Darca na základe tejto zmluvy bezodplatne prenecháva dar, či už hnuteľnú alebo nehnuteľnú vec, darcovi, ktorý túto vec prijíma a stáva sa jej vlastníkom.
Občiansky zákonník upravuje iba jeden spôsob zániku darovania, a to na základe jednostranného právneho úkonu darcu voči obdarovanému, ktorý hrubo porušil dobré mravy svojím správaním voči darcovi alebo členom jeho rodiny.
Zákon dobré mravy bližšie nešpecifikuje a posúdenie konkrétnej situácie v spore uskutoční súd. Ďalej treba pripomenúť, že musí ísť o porušenie dobrých mravov značnej intenzity alebo o ich sústavné či opakované porušovanie, teda nepostačuje len určitý subjektívny pocit darcu.
V prípadnom súdnom spore je na darcovi, aby preukázal, že obdarovaný sa voči nemu alebo členom jeho rodiny správa spôsobom, že hrubo porušuje dobré mravy. V tejto súvislosti však súd berie do úvahy aj zásadu vzájomnosti.
V praxi to znamená, že by sa malo v týchto prípadoch prihliadať aj na správanie darcu, či samotné správanie obdarovaného, ktoré sa javí voči darcovi, prípadne členovi jeho rodiny, ako hrubo porušujúce dobré mravy, nebolo prípadne darcom vyprovokované.
Hrubé porušenie dobrých mravov nie je každé správanie, ktoré je neetické, resp. ktoré nezodpovedá spoločensky uznávaným pravidlám slušného správania. Hrubým porušením dobrých mravov sa rozumie ich porušenie značnej intenzity alebo sústavné porušovanie. Ide napríklad o prípady fyzického napádania darcu obdarovaným, hrubých urážok na cti darcu, neposkytnutia potrebnej pomoci, opakované vyháňanie darcu z domu, ktorý bol darovaný, sústavné odmietanie poskytovania výživy, na ktorú je darca voči obdarovanému odkázaný.
Za hrubé porušenie dobrých mravov nemožno považovať napr. prípad ak obdarovaný opomenul životné jubileum darcu, predaj darovanej veci cudzej osobe. Každý prípad sa vždy posudzuje individuálne, pričom súd skúma napr. aj či nevhodné správanie obdarovaného nevyprovokoval darca svojím správaním. Darca nemá nárok na vrátenie daru od obdarovaného ani vtedy, ak sa členovia rodiny obdarovaného správajú k darcovi tak, že tým hrubo porušujú dobré mravy, pretože obdarovaný nemôže zodpovedať za správanie iných osôb voči darcovi
Právo domáhať sa vrátenia daru sa premlčuje vo všeobecnej trojročnej premlčacej lehote, ktorá začína plynúť v deň kedy sa mohlo toto právo po prvý raz uplatniť. Nie je teda nevyhnutné aby stav Porušovania dobrých mravov pretrvával v čase kedy sa darca bude domáhať vrátenia daru.
Iná situácia nastane, ak sa vrátenia daru domáhajú druhé osoby, napríklad dedičia po smrti darcu. V takomto prípade možno darovaciu zmluvu napadnúť na súde žalobou o určenie neplatnosti darovacej zmluvy, je však potrebné, aby dedič/dedičia uniesli dôkazné bremeno, pretože bezdôvodné napadnutie darovacej zmluvy je odsúdené na neúspech.
Dôvodov pre napadnutie darovacej zmluvy je niekoľko napríklad, že zmluva nespĺňa náležitosti ustanovené zákonom, bola uzatvorená v tiesni, za nápadne nevýhodných podmienok, pod nátlakom, alebo z dôvodu, že darca nebol spôsobilý na právne úkony, alebo že darca v čase, keď bola darovacia zmluva podpísaná, konal v duševnej poruche.
V zmysle § 37 Občianskeho zákonníka: „Právny úkon sa musí urobiť slobodne a vážne, určite a zrozumiteľne; inak je neplatný.“
Podľa § 38 ods. 2 Občianskeho zákonníka: „Takisto je neplatný právny úkon osoby konajúcej v duševnej poruche, ktorá ju robí na tento právny úkon neschopnou.“

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho ďalej cez fb stránku a podporte ho svojím hlasom pod textom. Ak máte nejaké doplňujúce otázky, napíšte mi ich do správy, prípadne do diskusie.
fb stránka: https://www.facebook.com/trestnyadvokatnitra/
web stránka: http://www.cimmermann.com/