Spať na článok
Písmo: A- | A+

Diskusia k článku: Dobrý dôvod pre II. pilier

chevron-downchevron-up
Ak chcete prispievať do diskusie, musíte byť prihlásený predplatiteľ.
Prihlásiť sa
37 príspevkov

  • Tibor Pospíšil
    Blog

    otázka

    ku: " do druhého piliera by ste mali ihneď vstúpiť. Napríklad aj preto, že štátny dôchodok dostanete až niekedy v 75ke " . To navádza k predpokladu, že dôchodok z 2.piliera dostanem skôr, ako mi bude priznaný štátny dôchodok. T.j. že peniaze z 2.piliera si budem môcť vybrať pre oficiálne stanoveným vekom odchodu do dôchodku. Podľa mňa je to minimálne v súčasnej situácii inak: podmienkou pre nárok na dôchodok z 2.piliera je priznaný dôchodok z 1.piliera . Skúsim taký "morbídny" príklad: viem, že sa oficiálneho dôchodkového veku nedožijem. Chcel by som si pomôcť aspoň z nasporených peňazí v 2.pilieri. Môžem mať aj invalidný, ale podľa mňa sa stále k peniazom z druhého piliera nedostanem.
    • Peter Cmorej
      Tibor, nechce sa mi to teraz hladat v zakone, ale som si skoro 100 % isty, ze vyplata z 2.piliera je viazana iba na pocet rokov prispievania. Jedine ze by to poslednou novelou zmenili a ja som si to nevsimol. Keby aj hej, dufam, ze sam uznas, ze taka kravina yb nemohla mat dlhe trvanie. Btw. podobne je to napr. na Islande: tam sa normalne regulerne rata s tym, ze dochodca zacne najprv cerpat uspory z kapitalizacnych pilierov a az neskor v pokrocilejsom veku zacne dostavat aj dochodok/prispevok od statu.
      • Tibor Pospíšil
        Blog

        a je to vôbec určené ?

        A sú vôbec už prijaté predpisy, ktoré upravujú výplatu dôchodkov z 2.piliera? Aký je to zákon/predpis? Pretože ja som istý, že na začiatku sa hovorilo o tom, že tie peniaze budem môcť použiť len na nákup doživotnej renty, presnejšie, budem si musieť kúpiť rentu vo výške nejakej časti životného minima. Čo môže mať za následok to, že sa k tým peniazom dostanem až vo veku, keď mi nejaká životná poisťovňa bude ochotná za nasporené peniaze rentu s požadovanými parametrami predať.
        • Peter Cmorej
          pokial viem anuitna novela este nebola. Mihal ju mal pripravenu, no len nestihol. Ze vyplata z druheho piliera je viazana na pocet rokov sporenia a aj to s tou povinnostou zakupit si aspon minimalnych dochodok, je kdesi v 43/2004. Sice to s tym min. dochodkom moze byt aj v zak. o soc.poisteni, neviem, treba kuknut.
        • Filip Glasa
          Blog

          Anuity

          Povinnosť kúpiť anuitu bola len pre tých čo si nasporia málo. A rovnako to zostáva aj teraz. Musíš mať našetrené na 0,6 násobok životného minima. Zbytok si môžeš vybrať: "Programový výber s doživotným dôchodkom je forma vyplácania starobného dôchodku a predčasného starobného dôchodku podľa tohto zákona, pri ktorej dôchodková správcovská spoločnosť, s ktorou sporiteľ uzatvoril zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení alebo ktorú sporiteľovi určila Sociálna poisťovňa (ďalej len „príslušná dôchodková správcovská spoločnosť“), vypláca starobný dôchodok alebo predčasný starobný dôchodok ako disponibilný prebytok počas obdobia programového výberu a príslušná poisťovňa vypláca doživotný starobný dôchodok alebo doživotný predčasný starobný dôchodok."
      • Filip Glasa
        Blog

        Dôchodkový vek

        Podľa mňa si môžeš o dôchodok požiadať len ak si v dôchodkovom veku, alebo máš priznaný rpedčasný dôchodok podľa osobitných predpisov: " Podmienky vyplácania starobného dôchodku formou programového výberu s doživotným dôchodkom alebo formou doživotného dôchodku Sporiteľovi sa vypláca starobný dôchodok podľa tohto zákona formou programového výberu s doživotným dôchodkom alebo formou doživotného dôchodku, ak a) dovŕšil najmenej dôchodkový vek a b) získal najmenej 10 rokov starobného dôchodkového sporenia. § 31 Podmienky vyplácania predčasného starobného dôchodku formou programového výberu s doživotným dôchodkom alebo formou doživotného dôchodku Sporiteľovi sa vypláca predčasný starobný dôchodok podľa tohto zákona, ak a) mu bol priznaný predčasný starobný dôchodok podľa osobitného predpisu 3 ) a b) aktuálna hodnota osobného dôchodkového účtu sporiteľa ku dňu požiadania o vyplácanie predčasného starobného dôchodku je v hodnote potrebnej na vyplácanie tohto dôchodku doživotne v sume, ktorá dosahuje najmenej 0,6-násobku sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu podľa osobitného predpisu. 37 ) "
        • Peter Cmorej
          tak to som si fakt nevsimol. Ale asi je kazdemu jasne, ze v situacii, kedy je dochodkovy vek teoreticky nekonecno, je taketo ustanovenie nezmyselne. Vsak uvidime co prinesie anuitna novela, ale ze by tam toto ostalo dlhodobo, toho by som sa ako sporitel nebal
          • Tibor Pospíšil
            Blog

            nezmenia to

            ale ten hlavny hacik nie je ani tak vo vazbe na oficialny dochodkovy vek, ale v podmienke nutnosti zakupenia anuity vo vyske 0,6 nasobku ZM. Pretoze realita bude taka, ze nizkozarabajuci si proste tolko nenasporia. Uz budu mat povedme aj dochodok z 1.piliera. Ale v 2.pilieri nebudu mat dost. Toto modre koniky veru pri reklame na ten uzasny 2.pilier akosi pozabudli pobedat. . Peter: aj ked tvoju zapalistu obhajobu 2.piliera nechapem, verim, ze Ty si vies zistit, kolko stoji taka dozivotna renta. A vies si aj vypocitat, ake skupiny sporitelov by precitli z modreho sna, keby nadisla chvila pravdy, t.j. den, kedy by si chceli "svoje" nasetrene peniaze vybrat. Teraz neviem, ci zial, alebo chvalabohu, toto sa velmi pravdepodobne nedozvieme, pretoze ak nebude 2.pilier celkom znarodneny, urcite z neho zostane len torzo.
            • Peter Cmorej
  • Tibor Pospíšil
    Blog

    k politickému riziku

    ad: " Riziko je spoliehať sa na štát, ktorý nemá dosť peňazí. " . Podľa ešte pôvodnej koníkovskej verzie 2.piliera museli DSS-ky presunúť najneskôr 7 rokov pred dosiahnutým dôchodkovým vekom úspory dotyčného do "bezpečných" aktív. Ak by aj 2.pilier zostal (podľa mňa bude znárodnený), akú záruku (vzhľadom na politické riziko) by mal sporiteľ, že tými "bezpečnými" aktívami jednoducho nebudú štátne dlhopisy. V Grécku napríklad dôchodkové fondy boli medzi tými, čo odpisovali straty po krachu Gréckych financií. Prečo by som mal veriť, že to nebude rovnako aj na Slovensku?
    • Peter Cmorej
      to sa uz ale bavime o regulacii a o nastaveni investicnych pravidiel a nie o tom, ci je druhy pilier ako koncept ..ja mam radsej pomenovanie kapitalizacny pilier, nech to nevyzera, ze som zastanca toho ako je to u nas nastavene .. dobry alebo zly z pohladu zabezpecenia na dochodku a hlavne diverzifikacie rizika zabezpecenia na dochodku. Osobne si myslim, ze aj v konzervativnych fondoch by mali byt prisne limity na maximalnu expoziciu voci jednemu emitentovi a take tie napady, ze nech su tie peniaze najma v nasich vlastnych dlhopisoch, ci uz v riadnych alebo dialnicnych, povazujem za velmi nebezpecne
      • Tibor Pospíšil
        Blog

        2.pilier ako koncept

        Ja sa zasa nerád bavím o 2.pilieri, akoby to bol koncepčne kapitalizačný pilier dôchodkového sporenia. Pretože bez debaty 2.pilier mal od začiatku obmedzenia a pravidlá. Z môjho pohľadu také, že ho v mojich očiach úplne diskvalifikovali. Ale v každom prípade korektná debata o 2.pilieri nemôže od aktuálnych zákonných investičných nastavení abstrahovať.
  • Tatrancek
    Prémium

    II.pilier DSS

    Dobre Peter, myslim, ze budeme mat mnohi problem sa dozit dochodkoveho veku, tak aspon niekto nech dostane za mna tu almuznu, snad... ...len sa mi uz nechce obzerat a porovnavat vykonnosti fondov a DSS, takze mame nejaky link na objektivne zhodnotenie a pomoc pri vybere ?
    • Peter Cmorej
      nie, nemame. Silna informacna bieda. Asi za par dni spacham este blog, ze ako to vyzera s fondmi v II.pilieri a ako si ich namixovat, lebo otazok budem dostavat asi vela. Ale co sa tyka vyberu DSS, mozes si viacmenej hodit kockou. Okrem Allianzu este ani jedna neoznamil ci indexovy fond necha alebo nenecha .. aspon o tom neviem. Allianz napisal, ze nenecha, ale ze urobi skutocny akciovy fond kde budu silne zastupene aj indexove ETF.
      • leporelo.e

        názory z ČR

        Za posledních deset let byl průměrný výnos penzijních fondů po započtení inflace celé jedno procento. Pravda, fondy se musely držet při zdi, musely klientům zaručit nulu. Nové fondy budou moci investovat dynamičtěji, ale zase riskují ztrátu. "A to má být výhodné?" ptají se ekonomové Vladimír Pikora a Markéta Šichtařová ve své nové knize. Zdroj: http://finance.idnes.cz/naha-p... Když dva dělají totéž, není to totéž. Tedy pokud si chtějí "po novém" spořit na důchod a jeden je muž a druhý žena. Přesun do nového důchodového systému od 1. ledna 2013 se alespoň trochu vyplatí zhruba 50 procentům mužů a 30 procentům žen. "Největší přínos lze očekávat u mladších mužů v nejvyšší mzdové kategorii, horních deset procent. Ke státnímu důchodu by si přilepšili o částku ve výši zhruba tři až pět procent své mzdy," Dnešní třicátník s příjmem 50 tisíc měsíčně by si tak polepšil díky soukromé penzi zhruba o 1,5 tisíce korun měsíčně." Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/penz...
        • Peter Cmorej
          ano mas pravdu, ked su v tych fondoc garancie, stoji to za houby. Ale ty si to asi myslel inak, ze ? ;) A zachytil si aj pointu toho co pisu ? .. Jak by si tedy podle vás, měli lidi něco našetřit na stáří? M.Š.: Rozkládat peníze na co nejvíc míst a spoléhat na sebe. Ne na fondy, ne na stát. a teraz si to porovnaj s tym co pisem ja
  • Mato Arvay

    zakladna chyba 1. dochodkoveho

    piliera je, ze vyska dochodku nie je zavisla od poctu vychovanych pracujucich deti odvadzajucich odvody a zakladna chyba 2. piliera je, ze sa uspory nezhodnocuju - cim dlhsie sporis, tym si chudobnejsi. 2 pilier je dobry iba na to, aby lial dalsie peniaze do pyramidovej hry, ktora nekoniec aj tak padne
    • Peter Cmorej
      a preco by to mala byt pyramidova hra, ktora padne ? robit usudky z nespravnych predpokladov je velmi nestastne
      • spc
        spravne napisal, ze takzvane `uspory` sa tam nezhodnocuju (a uz je to cca 10 rokov co nato mali - to nie je kratka doba)!!! mily panko z clanku s tucnym platom sa boji o svoju mastnu `nesolidarnu` penziu, ale drviva vecsina ludi s priemernym a podpriemernym platom (ktora nedostane tak maly dochodok z 1P relativne k odvodom - jednoducho preto ze je uz beztak tak maly, ze ho moc okresavat nejde) je v inej situacii... riziko velkej inflacie, menoveho kolapsu atd. je velmi vysoke - 2P tieto javy prakticky nekompenzuje a predsalen 1P je valorizovany podla AKTUALNEJ situacie a valorizovany coraz viac systemom nahravajucim priemerne a podpriemerne zarabajucim... (a tak to ma byt)
        • Peter Cmorej

          a to ma byt co toto ?

          a toto myslis ako kritiku II.piliera ? prezrad, ako ti pomoze 1.pilier v pripade ak dojde k vysokej inflacii alebo k menovemu kolapsu ? V com bude v lepsej pozicii oproti II.pilieru ? ako chces riesit fakt, ze v buducnosti tu budeme mat ovela horsi pomer dochodcov a pracujucich ? kritizovat bez ponuknutia alternativy je velmi lahke nikde som nepisal, ze II.pilier je idealne nastaveny .. to na margo toho doterajsieho zhodnocovania uspor
          • spc2
            - 1P (mne osobne nie) pomoze v tom, ze jeho vyska je valorizovana prave podla situacie v state... t.j. v pripade napr. vysokej inflacie a (zaroven/ pripadne) rastu priemernej mzdy sa zvysuje aj dochodok - v 2P sa nezvysuje nic. -ja to nechcem `riesit` nijako, pretoze sa to inak ako znizovanim dochodku z 1P a zvysovanim veku odchodu do dochodku ani neda riesit. ani keby 2P fungoval `jak sen` a ziadna inflacia by sa nekonala, tak to nemas riesenie, pretoze peniaze nie su kryte nicim a teda velky narast dopitu a pokles ponuky vyvola zas len narast cien a znici nominalne `hodnotne` dochodky z 2P !!! -najhorsie riesenie je posunutie problemu niekde z dalekej buducnosti do pritomnosti (pre dobry pocit takych fanatikov `pozadujucich riesenie` za kazdu cenu). T.j. dnes vyrabame sekeru, sposobujeme PREDCASNE problemy financovania 1P (kedze su odklonene zdroje), ten dlh ma urcite naklady (uroky) - pricom odklonene zdroje su v lepsom pripade neznehodnotene! Jedini pre koho je tento system dobry su majitelia DSS, ktori maju svoj kseft isty... (a aj preto robili taky brutalny nabor `oveciek` a vynalozili nehorazne prachy na masirovanie verejnosti -> nie z altruizmu :o))) p.s. kritizovat aj bez ponuknutia alternativy je NUTNE!!!! napr. mas klienta, ktoremu nevies ponuknut vhodny investicny produkt k jeho poziadavkam, tak mu povies radsej `nech to necha tak`, alebo mu nasilne vyfabrikujes nejake `riesenie` - ktoreho konecny vysledok bude horsi ako keby klient vobec neinvestoval????
            • Peter Cmorej
              • spc3
                • Peter Cmorej
                  • spc4
  • Vrátny Štefan
    Mám ten istý názor, že pokiaľ niekto chce mať aké-také dôchodkové zabezpečenie, nech sa nespolieha na vládu. Vlády sľubujú, aby dostali hlasy pri voľbách, ale nik z terajších ministrov už nebude vo vláde, keď dnešná mládež pôjde na dôchodok. Politika štátneho dôchodkového zabezpečenia je nemorálna, nezákonná a prieči sa základným ľudským právam, lebo sľubuje terajším platcom daní a odvodov, že na ich dôchodok budú platiť ľudia, čo sa ešte možno ani nenarodili. Zaväzovanie k platbám nenarodené deti, to znie dosť nevoľnícky, otrokársky. Drsné konštatovanie, ale... http://vratny.blog.sme.sk/c/31...
    • spc3
      ano, je jedna vec `spoliehat sa sam na seba` - ale stale MUSIS platit mastne vypalne... akurat si teraz mozes `vybrat` ci peniaze pojdu statu (t.j. to sme akoze my vsetci) alebo cast pojde sukromnej spolocnosti (ktora sa akoze o teba ludomilne na starobu skvele postara) je len otazkou subjektivneho pohladu, co je vecsia srrraccka :o( ...a malokto je na tom tak dobre, ze by mal este dalsie zdroje a cas k tomu vsetkemu sa zabezpecovat este aj sam.
  • L-Pack

    Hm...

    Myslíte, že ste uviedli všetky fakty o druhom pilieri? Asi nie, vynechali ste ten najodstatnejší - investičné riziko druhého piliera. Čo myslíte, čo by sa stalo s "úsporami" v druhom pilieri, keby napríklad investori zdvihli úroky na pôžičky - čo ja viem, trebárs Japonsku. O nejakú smiešnu hodnotu, povedzme o 0,1%. Nuž, stalo by sa asi toľko, že Japonsko by nezvládlo menežovanie svojich triliónových dlžôb a zrejme by skončilo podobne ako Grécko. Svetová ekonomika by dostala veľmi tvrdo po hube a hodnotu dôchodkových úspor slovenských DSS nechcem ani hádať. (také nepodstatné veci, ako že dôchodok z II.piliera nebude valorizovaný nepokladám za vhodné ani uvádzať) Sporenie v II.pilieri má z môjho pohľadu jedinú výhodu - dedenie "nasporených" prostriedkov. Smola je však v tom, že táto výhoda sa netýka sporiteľa, ale jeho dedičov a teda asi sa nájde len málo ľudí, ktorí by sa vytešovali, že ako dobre bude, keď sa im podarí umrieť pred dosiahnutím dôchodkového veku.
    • Peter Cmorej
      keby som chcel uviest vsetky fakty o II.pilieri, nebolo by to na blog ale minimalne na rozsiahlu pracu. Toto nie je diskusia o fungovani ekonomiky, takze na tuto temu s Vami polemizovat nebudem. Ak dostane svetova ekonomika tvrdo po hube, tak rovnako tvrdo po hube dostane aj I.pilier, takze to nie je argument proti II.pilieru. Precitajte si pripadne moje dalsie clanky o II.pilieri
  • BTW

    V 2. pilieri by mal byt kazdy

    z jednoducheho dovodu - rozdelenie rizika. Ak pripustime, ze netusime nic o tom aka bude ekonomika na Slovensku, vo svete, ako biedne nam DSS-ky zhodnotia peniaze za 10, 20, 30 rokov, ale ani to ako nam bude stat pocitat dochodok o tych 10, 20, 30 rokov, potom je dobre byt v oboch pilieroch a rozlozit riziko. Toto je ultimativny a nevyvratitelny argument pre 2. pilier. Ostatne su uz len kecy o pravdepodobnostiach zhodnotenia, vyske statneho dochodku... o tom mozeme diskutovat, ale nikto nevie co bude. A pretoze nevie, plati ten ultimativny argument, ze treba byt v oboch. Je to proste istejsie. A ludia si predsa na SL zasluzia istoty. :)

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 19x
  • Prečítané: 1 142x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 131x
  • Prečítané: 3 617x
  • 4
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 7x
  • Prečítané: 421x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 18x
  • Prečítané: 1 053x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 44x
  • Prečítané: 2 310x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 107x
  • Prečítané: 2 174x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Sťahovanie výroby, prepúšťanie i dovozné prirážky. Ako automobilky reagujú na Trumpa?
Z Bratislavy do Chorvátska za 35 eur. Lacné výlety vlakom ťa zo Slovenska zoberú do celej Európy
Únia chce dať šancu vyjednávaniu, odloží protiopatrenia proti americkým clám

ČTK a 1 ďalší

Únia chce dať šancu vyjednávaniu, odloží protiopatrenia proti americkým clám

Opatrenia odloží Únia o 90 dní.

  • 2h
Najlepší útok sveta si robí, čo chce. Od čias Messiho sme nič podobné nevideli
reklama