
X+Prvé vydanie knihy
Tolkien nechcel byť na smiech
Myslím, že sa hovorí, že aj kniha má svoj príbeh. Nie ten, ktorý sa odohráva v jej „vnútri“, alei ten, ktorý ju obklopuje, ten, ktorý súvisí so životom jej stvoriteľa, samotného autora. Rozprávať by o tom mohol Hemingway a mnohí ďalší. Kým niektorí autori čerpali z vlastnej nekonečnej fantázie, iní zo svojich životných skúseností. Ten Tolkienov príbeh zvykne začínať tým, že „bol raz jeden autor, ktorý chcel napísať knihu pre svoje deti.“ Bol by to určite krásny príbeh, no takto sa nestal. „Pokiaľ ste pomerne mladý človek a nechcete byť na smiech, tak poviete, že to píšete pre deti,“ vysvetľoval v rozhovore pre NY Times Tolkien. Práve deti však vždy považoval za svoje najvďačnejšie publikum, pretože to vždy boli oni, ktoré radi počúvali najrôznejšie príbehy. Počas práce na Beowulfovi sa editorovi vydavateľstva George Allen and Unwin dostal do rúk rukopis Hobita, ktorý britský autor písal už dlhšiu dobu. Knihu okamžite doporučil k publikácii. Zostávalo napísať už len posledné kapitoly.
Hobit sa začal predávať 21. septembra 1937
Vôbec prvá publikácie sa dostala na pulty 21. septembra 1937. Bola doplnená o čierno-biele ilustrácie samotného Tolkiena a vydaná v náklade približne 1.500 kusov. V priebehu troch mesiacov sa rozpredalo celé prvé vydanie a začalo sa pripravovať ďalšie. Úspech Tolkienovho titulu v Anglicku zaktivizoval aj amerických vydavateľov. Stanley Unwin požiadal britského autora, aby napísal sequel. Ten pôvodne nechcel, no napokon súhlasil. Z tohto „nového Hobita“ vznikol časom Pán prsteňov.
Prvé vydanie dnes kúpite za $10.000
Z prvého britského vydania Tolkienovho diela sa v priebehu dekád stal priam zberateľský exemplár. Ako uvádza napríklad server tolkienlibrary.com, tak originálne vydanie v anglickom jazyku sa dá len ťažko kúpiť pod $10.000 (a to v akomkoľvek stave!) a v prípade nepoškodenej knihy dokonca za 4-násobnú cenu. Len v priebehu dvadsiatich rokov stúpla cena až 5-násobne. Dobrý obchod spravilo aj filmové štúdio, ktoré v roku 1969, štyri roky pred Tolkienovou smrťou, kúpilo filmové práva na Hobita i Pána Prsteňov a to za £100.000. Trvalo však viac než tridsať rokov, kým Peter Jackson ukázal, že kniha, ktorá je označovaná „nesfilmovateľnú“ sa dá previesť na plátno. V roku 2012 získal svoju filmovú podobu aj Hobit a podľa boxofficemojo.com len do dnešných dní zarobil viac než miliardu dolárov.
Vitajte v Tolkien Society of America
Po vydaní Pána prsteňov vznikla predovšetkým v USA takmer doslova tolkien-mánia. Vznikol Tolkien Society of America či Tolkien Journal. Novými témami v spoločnosti sa stali čerstvé huby (obľúbené jedlo hobitov), jablčný mušt a slovníky ľudí obohatili termíny ako „orcs“ „wargs“ a ďalšie. Oficiálnym pozdravom fanúšikov Tolkiena stala fráza „May the hair on your toes never grow less“ (Kiež ti vlasy na prstoch na nohe nikdy neprestanú rásť). V študentských cafetériách sa začali na pultoch vedľa cigariet predávať výtlačky Tolkienových kníh. Samotného spisovateľa zvolili najlepším autorom fantasy a dali mu model rakety.
Hobit mal byť pôvodne samostatnou knihou
To, že Hobit vznikol v hlave Tolkiena oveľa, oveľa skôr než sa reálne dostal na pulty kníhkupcov, to nie je žiadne tajomstvo. Prvé nápady začal britský autor spracovávať už v priebehu tridsiatych rokov. Dovtedy pracoval na tvorbe máp, ktoré mu mali napomôcť skonštruovať jeho veľký mytologický svet. „Hobit pôvodne nebol časťou (tohto sveta), ale akonáhle som začal prenikať do tohto sveta, tak som aj jeho zahrnul do jeho aktivít,“ uviedol v rozhovore z roku 1971. A tak z pôvodnej fráze „kde bolo tam bolo“ vznikol prvý z diel mapujúci veľký mytologický svet obývaný postavami zo sveta Tolkienovej fantázie.
Bude aj ďalší „Hobit“?
Napriek tomu, že od smrti britského autora uplynulo už 40 rokov (2. septembra bolo štyridsať rokov od jeho smrti), tak Tolkien možno ešte nepovedal posledné slovo. Jeho syn Christopher, oficiálne vykonávateľ jeho poslednej vôle, v jednom z nedávnych interview uviedol, že doma má 70 krabíc plných najrôznejších materiálov. Medzi nimi sú nielen najrôznejšie dopisy, ale predovšetkým aj rôzne krátke príbehy, zápisky či dokonca aj celé texty. Možno sa tak jedného dňa dočkáme ďalšieho príbehu zo sveta, ktorý vytvoril J.R.R. Tolkien, zo sveta, v ktorom ako povedal Christian, vyrastal aj on sám.