Moje knižné lásky 7

Písmo: A- | A+

O mojich obľúbených knihách a autoroch z vlastného pohľadu a so štipkou nostalgie. Dnes: Douglas Noël Adams

DNA Väčšine čitateľov Douglasa Adamsa predstavovať asi nemusím. Buď ho poznajú či o ňom aspoň počuli, alebo si na pokračovanie článku neklikli. Aj v prípade, že to urobili z čírej zvedavosti, moja óda na Douglasa bude určite obstojnou motivačnou náhradou za encyklopedický životopis (ktorý je mimochodom tu).
Jeho diela sú v žánri sci-fi a fantasy (SFaF) ako stvorené na úžívanie si fantázie a výmyslov. Zásadou dobrého vychutnávania si SFaF je akceptovať výmysly ako pravdu alebo možnú pravdu. To však nedokáže každý (bez urážky :-). Ak však pri čítaní knihy alebo pozeraní filmu pripustíte, že by svet, ktorý autor opísal, mohol existovať - hoci len vo vašej hlave - otvorili ste dvierka svojej fantázie, vypustili von sny či nočné mory a viete si SFaF užiť.

Adamsovým najznámejším dielom, ktoré z neho urobilo kultového spisovateľa, je Stopárov sprievodca galaxiou a jeho štyri pokračovania: Reštaurácia na konci vesmíru, Život, vesmír a všetko, Zbohom a ďakujeme za ryby a Zväčša neškodná.
Len pre informáciu, Stopárov sprievodca galaxiou je elektronická kniha obsahujúca milióny hesiel s popiskami, ktoré pre knihu získavajú jej redaktori-užívatelia. Jej obálka sa hrdí veľkým upokojujúcim nápisom "Nepodliehajte panike!".
Stopárska séria opisuje životné peripetie obyčajného pozemšťana Arthura Denta, ktorému takmer pod nohami diaľnicechtiví mimozemšťania vymažú z tváre vesmíru jeho rodnú planétu, dobrodružstvá jeho priateľa Forda Prefecta, ktorý má na svedomí, že v osudnom okamihu sa už obaja nachádzajú v Nepodliehajte panike!"bezpečí" vesmírnej lode, zážitky jedinej zostávajúcej pozemšťanky Trillian, prezidenta galaxie Zafoda Bíblbroxa... a ďalších dôležitých i úplne nedôležitých obyvateľov vesmíru (napríklad istého Marvina). To všetko na rôznych miestach v priestore, čase a všetkých dostupných rozmeroch.
Na cestovanie s vesmírnymi stopármi nebudete potrebovať Sprievodcu galaxiou, ale fantáziu a zmysel pre humor. I pre ten čierny.
Douglas Adams v príbehu o najlepšie predávanej knihe vo vesmíre servíruje čitateľom tie najbizarnejšie, najbláznivejšie i najúžasnejšie teórie o živote, vesmíre a vôbec - a pritom ak sa zamyslíte, všetky sú fantasticky logické - vzhľadom na svet, v ktorom sa odohrávajú i na ten šialený svet, v ktorom naozaj žijeme.
Vlastne sa radšej nezamýšľajte, len pustite Douglasa do svojej hlavy, do svojho sveta a zistíte, aký ten jeho život i vesmír dáva dokonalý (ne)zmysel. Pentalógia Stopárov sprievodca galaxiou je oslavou absurdity vo všehomíre.
Obyčajným ľuďom (prípadne robotom a iným bytostiam) sa tam dejú neobyčajné veci, na základe ktorých potom ďalšie neobyčajné veci prežijú alebo robia. A to im my čitatelia (priznajme sa) trochu závidíme. A tak chceme tie neobyčajné veci prežiť aspoň na stránkach knihy. Pretože v našom reálnom svete sa nedejú. Ak sa aj náhodou dejú, nepatríme medzi tých šťastlivcov. A keby sa nám niečo také douglasoadamsovské prihodilo, kto nám to už uverí?
Ale v Stopárovi to všetko je, a keď si ho čítam večer v posteli, na malú chvíľu je to ozajstné. Aj v tom je čaro science fiction a fantastiky.

Pri Douglasovi má človek pocit, že absurdita je neustále prítomná v živote (nielen) ľudských červíčkov. Tak prečo sa z nej netešiť? Prečo z nej nevyťažiť to najlepšie a nedať to na papier? Presne to Adams urobil a trafil po hlavičke nepravdepodobný počet klincov. Stopárov sprievodca galaxiou sa stal megahitomstopár doslova cez noc. Začal ako scenár pre rozhlasovú hru a po vyše dvoch desaťročiach skončil (zatiaľ) v dlho očakávanej filmovej podobe, ktorú mnohí kritizujú, no ja z nej Douglasovho ducha cítim rovnako ako z tlačeného predchodcu (veď časť filmového scenára písal sám).

Keď mal už Stopárovho sprievodcu plné zuby, napísal si pre potešenie Holistickou detektivní kancelář Dirka Gentlyho a neskôr jej voľné pokračovanie, Dlouhý, temný čas svačiny duše. Dirk Gently je divný patrón a okrem toho súkromné očko, ktoré neprijíma jednoduché prípady, takže má väčšinou prázdny diár aj chladničku. Na riešenie tých ojedinelých zákaziek používa holistické metódy a na neznáme miesta sa najradšej dopravuje sledovaním náhodne vytipovaných áut...
Tretia kniha o Dirkovi Gentlym, s pracovným názvom Losos pochybnosti, zostala nedokončená a v takom stave bola spolu s ďalšími článkami publikovaná v knihe Ještě jednou a naposledy stopem po Galaxii aneb Losos pochybnosti.

Pri čítaní Adamsových kníh si vždy uvedomím jednu vec - tento človek premýšľal tak, ako v celej histórii ľudstva premýšľalo asi len veľmi málo ľudí. Dokáže kombinovať geniálne nápady a nájsť v týchto kombináciách také súvislosti, až sa mi z toho motá hlava. Sú to chvíle literárnych orgazmov, keď obdivujem jeho génia od A po Z (a od 42 do nekonečna).

Douglasov životný príbeh je príbehom človeka výnimočného i obyčajného zároveň. Výnimočného tým, čo mal v hlave a obyčajného tým, ako musel denne bojovať sám so sebou, aby to dal von. Z knihy jeho priateľa a kolegu Neila Gaimana Nepropadejte panice: Douglas Adams a Stopařův průvodce Galaxií, mapujúcou život Stopárovho sprievodcu i jeho autora, sa dozvedáme, že Douglas bol notorickým nestíhačom vydavateľským termínov a obdobia tvorivého zápalu sa striedali s dlhými týždňami kríz.
Ako zrelý štyridsiatnik mal manželku a dcéru, vďaka svojmu dielu sa stal legendou už počas života. Venoval sa aktivitám na záchranu zvierat, bol blázon do informačných technológií, písal články i knihy, mal priateľov i dosť peňazí. A v jednom okamihu to všetko vybuchlo a s infarktom jeho súkromný vesmír skončil. Príliš skoro...
Zostali po ňom okrem najbližších aj nespočetné kluby fanúšikov, nesmrteľná sláva, pocty (Deň uterákov a názvy asteroidov) i odkaz všetkým generáciám. No nič viac už nebude.
Žiadne nové knihy, poviedky, scenáre, nápady. Spolu s jeho telesnou schránkou odišiel aj jeden z najoriginálnejších literárnych mozgov na planéte.
Nech je mu mramor ľahký... a pravdepodobnosť nekonečná.

 

Douglas Noël Adams 1952-2001

 

Skryť Zatvoriť reklamu