Fred Astaire sa v Sklenenom pekle objavil len na 15 minút, no i tak takmer získal Oscara

Na plagáte bola jeho tvár miniaturizovaná do obdĺžnika. Zarobil si 20-krát menej, než najväčšie hviezdy. Napriek tomu kritika Freda Astaira ocenila zo všetkých hercov Skleneného pekla najviac.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Sklenené peklo z roku 1974 sa radí k najlepším katastrofickým filmom všetkých čias. V jedinom filme sa bok po boku stretli herci, ktorí či už v tom čase, v nedávnej minulosti alebo dokonca v budúcnosti, patrili k najväčším hviezdam Hollywoodu. 

Plagátu k filmu dominovali tváre Stevea McQueena a Paula Newmana, ktorí obaja dostali za účinkovanie na vtedajšiu dobu závratný $1 milión. Do menších úloh boli obsadení napríklad William Holden, Faye Dunaway či Richard Chamberlain. 

Paradoxne, všetky veľké „áčkové“ hviezdy zatienil, aspoň čo sa týka ocenení a ohlasov kritiky, v tom čase už 75-ročný Fred Astaire, legendárny tanečník a ikona prvých rokov zvukového Hollywoodu reprezentovaného popularitou muzikálového žánru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Fred Astaire v časoch svojej najväčšej slávy
Fred Astaire v časoch svojej najväčšej slávy (zdroj: Profimedia)

Na rozdiel od niektorých kolegov sa mu úspešne podarilo prežiť i úpadok muzikálov i aklimatizovať sa v povojnovom období ako herec charakterových úloh. Namiesto tanca, ktorý u neho suploval repliky, viac pracoval so slovom a výrazom. 

Až však Sklenené peklo prinieslo Astairovi konečne uznanie od kritikov, na ktoré čakal štyridsať rokov. Získal vďaka filmu prvú a svoju jedinú nomináciu na Oscara, svoj druhý Zlatý Glóbus a prvú a jedinú cenu BAFTA, teda cenu udeľovanú britskými filmovými kritikmi.

Astairova úloha vo filme pritom bola len marginálna a na plagátoch sa jeho fotografia objavovala len v malom obdĺžniku, hlboko pod McQueenom a Newmanom. Niektorí ju označujú len za „trochu dlhšie cameo“, narážajúc na to, že sa sa na plátne objavil len na 15 minút.

SkryťVypnúť reklamu
Plagát k filmu Sklenené peklo
Plagát k filmu Sklenené peklo (zdroj: Ewbank's Auctions)

V porovnaní s ostatnými kolegami dostal aj výrazne menej zaplatené. Kým McQueen s Newmanom dostali už po spomínanom milióne a Bill Holden $200-tisíc, šek pre Astaira bol vypísaný len na $50.000. Napriek tomu neodmietol ponuku na svoj „posledný tanec“.

Doslova i metaforicky. Práve Sklenené peklo bolo posledným filmom, v ktorom Astaire nejakým spôsobom tancoval. Bol tiež posledným z veľkých hollywoodskych blockbusterov, v ktorých si zahral. A nechýbalo veľa, aby nielen hral, ale aj spieval.

Astaire štúdiu ponúkol, že sám napíše, prípadne rovno aj odspieva pieseň k filmu. Neuspel. Skladba We May Never Love Like This Again, o ktorej Paul Newman prehlásil, že bola strašná, napokon získala Oscara za najlepšiu originálnu filmovú pieseň. 

SkryťVypnúť reklamu

Astaire vo svojej nepriznanej labutej piesni stváril komicko-tragickú úlohu nešikovného podvodníka, ktorý namiesto toho, aby svoju obeť finančne zruinoval, sa do nej zamiloval. A ku svojmu plánu sa jej dokonca aj priznal.

Jeho postava nebola napísaná Astairovi na telo – slúžila na akési vyváženie pomyselných váh, kde na opačnom konci bol Richard Chamberlain v úlohe sociopatického a po peniazoch bažiaceho biznismana, ktorý sa spolupričinil o katastrofu.

Ako neskôr prezradila Astairova dcéra, najobľúbenejšou scénou jeho otca nielen z celého filmu, ale aj z celej jeho kariéry bola jedna z posledných scén celého filmu, v ktorej Astaire bojoval so silným prúdom vody z nádrží, ktorá mala uhasiť oheň.

SkryťVypnúť reklamu
Fred Astaire so Steveom McQueenom na oslave po skončení natáčania
Fred Astaire so Steveom McQueenom na oslave po skončení natáčania (zdroj: Twitter/vintage_actors)

Fred Astaire získal nomináciu na Oscara smolne v roku, ktorý sa niesol v znamení dominancie druhej časti Krstného otca. Z piatich nominácií až tri patrili hercom z toho filmu a jeden z nich, Robert De Niro, si napokon zlatú sošku odniesol. 

Na udeľovaní Oscarov nechýbal ani Astaire, ktorý bol paradoxne usadený vedľa Francisa Forda Coppolu, režiséra Krstného otca. S ním sa dobre poznal z filmu Divotvorný hrniec, v ktorom si práve Astaire zahral jednu z hlavných úloh.

V polovici mája uplynie 120 rokov od narodenia Freda Astaira. Ten je dodnes jedným z najstarších hercov, aký bol kedy nominovaný na Oscara. A to pripomeňme, že za účinkovanie vo filme, v ktorom sa objavil dovedna iba na pätnásť minút. 

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu