DPF (Diesel Particulate Filter) alebo filter pevných častíc je v podstate dobrým nápadom na ochranu životného prostredia... Prečo sa potom čoraz častejšie objavujú inzeráty typu hľadám firmu na odstránenie DPF? Prečo na filter nadáva čoraz viac vodičov? Prečo vám predajcovia áut s radosťou vypracujú akciové ponuky na autá s naftovým pohonom, ale nikto vás neupozorní na problém DPF? Odpoveď odborníkov je jednoduchá. Človek, ktorý jazdí prevažne po meste, by si nemal kupovať auto s dieselovým motorom, pretože všetky majú od roku 2010 povinne inštalovaný filter pevných častíc. Ide o nariadenie Európskej únie - emisnú normu Euro 5, bez dodržania ktorej je zakázané predávať autá na území EÚ.

V tomto článku sa nebudeme detailne venovať kladom a záporom DPF, či jeho technickým charakteristikám. Ak zadáte túto skratku do vyhľadávača, nájdete dostatok podrobných informácií. Účelom je len upozorniť na problém, o ktorom síce veľmi dobre vedia v odborných kruhoch, ale bežných ľudí o ňom neinformujú. Niet sa totiž čím chváliť, keďže toto „superzariadenie", okrem iného údajne znižuje výkon motora, zvyšuje spotrebu paliva o takmer liter a neriešenie jeho zanášania môže poškodiť turbo i celý motor.
Skúsil som sa na DPF iniciatívne opýtať v rôznych predajniach. Niektorí predajcovia problém priamo priznali, iní zahmlievali, ale v zásade diesel tiež neodporučili, no a „najodvážnejší" tvrdili, že s tým nie je vôbec žiadny problém. Problém však rozhodne je, ak jazdíte prevažne v meste a na kratšie vzdialenosti. Filter pevných častíc sa zanesie spalinami, ktoré nebude môcť systém počas krátkych jázd spáliť. Proces tzv. regenerácie totiž prebieha pri veľmi vysokých teplotách, ktoré dosiahnete napr. 20 minútovou jazdou rýchlosťou 110 km/hod. Ak takto jazdievate aspoň raz za mesiac - nič nemusíte riešiť. Ale ak jazdíte na dlhé vzdialenosti len raz za čas - poriadne si kúpu diesela premyslite, aby ste nedopadli ako môj kamarát.
Apropo, keď už sme pri ňom... Minule sme boli spolu v Žiline. Kamarát sa tešil, že svoju nočnú moru - DPF, aspoň počas niekoľkohodinovej cesty po diaľniciach poriadne prečistí. Auto však spustilo regeneráciu až po návrate, ráno o tretej, počas parkovania pred blokom v Bratislave. Niekoľko krát bol v servise upozornený, že nesmie prerušovať proces regenerácie. Nuž, tak sa teda po celom dni šoférovania unavený a zničený musel vrátiť na diaľnicu na bezcieľnu jazdu do Senca a späť.

Nechcem obviňovať predajcov, ktorí sú nútení zavádzať svojich klientov, ak im chcú predávať autá. Nebudem polemizovať ani s ekológmi, či je pre životné prostredie prospešné, keď sa milióny európskych aut musia bezcieľne premávať po diaľniciach, aby si čistili filtre.
Ťažko sa však stotožňuje s bruselskými úradníkmi, ktorí jeden deň predpisujú uhorkám, ako majú byť správne zakrivené a na druhý deň ukladajú povinnosť plošne montovať problematické DPF filtre...
Pri podobných legislatívnych návrhoch sa nedá nespomenúť na pravidlo, ktoré údajne fungovalo v antike. Poslanec predkladajúci návrh zákona sa musel postaviť na stoličku, pričom na krk mu zavesili povraz so slučkou. Ak návrh prešiel, zožal veľkú slávu a pocty, ale ak neprešiel - zhodili mu stoličku a odvisol. Možno aj preto mali v tom období veľmi málo zákonov - ale všetky boli dobre premyslené a prospešné.
Pripúšťam, že možno nerozumiem problematike uhoriek ani DPF filtrov... Ale som presvedčený, že by neuškodilo zaviesť do všetkých parlamentov nejakú obdobu antického zákona.
Netrvám na pokračovaní povrazovej praxe, stačilo by, keby poslanec prišiel za nepodarený zákon aspoň o mandát. Inak sa môže stať, že o pár rokov už nebudeme používať klasické Cherchez la Femme, ale „Za všetkým hľadaj poslancov".