Rozhodnutie - esej

Slovo, či pojem. Rozhodnúť sa vo svojej prapodstate znamená vybrať si jedinú možnosť z množstva najrôznejších možností. Ale ako? Ako si človek môže vybrať len jedinú možnosť? Bude tá možnosť naozaj jediná a správna? Nebudem ľutovať, že som si nevybrala inú?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Rozhodnúť sa, je v konečnom dôsledku vyniesť rozsudok nad niečím a zároveň odstrániť pochybnosti, spornosť. Je to vôbec možné? Môže človek odstrániť všetky pochybnosti? Biele alebo čierne. Vyberiem si biele. Biele ako sneh. Biele ako perie labutí. Biele ako oblaky. Biele ako nevinnosť. Biele ako... Jedna farba a zároveň mnoho odtieňov. Nie je biela ako biela. Rozhodla som sa pre bielu a zároveň musím rozhodovať ďalej. Nekonečný kolobeh, ktorý sa nedá zastaviť. Tak, či tak je to iba rozhodovanie medzi farbou. Tubou tempery, ktorej obsah nanesiem na papier. A akej farby bude papier? Takéto rozhodnutia sú jednoduché. Robia ich deti v škôlkach na hodinách výtvarnej.
Rozhodovať sa musí každý. Bez rozdielu pohlavia, farby pleti, vierovyznania, sexuálnej orientácie, národností,... Už len samotné ranné vstávanie nesie v sebe silu rozhodnutia. Vstanem presne so signálom budíka alebo si ešte na päť minút poležím? Dám si kávu alebo čaj? Zoberiem si dáždnik alebo slnečné okuliare? Pôjdem do práce autom alebo autobusom? Pôjdem vo výťahu s nesympatickou kolegyňou alebo vybehnem na štvrté poschodie po schodoch? Rozhodnutia, ktoré určujú čo a ako sa stane. Kam pôjdem, čo budem robiť, kam to dotiahnem. Mali by prispieť ku konečnému výsledku, ktorý by mal najviac zapôsobiť, zavážiť.
Čo ak som sa nerozhodla správne? Bolo moje rozhodnutie napísať tieto slová správne? Napíšem správnu esej? Dosť bolo otázok! Dosť pochybností!
Ja som sa jednoducho rozhodla. Po dlhej a náročnej úvahe som prišla k záveru, k cieľu pomyselnej cesty do neznáma. Áno, odhodlala som sa. Spravila som niekoľko rozhodnutí, na základe ktorých bude táto esej iná. Ale bude celá moja. Kúsok o mne, zo mňa.
Hľadala som. Pátrala. Čítala. Výsledok týchto činností bol nejasný. Bolo to jediné slovo zložené zo štyroch písmen, ktoré dal nejaký múdry človek dokopy aby ho vytvoril a pomenoval nimi určitý útvar. Aj on sa rozhodol. Jeho rozhodnutie bolo správne a pre nás ostatných, jeho nasledovníkov, aj nesmierne dôležité. Týmto slovom pomenoval subjektívno-objektívny žáner výkladového slohového postupu. On, možno ona, ho videli zreteľne. Presne vedeli čo sa pod týmto slovom skrýva. Ja to neviem. Tápam. Dúfam.
Môjmu rozhodnutiu predchádzali nekonečné hodiny rozmýšľania. Rozhodovala som sa medzi najrôznejšími témami. Hladomor. Smrteľné choroby. Politika. Závislosti. Neporozumenia. Nešťastia. Násilnosti. Tragédie. Ohovárania. Korupcia. Láska. Každé z týchto slov má v sebe množstvo otázok a odpovedí. Zachytávajú situácie, pocity, ľudí. Dá sa rozhodnúť len pre jednu z týchto možností? Predstavím si ich iba ako slová, poukladané písmenká. Nejde to. Všetky vo mne niečo evokujú. Pocity a city. Slová a ľudí. Mala a chcela som sa rozhodnúť len pre jednu tému. Jedno slovo. Jedno rozhodnutie. Nepodarilo sa mi to. Neviem to. Možno som beznádejný prípad. Stal sa zo mňa nerozhodný človek, ktorý sa už nikdy nebude vedieť rozhodnúť? Dúfam, že nie. Veď napokon som sa rozhodla. Spravila som svoje životné rozhodnutie, od ktorého bude závisieť moja budúcnosť. Moje všetko. Rozhodla som sa pre rozhodnutie.

Poznámočka autorky: Berte moju esej s nadsádzkou. Použila som ju na prijímačky na výšku. Neviem či sa páčili, či nie ale som tu. Už niekoľko krásnych mesiacov. Som rada, že som sa takto rozhodla. Držím vám všetkým pršteky pri rozhodnutiach. =)


Radoslava Cibuľová

Radoslava Cibuľová

Bloger 
  • Počet článkov:  46
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
SkryťZatvoriť reklamu