Ktorý zo štyroch uvedených variantov farebných kombinácií je správny ?

Odpoveď je jednoduchá - VŠETKY ŠTYRI !!! Plus mnohé ďalšie kombinácie viac, či menej viditeľné ľudským okom.
Veľmi zjednodušene, ak dáte dokopy akúkoľvek bielu, modrú a červenú so štátnym znakom, získate oficiálnu štátnu vlajku, i keď sa odtiene budú líšiť. Zákon č. 63/1993 o štátnych symboloch SR a ich používaní totiž neurčuje presné kódy farieb (CMYK, PANTONE, RGB...), ako je to napr. pri štátnych symboloch USA, Nemecka, Poľska, či pri vlajke EÚ. V § 7 ods. 1 slovenský zákon uvádza: „Štátna vlajka SR sa skladá z troch pozdĺžnych pruhov - bieleho, modrého a červeného, rovnakej šírky, usporiadaných pod sebou. Na prednej polovici listu štátnej vlajky je umiestnený štátny znak." To je všetko, žiadne spresnenie farebných odtieňov. Treba uznať, že v zákone je odkaz na prílohu č. 2, kde je vlajka vyobrazená. Jej odtiene sú ale tiež približné. To, ako ich uvidíte, závisí od nastavenia Vášho monitoru, počítača, prípadne tlačiarne.
Pre spravodlivosť musím uviesť, že špecifikáciu heraldických farieb (žltá, modrá, červená, zelená) majú na Heraldickom registri SR. Presné oficiálne kódy (ako ich majú v dizajn manuáloch uvedené už aj bežné firmy), však žiadny slovenský právny predpis neurčuje.
A ako sa to môže odzrkadliť v praxi? Na problém napríklad natrafila kolegyňa Erika Vodičková, ktorá sa pokúšala usmerniť príslušné útvary, ako majú používať štátne symboly v priestoroch našej spoločnosti. Nuž, po krátkom pátraní po kódoch na internete a na stránkach vládnych inštitúcií, sme sa museli nakoniec uspokojiť s improvizáciou...
Zadanie hesla "vlajka SR" do obrázkovej databázy v Googli poukáže na rozmanitosť odtieňov a prezradí, že pred nami už improvizovali mnohí. Či červená a modrá sú absolútne identické aspoň na stránkach troch najvyšších štátnych orgánov SR, posúďte sami.



Tému nevnímam ako mimoriadne dramatickú a chápem, že Slovensko má aj podstatne väčšie problémy. Na druhej strane, štátne symboly sú základným pilierom každej krajiny a mali by sme k nim pristupovať s náležitou vážnosťou. Prípadná právna úprava v tejto oblasti je takmer bezplatná a rozhodne nemôže nikomu ublížiť.