Konto Života Plus – nevýhodné a nebezpečné sporenie

Ak patríte medzi vlastníkov sporenia s názvom Konto Života Plus alebo jeho mladšieho súrodenca Konto Života, nepoteším Vás. Zrejme neviete do čoho investujete. Ak by ste vedeli, neinvestujete.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Konto Života Plus je neskutočná „inovácia" slovenského finančného trhu, ktorú ako teplé rožky predávajú rôzne pofidérne „finančno-poradenské" spoločnosti. Obľube medzi poradcami sa tento produkt teší vďaka tomu, že ako prvá sporiaca schéma dokázal to, v čom doteraz vynikali iba životné poistky ... šikovne pred klientom zamaskovať poplatky.

Jedna z výhod sporiacich schém bola vždy v tom, že klient presne vedel za čo a koľko platí. Nie ako pri poistkách, kde Vám poisťovňa väčšinou prvé dva roky nakupuje takzvané počiatočné podielové jednotky, ktorých hodnotu Vám prezentuje, pričom to nie je nič iné iba virtuálne konto, pretože peniaze sú ihneď vyplatené na províziách.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V sporiacich schémach si zvolíte cieľovú sumu, ktorú tam počas celej doby sporenia chcete vložiť. Z cieľovej sumy sa vypočíta vstupný poplatok (určený najmä na provízie), ktorý klient zaplatí buď jednorazovo (lacnejšie) alebo v nejakých splátkach. Samozrejme, takéto produkty, kde sa cena platená klientom nikde neschováva, sa veľkým MLMkám zle predávajú.

Spoločnosť SFM Group, tvorca Konta Života Plus, prišla na geniálnu kombináciu. Klient vloží počiatočnú investíciu, tá sa investuje do korporátneho dlhopisu s atraktívnym výnosom a poplatky sa z klientskeho účtu strhávajú priebežne počas celej doby sporenia. A napriek tomu SFM vyplatí poradcovi (respektíve jeho spoločnosti) celú províziu ihneď po uzatvorení zmluvy.

SkryťVypnúť reklamu

Ako to robia ? Platia provízie z vlastného vrecka a potom XY rokov čakajú, kým sa im to vráti na priebežných poplatkoch ? Pozrime sa na korporátny dlhopis, do ktorého sa investuje „počiatočný" vklad a odpoviete si sami.

Dlhopis, ktorý nikde inde nenájdete

Korporátny dlhopis znamená, že ho vydala firma, nie štát. Firma (emitent) Vám garantuje výplatu daného dlhopisu. Skrachuje firma a dlhopis sa stáva bezcenný (respektíve vyplatí sa iba zostatková hodnota po likvidácii firmy). A teraz si zoberte takúto vec: v prípade, že napríklad ja by som si založil akciovku, nevyvíjal by som s ňou absolútne žiadnu podnikateľskú činnosť a len by som vydal dlhopisy, kúpili by ste ich odo mňa ?

SkryťVypnúť reklamu

No asi ťažko, veď nevyvíjam žiadnu činnosť, prečo by ste mi mali dávať svoje peniaze ? Z čoho by som akože platil úroky ? Nepodobalo by sa to tak trochu na BMG, Horizont a im podobných ? Žiaľ, v Konte Života nerozhodujete o kúpe dlhopisu Vy, ale SFM a ich manažéri. A teraz si zoberme čisto hypotetickú situáciu, že SFM by za Vaše peniaze nakúpila dlhopisy takejto prázdnej akciovky, ktorú si založila sama pre seba. Peniaze by im ostali, mali by z čoho vyplatiť provízie a Vám môžu povedať: „aha, máte tam dlhopis".

Z aktuálnych údajov k produktu zistíte, že Vaše peniaze sú zainvestované v dlhopise s názvom Zero Load EMTN 8 %. Keď budete hľadať ďalšie údaje, čuduj sa svete, dostanete sa na nadnárodnú webstránku SFM, kde uvedený dlhopis nájdete pod ostatnými produktmi (!) SFM aj so zaujímavým komentárom: široké portfólio produktov, ktoré podporuje SFM Group, zahŕňa finančné produkty podliehajúce menšej regulácii a likvidite. Typickými vlastnosťami ostatných produktov sú vysoké minimálne investície, štruktúra poplatkov a ich vhodnosť iba pre skúsených investorov.

SkryťVypnúť reklamu

O stránku ďalej sa dočítate, že emitentom dlhopisu je luxemburský subjekt ZERO LOAD Securitization Fund a manažérskou spoločnosťou tohto subjektu je luxemburská spoločnosť XANTIS SA. Z luxemburského obchodného registra (www.rcsl.lu) sa už dozviete iba toľko, že spoločnosť XANTIS SA bola založená dňa 7. 8. 2008.

Takže si to zhrňme: dlhopis vydáva podivuhodný subjekt, ktorého jedinou činnosťou je celkom zjavne vydávanie dlhopisov pre produkty z portfólia SFM a celé to manažuje spoločnosť s históriou dva roky, o ktorej nič neviete. Zaujímavá kombinácia.

Prečo je Konto Života Plus na sporenie absolútne nevhodné

V tomto úžasnom dlhopise nemáte uloženú iba Vašu počiatočnú investíciu, ale investuje sa Vám do neho aj časť peňazí, ktoré do produktu každý mesiac vkladáte. Konkrétne 23,81 % (október 2010) z Vašich peňazí, je každý mesiac investovaných do tohto dlhopisu, nech máte akékoľvek portfólio a akúkoľvek dlhú dobu do konca sporenia.

To je ďalšia úžasná inovácia Konta Života Plus. Investičnú stratégiu Vám určuje vždy správca Konta Života na základe dvoch údajov: Váš rizikový profil a dĺžka doby do ukončenia sporenia. Podľa toho Vás zaradí do niektorého z piatich portfólií s rôznou volatilitou. Možnosť vlastnej „invencie" nemáte.

Výsledkom je, že aj keď máte viac ako 30 rokov do konca sporenia, významnú časť svojich peňazí investujete do dlhopisov (keby aspoň poriadnych). O akú strašnú hlúposť v dnešných časoch ide pochopíte, ak si prečítate môj článok Dlhopisy - prečo do nich neinvestovať a už vôbec do nich nesporiť.

Žiaľ, je priam nemožné dozvedieť sa, koľko % Vašich peňazí je v dlhopisoch celkovo. Okrem Zero Load dlhopisu je podstatná časť Vašich peňazí (v niektorých portfóliách všetky Vaše peniaze) investovaná do fondov s cielenou volatilitou.

Volatilita znamená (veľmi zjednodušene) maximálny ročný pokles, ktorý je v portfóliu akceptovaný. Nemal by byť väčší. To sa určite páči bežným ľuďom vystrašeným z finančnej krízy. Lenže problém je ako sa cielená volatilita dosahuje. Vo všeobecnosti sa cielená volatilita dosahuje tak, že veľká časť peňazí sa investuje do dlhopisov, ktoré zabezpečujú, že hodnota portfólia neklesne pod určitú hodnotu, čo je práve hodnota toho najväčšieho prípustného poklesu (cielenej volatility). Iba tá zvyšná časť sa investuje do aktív, ktoré máju prinášať výnos = najmä do akcií.

Keďže tá zvyšná časť je vo veľkom nepomere k dlhopisovej časti, často sa využíva pákový efekt, aby vôbec existovala šanca, že v prípade pozitívneho vývoja vykáže fond nejaký slušný zisk - lebo výnos musíte rozpočítať na celých 100 % peňazí. Pákový efekt však funguje aj opačným smerom, takže ak vývoj pozitívny nebude, oveľa rýchlejšie sa dostanete k maximálnej možnej strate.

Konto Života Plus ženie tento princíp skladania „manažovaných" portfólií do krajnosti. Nielenže ich portfóliá samotné obsahujú dlhopisy a ďalšie fondy, ktoré majú určenú maximálnu volatilitu, ale ešte aj tieto fondy sú fondy fondov = obsahujú ďalšie fondy. Je to dosť ťažké na pochopenie, takže zjednodušene = investujete do „fondu", ktorý investuje do fondu a ten ešte investuje do ďalšieho fondu. Výsledkom je, že je to poplatkovo absolútne netransparentné a je nemožné zistiť, koľko % Vašich peňazí je v dlhopisoch a koľko % sa investuje napr. do akcií.

K zloženiu portfólií Konta Života Plus dodám pre úplnosť už len toľko, že skoro každé portfólio obsahuje aj realitný fond z produkcie SFM, konkrétne GEMREF Central & Eastern Europe RE Fd. Ide tiež o fond fondov. Transparentnosť realitných fondov a ich (ne)vhodnosť pre dlhodobé sporenia je téma sama o sebe.

Poplatky v Konte Života Plus

Bez uvedenia poplatkov by nebola kritika tohto produktu kompletná. Ani staršie „Konto Života", ani novšie „Konto Života Plus" nepatria k najlacnejším sporiacim schémam. V iných sporiacich schémach sú poplatky iba na úrovni jednotlivých fondov, do ktorých sa sporí. V Konte Života Plus je navyše poplatok za „riadenie portfólia" 1,3 % každý rok + 1 Eur mesačne za „držiteľskú správu portfólia" (sadzobník poplatkov bod 2b) a 2c)).

Zaujímavé je, že poplatok 1 Eur mesačne za „držiteľskú správu portfólia" je účtovaný iba klientom, ktorý si uzatvorili produkt do 31. 10. 2010. Novým klientom sa už tento poplatok neúčtuje, starým zostáva. Zaujímavý prístup.

V žiadnej inej sporiacej schéme neexistuje niečo ako „výstupný poplatok". V Konte Života Plus áno. Poplatku sa môžete vyhnúť iba tak, že nasporíte celú cieľovú sumu a zmluva bude trvať celý dohodnutý čas. Akékoľvek iné zrušenie je spoplatnené. Buď 5 % z celej cieľovej sumy (! nie iba z nasporenej) alebo ak zmluvu zrušíte skôr ako za 6 rokov, až 8 %.

V každej sporiacej schéme sú možné predčasné výbery až do celej výšky nasporenej sumy. V Konte Života Plus sú výbery obmedzené na minimálny zostatok na zmluve 8 % z cieľovej sumy (to aby si kryli výstupný poplatok).

Ako SFM vybabrala so svojimi dlhoročnými klientmi v pôvodnom Konte Života

Ak ste si založili Konto Života niekedy pred piatimi rokmi, neurobili ste v tej dobe zlé rozhodnutie. Áno, aj vtedy tam bol správcovský poplatok a drahé Wiof fondy. Ale mali ste možnosť všetky peniaze sporiť do akcií a veľa iných konkurencie schopných produktov na trhu nebolo. Za to dnes tam máte iba samé fondy fondov a čo je najlepšie, SFM zo všetkých portfólií okrem rastového presmerovala 20 % prostriedkov do svojho Zero Load dlhopisu.

Je dosť ťažko predstaviteľné, že niečo takéto sa ešte deje v civilizovanom svete, takže to napíšem ešte raz: SFM svojvoľne zobralo 20 % peňazí svojich klientov a dalo ich do dlhopisu, ktorý si sami skonštruovali. Predpokladám, že v rastovom portfóliu im to nedovoľoval štatút, inak by sa šťastnými vlastníkmi tohto dlhopisu stali úplne všetci klienti SFM.

Ani to však SFM nestačí a prostredníctvom listu sa snaží presvedčiť klientov pôvodného Konta Života, aby prešli na nový produkt Konto Života Plus. List dokonca vzbudzuje dojem, že prechod na Konto Života Plus je nevyhnutný. Napomáha k tomu uvedenie nepravdivej informácie, že Privatbanka, pod ktorej záštitou bolo realizované pôvodné Konto Života (SFM vtedy nemalo licenciu o.c.p.), sa rozhodla venovať primárne privátnemu bankovníctvu. Keď sa o liste dozvedeli v Privatbanke, neboli práve nadšení (jemne povedané).

Záver

Chcete vedieť ako spoznáte mizernú finančno-poradenskú spoločnosť ? Ponúka Konto Života Plus. Nejde im o Vaše dobro, iba o Vaše peniaze. Ak Vám Váš finančný poradca tento produkt ponúkol, dajte mu zbohom.

Ak náhodou patríte medzi „poradcov" a tento skvost máte v ponuke, porozmýšľajte, či to s touto profesiou myslíte naozaj vážne. Ak áno, je čas porozmýšľať o zmene pôsobiska. Viem, že Vám tvrdili, že majú kdesi na centrálne fundovaných analytikov (blábol) a Vy ste im verili. To nič, stáva sa to. Najhoršie, čo sa môže stať je, že budete tento produkt predávať aj naďalej. V tom prípade ste žiaľ diletant a niet Vám pomoci.

Na záver si neodpustím jednu poznámku. Často sa v diskusiách objavuje názor, aké je finančné poradenstvo neužitočné povolanie, že každý priemerne inteligentný človek si správny produkt dokáže vybrať sám, stačí tomu venovať trochu času. Skutočnosť je však taká, že môžete mať aj IQ 200 a aj tak Vás nejaký gauner ošklbe ako malé decko a ešte mu za to aj poďakujete.

Diskusia ku Kontu Života Plus na fóre ako-investovat.sk

Peter Cmorej

Peter Cmorej

Bloger 
  • Počet článkov:  140
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslanec NRSR za stranu Sloboda a Solidarita. Expert strany na Odvodový bonus a dôchodkový systém a člen výboru NRSR pre sociálne veci. Celý život sa profesionálne venujem financiám a investovaniu. Okrem toho zastupujem spotrebiteľov voči finančným inštitúciám na súdoch a ako bratislavský a petržalský poslanec sa venujem komunálnej politike. Vyštudoval som ekonómiu a právo.Všetky moje články aj z iných blogov nájdete na mojej osobnej stránke www.petercmorej.sk Zoznam autorových rubrík:  Finančné poradenstvoMajte sa na pozoreDruhý pilierCestovanieSlepá spravodlivosťVeselé príhody z neveselého VOPolitický obšťastníkSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu