Na ľudovú nôtu

Písmo: A- | A+

„Dáva sa na známosť širokej verejnosti, že v Chyzerovciach v kultúrnom dome, veselo na tancovačke bude Príďte dobrí ľudkovia, program nachystaný bude, do tanca „Podjavorská muzika“ vyhrávať bude.“

V minulých storočiach, keď väčšina ľudových tancov vznikala, sprevádzali prostý slovenský ľud tanečné zábavy doslova celým životom, od kolísky až po poslednú rozlúčku. Niekdajšie muziky boli nielen príležitosťou tanečne sa vyžiť, ale aj dôležitou spoločenskou udalosťou. Viacnásobné opakované tancovanie jedného páru pred očami celej dediny malo polozásnubný charakter.

Na tanečnej zábave sa preverovali tanečné kvality jednotlivcov: kto vie ako zaspievať, tancovať, kto sa ako správa, kto má veselú povahu, kto je ústupčivý a kto bitkár. Dobrý tanečník mal v dedine honor už aj preto, že ako fyzicky zdatný bol súčasne aj dobrým robotníkom. Kto by však v zakázanom čase tancoval (pôst, advent), tomu mali podľa starej povery po smrti nohy z hrobu trčať.

Na zábave sa prejavovali aj majetkové rozdiely. Nie každý mládenec si mohol dovoliť dať si zahrať sólo, zaplatiť za pesničku. Gazdovské a najhrdšie dievky stáli vždy v prvom rade, aby boli tanečníkom čo najväčšmi poruke. Súčasne však prenikali aj snahy o zrovnoprávnenie, ktoré sa prejavovali predovšetkým v zavádzaní dámskych voleniek. Ak sám tanec nemal sólový ráz, sóla sa povoľovali jednotlivcom len zriedka. Skôr sa vyhlasovali skupinám, napríklad ženáčom, vojakom, robotníkom.

V 20. storočí klasický tanečný folklór postupne ustupuje do úzadia. K určitému zvratu dochádza až po druhej svetovej vojne, keď sa ľudový tanec stáva javiskovým umením. Postupne vznikali folklórne skupiny, súbory, dokonca aj súbory, ktoré sa ľudovému tancu venujú na profesionálnej úrovni.

Folklórnych skupín je na Slovensku viac ako sto. Sú v nich zastúpené všetky generácie, od malých detí až po starších mužov a ženy, prevažne z jednej dediny. Snažia sa o autentické stvárnenie zvykov a tradícií z ich okolia. Ľudové umenie je klenot, ktorý nám v šírom svete závidia, ale na to aby sa uchoval musí žiť aj medzi obyvateľstvom. Preto sme sa rozhodli zorganizovať akciu, aká u nás ešte nebola! Určená nielen pre priaznivcov folklóru, ale pre všetkých, ktorí majú radi tanec a živú hudbu.

Tancovačka - tanečná zábava, sa bude konať 14. novembra 2015 (sobota) so začiatkom o 20.00 hod. v kultúrnom dome v Chyzerovciach.

Zábava začne tanečným domom (školou tanca), kde sa aj úplní laici naučia základy a charakter ľudového tanca regiónu Zemplín. Po tanečnom dome bude do tanca hrať Podjavorská muzika z Pliešovskej kotliny, ktorá čerpá z tradičnej slovenskej ľudovej hudby, ale aj rómskej ľudovej hudby. Okrem tanečného domu je pripravený bohatý program, pozostávajúci z ukážok rôznych tancov (klobúkový tanec).

V cene vstupného, ktoré sa odvíja od toho, či prídete v kroji, je zahrnutý aj nealko nápoj. Je to jedinečná príležitosť obliecť si niečo, čo väčšina z nás možno na sebe ešte nikdy nemala alebo aspoň nenosí každý deň.

Občerstvenie si bude možné zakúpiť samostatne, priamo v priestoroch kultúrneho domu.

Neváhajte a príďte. Tešíme sa na Vás!

Barbora Rajtárová, Michal Cimmermann

Ak Vás naša činnosť zaujala a máte chuť pomôcť, povedzte o nej svojimi priateľom alebo zdieľajte tento článok a podporte ho svojím hlasom pod textom. Vaše konanie prispeje k sledovanosti jeho obsahu, a tým aj k lepšej informovanosti ľudí žijúcich v našom meste.

Ak sa Vám tento článok páči, pridajte si našu facebookovskú stránku, kde sú zverejňované. https://www.facebook.com/pages/ZMena/1493518910891751 Ďakujeme.

Skryť Zatvoriť reklamu