Možno to znie vzdialene a krkolomne, ale v skutočnosti ide o efektívny mechanizmus, ako napríklad Pezinčanom umožniť spolurozhodovať o chode mesta aj bez nutnosti kandidovať do mestského zastupiteľstva – a to nielen raz za 4 roky svojim hlasom v komunálnych voľbách, ale na pravidelnej báze prostredníctvom priameho hlasovania.
Vďaka participatívnemu rozpočtu môže každý človek s trvalým pobytom v Pezinku hlasovať o tom, ktoré projekty sa v našom meste zrealizujú s podporou mestských finančných zdrojov. Nebude to teda už len na rozhodnutí zvolených poslancov a primátora. Predložené projekty môžu pochádzať od občianskych združení, ale aj od konkrétnych občanov či miestnych komunít. Projekty je nutné vypracovať a verejne obhájiť. Takýto mechanizmus je teda o vyššej občianskej angažovanosti, posilnení demokratických princípov a o možnosti sebarealizácie a reálnej príležitosti ovplyvniť vývoj svojho mesta. Pomáha prinášať svieže nápady a účinnejšie zohľadniť želania obyvateľov ohľadom využitia verejných zdrojov.
Verím, že sa mi princípy participatívneho rozpočtu s vašou podporou podaria preniesť aj do správy nášho mesta.
Spravme si mesto, ktoré nás spája.
7. nov 2018 o 14:24
Páči sa: 0x
Prečítané: 73x
NECH PEZINČANIA ROZHODUJÚ O SVOJOM MESTE
Participatívny rozpočet je pre mnohých pravdepodobne neznámym pojmom. Označuje proces, pomocou ktorého obyvateľstvo rozhoduje (alebo minimálne spolurozhoduje) o tom, kam smeruje časť dostupných verejných zdrojov.
Písmo:
A-
|
A+
Diskusia
(0)