Prečo Vám poisťovák uzatvorí skoro vždy nejakú hovadinu

„Dobrý deň, Vaša poistka je starého typu, naša poisťovňa už tento typ nepodporuje a ja som bola poverená, aby som Vám ju zmenila" alebo ťažší kaliber: „Dobrý deň, životnosť Vašej poistky už v našej poisťovni končí, musíme sa stretnúť, aby som Vám ju zmenila na nový typ". Aj Vy ste už niekedy dostali podobný telefonát?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (154)

Nadobudli ste dojem, že zmena Vašej poistnej zmluvy je nevyhnutná? V tom prípade patríte medzi drvivú väčšinu adresátov takéhoto telefonátu a ako väčšina ste boli šikovne uvedený do omylu. Keď sa poriadne pozriete do návrhu zmluvy, ktorý ste pred X rokmi podpisovali, zrejme zistíte, že poistka by mala trvať ďalších 10, 20 rokov. Klamú Vás? Väčšinou nie, iba Vám informácie dávkujú tak trochu účelovo.

Vaša zmluva bude zrejme naozaj zastaraná, poistné sumy smiešne a poplatky vysoké. V žiadnom prípade neospravedlňujem neetický spôsob kontaktovania, ale teoreticky by Vám mohla zmena naozaj priniesť úžitok ... keby Vám namiesto starej zmluvy opäť nepodstrčili nejakú hovadinu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo poisťovák nahradí hovadinu hovadinou?

Cieľom poisťováka je predať. Zoberie kmeň klientov a pozrie, kto má najstaršie zmluvy. Najlepšie keď sú aspoň 3 - 4 v rodine, aspoň to vyrieši jedným šupom. Ej to budú bonusy! Len aby to podpísali.

Kedy je najväčšia šanca, že to klient podpíše? „Keď od neho nebudem chcieť viac peňazí ako platil doteraz, keď mu tam dám veľa poistení aby videl, že prvoradé je pre mňa jeho dobro a ešte keď mu ukážem, že aj napriek tomu si tam niečo nasporí. No kto by to nebral. Ak navyše dostane nejaké peniaze naspäť zo zmluvy, ktorú „meníme", mám vyhrané!"

A tak nové zmluvy vyzerajú veľmi podobne ako tie staré. Krásny graf zhodnotenia peňazí a plné priehrštie pripoistení: poistenie hospitalizácie, poistenie práceneschopnosti, poistenie trvalých následkov úrazu, poistenie smrti úrazom, ...

SkryťVypnúť reklamu

Poistenie kritických chorôb ani poistenie akejkoľvek smrti v takejto poistke nenájdete. Tieto poistenia sú drahé, ich cena sa vekom zvyšuje a to by nám predsa pokazilo ten pekný graf zhodnotenia peňazí. Navyše, väčšina ľudí sa aj tak nezamýšľa nad rozdielom medzi poistením smrtipoistením smrti úrazom. Ak Vás to zaujíma, poistenie smrti úrazom je oklieštené poistenie smrti. Ak umriete na chorobu, pozostalí nič nedostanú.

Ďalšie hriechy poisťovákov

Negatív takýchto zmlúv je oveľa viac. Pozrime sa najskôr na jednotlivé pripoistenia. Namiesto zamerania sa na dôležité životné rizika nájdeme v takýchto zmluvách kvantum blbostí. Výborným príkladom je poistenie hospitalizácie, čo je asi najzbytočnejšie poistenie aké poznám a nájdete ho v 9 z 10 zmlúv.

SkryťVypnúť reklamu

Pri poistení hospitalizácie sa poisťovňa zaväzuje, že Vám vyplatí určitú sumu za každý deň, ktorý strávite v nemocnici. Háčiky sú dva. Za prvé, každá poisťovňa má určitú karančnú dobu. To znamená, že peniaze Vám vyplatia iba vtedy, ak Váš pobyt v nemocnici presiahne niekoľko dní. Slušné poisťovne majú limit 3 dni, neslušné aj 14. A teraz druhý háčik. Prihláste sa prosím tí, ktorí boli v posledných rokoch v nemocnici dlhšie ako 3 dni. Ak nie ste polomŕtvy, z nemocnice sa Vás v súčasnosti snažia prepustiť ako to len najrýchlejšie ide.

Porovnajme si to s takým poistením práceneschopnosti. Poistenie stojí plus mínus rovnako ako hospitalizácia a práceneschopný ste aj počas hospitalizácie a možno aj niekoľko mesiacov po hospitalizácii.

SkryťVypnúť reklamu

Poistné sumy - poistné sumy sa v takýchto poistkách pohybujú na úrovni 5, 10, 15 000 Eur. A teraz porozmýšľajte. Ak sa Vám stane nehoda a skončíte poloochrnutý (strata zamestnania, celodenná starostlivosť, lekárske pomôcky, možno auto pre invalida, ..) čo urobíte s 5000 Eurami? Alebo možno s ešte menej, keďže pri trvalých následkoch úrazu sa vypláca vždy iba určité percento poistnej sumy závislé od ohodnotenia Vašich trvalých následkov?

Rovnako poistenie smrti na 10 000 Eur Vašim blízkym veľmi nepomôže, ak máte na krku hypotéku 100 000 Eur a Vy ste hlavný živiteľ rodiny. Ľudia často nadobúdajú falošný pocit zabezpečenia a pritom je im poistka úplne zbytočná, lebo nerieši vôbec nič.

Zhovadilosť posledná: „niečo sa Vám tam aj nasporí .."

Najlepšia poistka je taká, z ktorej na konci nedostanete vôbec nič. V takom prípade bola poistka maximálne vyťažená na poistenie a to je to, na čo majú poistky slúžiť: na poistenie. Na sporenie sú poistky absolútne nevhodné, lebo sú buď extrémne drahé (Prečo neinvestovať cez Investičné životné poistenie) alebo ako Kapitálové životné poistenia úplne nevhodné (o tom niekedy nabudúce). Poistka je od slova poistiť, nie od slova sporiť a ani od slova investovať.

Peter Cmorej

Peter Cmorej

Bloger 
  • Počet článkov:  140
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslanec NRSR za stranu Sloboda a Solidarita. Expert strany na Odvodový bonus a dôchodkový systém a člen výboru NRSR pre sociálne veci. Celý život sa profesionálne venujem financiám a investovaniu. Okrem toho zastupujem spotrebiteľov voči finančným inštitúciám na súdoch a ako bratislavský a petržalský poslanec sa venujem komunálnej politike. Vyštudoval som ekonómiu a právo.Všetky moje články aj z iných blogov nájdete na mojej osobnej stránke www.petercmorej.sk Zoznam autorových rubrík:  Finančné poradenstvoMajte sa na pozoreDruhý pilierCestovanieSlepá spravodlivosťVeselé príhody z neveselého VOPolitický obšťastníkSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu