
X+
Dodnes je to právom považované za jeden z najfascinujúcejších filmových debutov všetkých čias. V tom čase len 4-ročná Olivia Dabrowska, sa prakticky cez noc stala jednou z najznámejších filmových postáv všetkých čias. Keď server ign.com vytváral rebríček sto najväčších filmových momentov, tak práve scénu s „Girl in the Red Coat“ (ako býva dievčatko označované) umiestnil na 73. miesto, pred napríklad scénu z Moloko Milk Baru z Kubrickovho Mechanického pomaranču (1971). Kto by však čakal, že Olivia sa stane hviezdou prvej triedy, tak by zostal sklamaný. V siedmich rokoch sa objavila v oceňovanom filme poľského režiséra Krzysztofa Krausa Pouličné hry (Gry uliczne), no od tej doby o nej príliš nebolo počuť. A to aj preto, že ona sama nechcela.
(Dievča v červenm kabáte dnes)
Keď v marci tohto roku vyhľadali novinári pri príležitosti 20. výročia vzniku Spielbergovho filmu Dabrowskú, tak jej slová mnohých prekvapili. „Cítila som sa zahanbená, že som bola v tomto filme a nahnevaná na moju mamu a otca, keď hovorili niekomu o tejto časti.“ povedala pre The Times. Účinkovanie vo filme jej prinieslo nevyžiadanú pozornosť a poznámky od okolia. „Muselo to pre teba veľa znamenať a musíš vedieť tak veľa o holokauste,“ často počúvala. Jej frustrácia z reakcii ju prinútila tajiť svoje účinkovanie v slávnom filme. Počas štúdii na univerzite ju však vďaka internetu spolužiaci odhalili a ona musela vyjsť s pravdou von.
Americký režisér jej radil, aby si film pozrela, až keď bude dospelá. Podľa jeho slov potrebovala na film „dorásť“. Mal pravdu. Keď si Dabrowska v jedenástich rokoch Schindlerov zoznam pozrela, a porušila tak sľub, ktorý hviezdnemu režisérovi dala, bola zhrozená: „Bolo to strašné. Veľa veciam som (vo filme) neporozumela, ale bola som si istá, že už to nikdy v živote nechcem vidieť.“ Keď sa na film pozrela o sedem rokov na to, už z nej bola podstatne zrelšia žena. Jej hanba a stud z účasti v Spielbergovom filme sa zmenili na hrdosť, z toho, že mohla byť súčasťou niečoho takto veľkého. „Spielberg mal pravdu. Potrebovala som dorásť, aby som mohla film vidieť.“ Dnes 24-ročná Dabrowska naďalej príležitostne hrá a študuje už štvrtým rokom knihovnícku vedu.
Ako to v skutočnosti s dievčatkom a jeho životom bolo sa už asi nikdy úplne presne nedozvieme. Sám Spielberg niekoľkokrát priznal, že inšpiráciou k vytvoreniu postavy dievčatka v červenom kabáte mu boli rozhovory s preživšími z krakowského geta. Jej charakter bol veľmi podobný Romy Ligockej, ktorá ako 5-ročná prežila (na rozdiel od filmovej postavy) vyhladzovanie geta. Tu, v Krakowe, bola známa predovšetkým vďaka tomu, že chodila v červenom kabáte. O útrapách, ktoré zažila napísala aj knihu, Dievčatko v červenom kabáte, ktorá vyšla v roku 2002, dlhé roky po Spielbergovom filme, v ktorom sa Ligocká na základe spomínanej scény spoznala..
V priebehu dlhých rokov bolo vypracovaných hneď niekoľko teórii, čo všetko môže malé dievčatko v kabátiku symbolizovať. Samotný Spielberg uviedol, že to symbolizovalo krv na rukách tých, ktorí o holokauste vedeli a predsa nič neurobili. „Bola to veľká krvavá škvrna, červená farba na každého radare, ale nikto s tým nič neurobil. A to je dôvod, prečo som s touto červenou prišiel.“ A práve táto červená na kabáte malého 4-ročného dievčatka ju spravila možno neplánovane slávnou. Spravila z nej dievča, ktorému dnes nikto nepovie inak ako "dievča v červenom kabáte."