a pustiť si ho pred spaním.

SkryťVypnúť reklamu

Nemáte za čo!

Ján Chomík

Ján Chomík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  657x

Trest je odmena a odmena ešte väčší trest. Zoznam autorových rubrík:  Len takPerspektívyMini poviedky

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

317 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu