Podielový fond na hanbu: Global Index

Podielový fond Global Index je unikát. Taký drahý indexový fond len tak nenájdete. Je to taký mačkopes. Viete, ani mačka, ani pes.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Názvom a zložením vyzerá ako indexový fond, poplatkami je však dvakrát drahší ako mnohé porovnateľné aktívne spravované fondy. Priebežné poplatky fondu Global Index sú na úrovni 3,76 % ročne. Neverím, že dokážete nájsť iný, zložením podobný, pasívne spravovaný fond, ktorý by mal priebežné poplatky nad úrovňou 1,5 % ročne.

V popise Global Indexu nájdete, že fond investuje finančné prostriedky do akciových investícií prostredníctvom indexových fondov obchodovaných na burze (tzv. ETF) pokrývajúc hlavné akciové indexy vyspelých trhov po celom svete.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je pravdou, že takých podielových fondov na Slovensku ani v Čechách veľa nenájdete. Ja som našiel jeden. Trh im nepraje. Viete, indexové fondy majú byť lacné, z mála sú malé zisky a ak náhodou máte to svedomie vyrúbiť poplatky nekresťansky vysoko, ešte Vám to nejaký pisálek otrepe o hlavu.

S indexovými fondmi sa môžete stretnúť napríklad v druhom pilieri. Poplatok za správu majú 0,3 % ročne. Do čoho investujú indexové fondy v II. pilieri? Tiež do ETF fondov, pozrite sa napríklad tutu. V tom sú s fondom Global Index rovnaké.

Samozrejme nemožno porovnávať poplatky komerčného podielového fondu s fondmi druhého piliera, ktorých poplatky sú stanovené zákonom a majú v podstate garantovaný prísun peňazí. Pozrime sa preto na poplatky tej jedinej priamej konkurencie, ktorú Global Index u nás má, na fond Amundi Index Equity Euro. Priebežné poplatky sú, čuduj sa svete, 0,3 % ročne.

SkryťVypnúť reklamu

Rozdiel poriadny, ale predsa len porovnanie s jedným fondom - to veľmi objektívne nevyzerá. Keďže sme si povedali, že viac indexových fondov na Slovensku nenájdeme, skúsme Global Index porovnať s fondmi, ktoré síce nie sú spravované pasívne, ale sú mu blízke aspoň investičnou stratégiou. Hľadáme teda fondy, ktoré investujú globálne, do akcií typu large cap z celého sveta. Keďže tieto fondy majú aktívnu správu, ich náklady sú vyššie ako náklady indexových fondov, ktoré len nakúpia index a držia ho nech sa deje čo sa deje. 

 Priebežné poplatkyVeľkosť fondu v mil. 
Allianz Global Equity1,82%159,21 mil. EUR
Amundi Funds Equity Global Select1,93%169,72 mil. USD
KBC Equity Fund World1,64%91,12 mil. EUR
Franklin Global Growth Fund1,84%177,03 mil. USD
Pioneer Funds - Global Select1,92%412,65 mil. EUR
Raiffeisen-Global-Aktien1,69%505,32 mil. EUR
SPORO Fond maximalizovaných výnosov1,31%50,84 mil. EUR

Dovoľujem si ešte raz zopakovať, že fondy v tabuľke sú aktívne spravované, preto sú ich náklady rádovo vyššie ako u pasívne spravovaných fondov. Poplatky sú však udivujúco neporovnateľne vyššie v pasívne spravovanom fonde Global Index. Ako vidíte, od našich domácich správcov sa dostal do porovnania iba jeden fond z asset managementu Slovenskej Sporiteľne. Ostatní, žiaľ, takýto typ fondu nemajú. Paradoxne, práve fond od slovenského správcu je najlacnejší a zároveň najmenší. Fond Global Index má veľkosť približne 66,09 mil. EUR. Ak by to chcel niekto skúsiť s argumentáciou, že väčšie fondy majú nižšie poplatky vďaka úsporám z rozsahu, práve Sporo fond takúto argumentáciu úspešne vyvracia.

SkryťVypnúť reklamu

Čo to pre Vás znamená? Porovnal som, akú nasporenú sumu by ste mali pri investovaní do fondov s rôznymi nákladmi. Do porovnania som si vybral indexový fond od Amundi (0,3 %), najdrahší fond z tabuľky, zhodou okolností opäť od Amundi (1,93 %) a Global Index s jeho 3,76 %. Rátal som so zhodnotením 7 % ročne, so vstupným poplatkom 4 % a s pravidelným mesačným vkladom 50 Eur.

Výsledok si môžete pozrieť tu. Za 20 rokov by ste mali pri investovaní do najdrahšieho fondu o tretinu menej peňazí ako pri investovaní do najlacnejšieho fondu. Rozdiel medzi najdrahším a druhým najdrahším fondom by už bol iba pätina, respektíve 20 %. Vďaka pôsobeniu zloženého úročenia sa rozdiel časom ešte prehlbuje. Za 40 rokov by bol rozdiel v nasporených sumách medzi najlacnejším a najdrahším fondom až neuveriteľných 59 %.

SkryťVypnúť reklamu

Global Index je jednoducho príliš drahý, aj keby bol spravovaný aktívne a nie to ešte na pasívny indexový fond. Nech si stojím za tým, čo som napísal v úvode, ak niekto nájdete na Slovensku iný pasívne spravovaný indexový fond s priebežnými poplatkami aspoň 1,5 % ročne, máte u mňa fľašu dobrého vína.

Global Index patril do konca októbra 2014 do stajne správcovskej spoločnosti Alico Funds Central Europe. Od novembra prevzala správu fondu IAD Investments. Pevne verím, že v IAD zatiaľ iba nezistili, čo zobrali pod svoje krídla a fond čakajú výrazné zmeny. Dúfam, že v IAD si nenechajú kaziť meno ;)

Aby sme sa zle nepochopili. Toto nie je investičné odporúčanie na kúpu indexového fondu od Amundi. Ani žiadneho iného indexového fondu. Nevýhodou indexových fondov je, že ak padá index, padá aj fond. Manažéri fondu nemajú možnosť odchýliť sa od indexu, nemôžu akcie vypredať a počkať na lepšie časy. Ani indexové fondy nie sú všeliekom. Ak neviete, čo presne robíte, poraďte sa o investovaní najprv s odborníkom.

Toľko dávka múdrostí na dnešný deň. Nabudúce možno o tom, ako drahý podielový fond využiť (alebo aj zneužiť) v drahom Investičnom životnom poistení.

Ak ste polovici dnešného blogu nerozumeli, neviete, prečo indexové fondy nakupujú nejaké ETF fondy, máte hokej medzi priebežnými poplatkami a vstupnými poplatkami, v banke Vám núkajú super výhodné investície bez vstupných poplatkov, ktorým neviete odolať, alebo Vám ešte nie je úplne jasný rozdiel medzi aktívnou správou a pasívnou správou, v čítaní môžete pokračovať napríklad tu.

Reakcia spoločnosti IAD Investments

Podielový fond Global Index je predovšetkým akciový fond (a to ako podľa štatútu, schváleného Národnou bankou Slovenska, tak aj podľa klasifikácie Asociácie správcovských spoločností, ktorá zastrešuje a kontroluje činnosť slovenských správcovských spoločností), nie indexový fond. V štatúte je rovnako uvedená informácia o tom, že fond je spravovaný aktívne, nie pasívne.

V konečnom dôsledku však bežného investora nezaujíma, aké poplatky si účtuje správcovská spoločnosť, ale aký dosiahne čistý výnos (už po zarátaní správcovských poplatkov).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prikladám porovnanie ročných výkonností fondu Global Index so všetkými akciovými fondmi, predávanými na Slovensku, denominovanými v EUR:

 2014 2013 2012 2011

Global Index 13,61% 14,43% 8,51% -6,25%

Priemerná výkonnosť* 6,08% 8,90% 16,00% -15,35%

*Priemerná ročná výkonnosť všetkých akciových fondov (po zarátaní správcovských a depozitárskych poplatkov, pred zdanením), predávaných na Slovensku, s denominačnou menou EUR. Porovnanie vychádza z prehľadov, ktoré na týždennej báze zverejňuje Asociácia správcovských spoločností.

Ak sa Vám blog páčil, podporte ho prosím na Vybrali SME. Prispejete k jeho čítanosti.

Peter Cmorej

Peter Cmorej

Bloger 
  • Počet článkov:  140
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslanec NRSR za stranu Sloboda a Solidarita. Expert strany na Odvodový bonus a dôchodkový systém a člen výboru NRSR pre sociálne veci. Celý život sa profesionálne venujem financiám a investovaniu. Okrem toho zastupujem spotrebiteľov voči finančným inštitúciám na súdoch a ako bratislavský a petržalský poslanec sa venujem komunálnej politike. Vyštudoval som ekonómiu a právo.Všetky moje články aj z iných blogov nájdete na mojej osobnej stránke www.petercmorej.sk Zoznam autorových rubrík:  Finančné poradenstvoMajte sa na pozoreDruhý pilierCestovanieSlepá spravodlivosťVeselé príhody z neveselého VOPolitický obšťastníkSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu