Jung,DMS&Cie aka Ertrag&Sicherheit–úver, ktorý by ste zobrať nemali

„Máme exkluzívny produkt dohodnutý zatiaľ so stavebnou sporiteľňou Wustenrot. Banke platíte iba polovicu z toho čo by ste platili normálne a ten zvyšok Vám smeruje na Vaše majetkové konto, kde sa tvorí Váš kapitál, kde už nie ste veriteľ, ale vlastník. Svoje peniaze otáčate rovnako ako banka, namiesto toho aby ste sa uspokojili s 2 %, môžete mať 10 alebo 15 %. Za 10 rokov je možné kapitál zdvojnásobiť, garantujem Vám, že sa to dá. V zahraničí existujú ľudia, ktorí si takýmto spôsobom vytvorili pravidelný tok kapitálu, rentu, tým, že investovaním zarábajú viac ako úrok ktorý platia".

Písmo: A- | A+
Diskusia  (30)

Tentokrát to nebude o klasických podvodníkoch. Dnes bude reč o riziku zabalenom do ľúbivých rečičiek o výraznom zhodnotení vašich peňazí. Netrápte sa, ak niektorým veciam z dnešného blogu nebudete rozumieť. Dnes budú niektoré pasáže určené skôr tým, ktorým je problematika podielových fondov a investovania trochu bližšia. Absurdity a polopravdy prúdiace z úst pána zastupujúceho (podľa jeho vlastných slov) obchodníka s cennými papiermi Jung, DMS & Cie krásne ilustrujú, ako je ľahké neznalého opiť rožkom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keďže som o spoločnosti Ertrag & Sicherheit už čo to počul a čo to aj čítal, (napríklad TU, TU alebo TU) na stretnutie som sa vybral v dobrej nálade a pekne vo svojom klasickom letnom biznis oblečení - šlapky, kraťase, tričko. Čakal som klasického variča, respektíve varičov teplej vody. Títo ľudia keď vedia, že sa majú stretnúť s niekým z fachu, chodia veľmi často v skupinkách. Prevaha je prevaha :)

Na moje prekvapenie, pán bol sám, sebavedomý a nemôžem povedať, že by nevedel o čom rozpráva. Nepochybujem, že úspešnosť stretnutí má veľmi vysokú. Na úvod som si neodpustil jemné podpichnutie, prečo sa predstavuje ako zástupca Jung, DMS & Cie keď na vizitke svieti logo E&S a na propagačných materiáloch sú tiež napísané dve cudzie slovíčka Ertrag & Sicherheit. Dostal som odpoveď s informačnou hodnotou nula, ktorú som stihol zabudnúť ešte skôr ako pán vetu dopovedal. Hneď som vytušil, že v tomto duchu bude asi celé stretnutie. Úprimnosť: „na Googli vyskakujú na Ertrag & Sicherheit články, ktoré o nás tvrdia veľmi nepekné veci", asi kazí biznis. Nebudem hodnotiť to čo je napísané v hore uvedených článkoch, popíšem vlastný zážitok.

SkryťVypnúť reklamu

Rečičky o ničom .. ak sa o investovanie a podielové fondy až tak nezaujímate, túto časť preskočte

Produktom Ertrag & Sicherheit je investovanie. Pán dokázal o tom, čo ponúka rozprávať veľmi pekne a kvetnato. V niekoľkých vetách vypálených dostatočnou kadenciou sa spojili pojmy ako „majetkový účet na Vaše meno, majetkové práva, cenné papiere dokážu urobiť 7-15 %, rakúsky obchodník s cennými papiermi, luxemburské právo, depozitná banka JP Morgan, disponovanie na požiadanie, okamžitá likvidita, výhradný, unikátne, Rotshildov algoritmus".

Naspäť do módu „nekonkrétnosti s informačnou hodnotou nula" prepol hneď po mojom „zatiaľ som nepochopil, čo konkrétne ponúkate". Až presnými otázkami, kto je s kým v akom vzťahu sme sa dostali k faktu, že ide o klasické podielové fondy správcov Franklin Templeton a BNP Paribas, sprostredkované napriamo. Nič viac, nič menej. Niekde v tejto fáze mi pán zobral zo stola svoju vizitku, ktorú mi predtým dal, vrátil mi moju a pobalil si propagačné materiály a zmluvy.

SkryťVypnúť reklamu

Po poznámke, že fondy Franklin Templeton a BNP Paribas sprostredkujú mnohí, spravidla prostredníctvom spoločnosti EIC, sa začalo pätnásť minútové dokazovanie si kto ďalej dociká. Medzi iným som sa napríklad dozvedel, že luxemburské právo je niečo diametrálne odlišné ako naše právo a keď je depozitnou bankou JP Morgan, to je niečo úplne iné ako Unicredit pri Pioneeroch. Systematické spochybňovanie EIC sa začalo zdôraznením faktu, že u nich má klient majetok na svoje meno, kým pri EIC nie. Že ide o omnibus, takzvaný súhrnný klientsky účet, ktorý je štandardom v celej Európe, to pána nezaujíma. Nekomentovanie a premúdrelý výraz hovorili jasnou rečou .. myslím si o tom svoje.

SkryťVypnúť reklamu

Pán to zaklincoval tvrdením, že „EIC uvádza vo factsheete ážio vo výške 6,5 %, ktoré jeho klienti nemajú". Keď mi to zopakoval ešte raz aj po mojej otázke „čo prosím?", bol som nútený vytiahnuť notebook, nech mi to láskavo ukáže. Z „factsheetu", čo je mimochodom materiál, ktorý vydáva ku každému fondu správcovská spoločnosť, sa vykľula web stránka EIC a z „ážia 6,5 %" informácia o maximálnom vstupnom poplatku, ktorý si môže účtovať distribútor, ktorý má s EIC zmluvu. Môže a nemusí. „A preto výpis môjho klienta vyzerá úplne inak ako výpis klienta EIC", zabil to pán.

Aby pochopil aj bežný čitateľ, to bol argument asi na úrovni vety: „Toto leto nebolo veľmi teplé, lebo ľadové medvede nemali v zime čo žrať". Príčinná súvislosť žiadna, logika žiadna, nič, len holé tvrdenie úplne o ničom. Epizódku „o ničom" zakončila mama môjho bývalého spolužiaka, ktorá ma na toto stretnutie zavolala: „Ja Vám dvom vôbec nerozumiem".

Nechcete si zobrať na investovanie ÚVER ?

„Máme exkluzívny produkt dohodnutý zatiaľ so stavebnou sporiteľňou Wustenrot. Banke platíte iba polovicu z toho čo by ste platili normálne a ten zvyšok Vám smeruje na Vaše majetkové konto, kde sa tvorí Váš kapitál, kde už nie ste veriteľ, ale vlastník. Svoje peniaze otáčate rovnako ako banka, namiesto toho aby ste sa uspokojili s 2 %, môžete mať 10 alebo 15 %. Za 10 rokov je možné kapitál zdvojnásobiť, garantujem Vám, že sa to dá. V zahraničí existujú ľudia, ktorí si takýmto spôsobom vytvorili pravidelný tok kapitálu, rentu, tým, že investovaním zarábajú viac ako úrok ktorý platia".

Teraz rozdiel, ako takýto preslov zapôsobí na bežného klienta a ako na mňa:

Klient: zrýchlený tlkot srdca a taký šteklivý pocit kdesi v podbrušku .. to vyzerá zaujímavo, aj to znie celkom logicky, konečne niečo pre mňa, zoberiem si úver, budem investovať a za pár rokov som v balíku.

Ja: zrýchlený tlkot srdca a stúpajúci krvný tlak .. šmejd jeden ... veľmi dobre vie aké sú priemerné výnosy na akciovom trhu, že klienti nedokážu časovať trh, že minulé výnosy nemôže v žiadnom prípade extrapolovať do budúcnosti a že výnosy nie sú nijako garantované, kým naopak úrok na úvere je istejší ako smrť.

Veľké nebezpečenstvo je práve vo vývoji trhov. Ak sa investícia nevyvíja tak ako by ste si predstavovali, alebo náhodou príde pred splatením úveru k prepadu na trhoch, tak nie len že nebudete mat peniaze na splatenie úveru, ale ešte aj budete dĺžiť celú sumu úveru, lebo banke ste splácali iba úroky.

Pán z E&S použil veľmi silný argument o „existencií" niekoho, kto to takto robí. Opak .. neexistencia .. sa dokazuje veľmi ťažko. Dokážte napríklad, že neexistuje Yeti. Nedokážete. Určite existuje nejaký Helmut, ktorý naozaj investuje požičané peniaze a zarába na tom. Nehovorí sa však o Franzovi, ktorému sa už tak veľmi nedarilo, v prepade v 2008 prišiel o väčšinu kapitálu, zvyšok v panike vybral a teraz má len úver, ktorý musí splácať. Podľahnúť dojmu, že práve Vy môžete byť ako Helmut je veľmi zradné. Najmä keď detailne nepoznáte riziká, ich pravdepodobnosť a ani počet Helmutov a Franzov.

Argumenty, slovičkárenie a ako je to s tými výnosmi

Myslíte si, že pán vás nabáda na zobratie si úveru a následnú investíciu požičaných peňazí ? Ale, nie, však on nič také nepovedal, prišli ste na to úúúplne sami. Prečítajte si predslov ešte raz. On Vám len dokáže garantovať, že za 10 rokov je možné kapitál zdvojnásobiť. Nepovedal, že práve Váš kapitál sa za 10 rokov zdvojnásobí. Však to on nemôže vedieť. Nevie aké budú výnosy ďalších desať rokov, nemá kryštálovú guľu. Ale za to spätne dokáže vybrať fond, ktorý to za minulých desať rokov dokázal. „Však som Vám vravel, že sa to dá". Že vy ste si to slovo „garantovať" vyložili trochu inak, to už je váš problém.

Už dlho hovorím, že skúsený predajca dokáže predať aj Eskimákovi chladničku. Na finančnom trhu to platí stopercentne. Stačí použiť správne slová a tie správne vety poskladať do správneho poradia. Keď ste v tom dobrý, presne viete aký dojem zanecháte a aký efekt to bude mať. Čo myslíte, ako som bol pozvaný na stretnutie s pánom s E&S ? „Peter, môže fungovať, že si zoberiem úver, za ten si kúpim cenné papiere a úver z výnosov čo najskôr splatím ?"

O svoj pohľad na riziko spojené s investovaním požičaných peňazí som sa samozrejme podelil aj s prítomným pánom.

E&S: Áno, máte pravdu. Ale je možné dosiahnuť aj výnos 10-15 %.

Ja: Odkiaľ máte tie výnosy ?

E&S: To je zhodnotenie konkrétneho fondu za posledných desať rokov.

Ja: Viete aké je priemerné zhodnotenie akcií podľa dlhodobých historických štatistík ?

E&S: Áno viem, ale pre emerging markety neexistujú dlhé historické dáta, takže tie tam zahrnuté nie sú. Či si myslíte, že napríklad Latinská Amerika nedokáže spraviť výnos 15 % za rok ?

Ja: Ale áno, dokáže. Rovnako však dokáže spraviť za rok -50 alebo -80%, úplne v pohode.

E&S: Áno, máte pravdu.

Že pán neodporuje, ešte mi odpovie „áno, máte pravdu", mi definitívne pokazilo náladu. Už som bol pripravený poslať ho tam kde ani slnko nesvieti. Debata, kedy pán povedal ľúbivé A a ja som dopovedal to nepekné B (možné riziko) ešte chvíľu pokračovala. Vzdušné zámky pána z E&S som spratal zo stola až v časti venovanej budúcemu zabezpečeniu a investičným možnostiam nášho jednoosobového obecenstva a to dlhým monológom na tému rôzne typy rizika pri investovaní a diverzifikácia rizík medzi nástrojmi finančného trhu.

Pán vyprázdnil bojisko, pochválil ma za znalosť finančných trhov a zaželal mi veľa šťastia. Nasadil som americký úsmev, prehltol som šťavnaté „pál do prdele", ktoré sa mi tak veľmi tislo na jazyk, a obaja sme sa pobrali vlastnou cestou.

Pre obšírnosť, zajtra niečo o tom, koľko stojí sporenie cez Ertrag & Sicherheit a ako Vám zmluvne garantujú následné poradenstvo.

PS1: aby som bol fér, Ertrag & Sicherheit ponúka dobrý produkt sporenia do veľmi dobrých fondov. Som však presvedčený, že ak klient nepozná skutočné riziká a nevie, čo sú to reálne očakávania, aj veľmi dobrý produkt dokáže napáchať veľmi veľkú škodu .... a za ponúkanie toho úveru by som ich bil palicou po chodidlách.

PS2: viete, že Ertrag & Sicherheit Vám dokáže sprostredkovať aj dlžobný úpis na zlato s garantovaným výnosom 5 % ročne ? Taktiež next time ...

Peter Cmorej

Peter Cmorej

Bloger 
  • Počet článkov:  140
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Poslanec NRSR za stranu Sloboda a Solidarita. Expert strany na Odvodový bonus a dôchodkový systém a člen výboru NRSR pre sociálne veci. Celý život sa profesionálne venujem financiám a investovaniu. Okrem toho zastupujem spotrebiteľov voči finančným inštitúciám na súdoch a ako bratislavský a petržalský poslanec sa venujem komunálnej politike. Vyštudoval som ekonómiu a právo.Všetky moje články aj z iných blogov nájdete na mojej osobnej stránke www.petercmorej.sk Zoznam autorových rubrík:  Finančné poradenstvoMajte sa na pozoreDruhý pilierCestovanieSlepá spravodlivosťVeselé príhody z neveselého VOPolitický obšťastníkSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

727 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

279 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu