Dobrý dôvod pre II. pilier

Písmo: A- | A+

Pod mojím posledným blogom na tému druhý pilier, kde som polemizoval, či je v päťdesiatke rozumné ostať v druhom pilieri alebo nie, jeden z diskutujúcich napísal dobrý dôvod, prečo v druhom pilieri ostáva. Keďže II. pilier je pre vstup aj výstup otvorený iba do konca januára 2013, je vhodný čas si tento dôvod pripomenúť.

Príspevok diskutujúceho:
Kým odídem do dôchodku, spolu budem do druhého piliera šetriť 21 rokov a cely tento čas budem mať zrejme mierne nadpriemerný plat. V čase keď II. pilier vznikol, bol výpočet môjho prípadného dôchodku oveľa vyšší ako je podľa dnešných zákonov. Dôchodok od štátu mi postupne klesá a kam klesne za 15 rokov, ktoré mi zatiaľ ostávajú do dôchodku .. zatiaľ .. určite to bude nakoniec viac .. nikto nevie, ale určite klesne. Jednoducho ak by mi podľa dnešných zákonov vyšiel dôchodok v dnešných cenách vo výške 1000 EUR, za 15 rokov môže byť maximálna výška pokojne aj 500 EUR. Peniaze odložené v druhom pilieri však budú vyplácané podľa skutočnej výšky. To všetko samozrejme v prípade, že II. pilier nebude celkom zrušený. Jednoducho politické riziko je na Slovensku oveľa vyššie ako finančné.

Má pravdu. Ja som vo svojom poslednom blogu napísal, že ak by som mal okolo 50, z druhého piliera by som vystúpil. Nemám však kryštálovú guľu a môžem sa veľmi ľahko mýliť. Ak uvažujete o výstupe z druhého piliera, mali by ste určite zvážiť aj vyššie napísané.

Ak ste mladý, nemali by ste vôbec váhať a do druhého piliera by ste mali ihneď vstúpiť. Napríklad aj preto, že štátny dôchodok dostanete až niekedy v 75ke, možno aj neskôr. Výpočet dôchodkového veku sa totiž zmenil a do dôchodku pôjdete podľa toho, aký bude priemerný vek dožitia sa Vašej generácie.

Zopakujem ešte niekoľko smutných faktov o dôchodkoch, ktoré som už uviedol v jednom zo svojich starších článkov:

Keď sa budete spoliehať na dôchodok od štátu, budete v starobe obhrýzať suché rožky.

Druhý pilier vám pomôže. Občas si k rožku budete môcť dovoliť aj šunku. Ale nie každý deň.

Demografia je v kýbli. Husákove deti to nezachránia. Slušná časť tejto spoločnosti vymiera.

Švajčiarske dôchodky nebudú.

Trend náhrady príjmu v dôchodku od štátu na celom svete klesá. Kto sa o seba nepostará sám, bude trieť na dôchodku biedu.

Ak ste dlhodobo alebo často nezamestnaný, budete na dôchodku trieť biedu.

Ak ste živnostník, príjmy optimalizujete, kde sa dá a platíte odvody iba z najnižšieho, čo je možné, budete na dôchodku trieť biedu.

Ak máte nízky príjem, budete mať nízky dôchodok. Z každého piliera.

Filozofovanie o tom, ako dôchodky vyriešime tým, že zvýšime produktivitu, znížime nezamestnanosť, zvýšime priemerné mzdy a znížime polarizáciu príjmov, sú len báchorky a zbožné priania. Ešte sa to nikde nepodarilo bez toho, aby .... a teraz chvíľa napätia pred odhalením receptu na zaručené blaho a prosperitu .... sa neprestalo KRADNÚŤ a živiť darmožráčov. Realita je krutá a pred ekonomickým cyklom sa žiadna krajina neschová.
Riziko je spoliehať sa na štát, ktorý nemá dosť peňazí.

Druhý pilier je otvorený do konca januára 2013.

O posledných zmenách v druhom pilieri si môžete prečítať napríklad v tomto článku z môjho pera.

Skryť Zatvoriť reklamu